Wikia

Alternative History

Gekím comparisons

39,408pages on
this wiki
Talk0

The following is a list that is being completed depicting the leaders of the world in OTL along with their dates that can be used to compare any timeline to the real thing. The section after that will contain the leaders for the Gekím timeline and their dates for comparison.

The List

Nation

    Leader

       Start End

Kingdom of Egypt (Old)

    Qa'a

       -2916 -2890

Kingdom of Egypt (Old)

    Sanakhte

       -2686 -2668

Kingdom of Egypt (Old)

    Djoser

       -2668 -2649

Kingdom of Egypt (Old)

    Sekhemkhet

       -2649 -2643

Kingdom of Egypt (Old)

    Khaba

       -2643 -2637

Kingdom of Egypt (Old)

    Huni

       -2637 -2613

Kingdom of Egypt (Old)

    Sneferu

       -2613 -2589

Kingdom of Egypt (Old)

    Khufu

       -2589 -2566

Kingdom of Egypt (Old)

    Djedefra (Radkedef)

       -2566 -2558

Kingdom of Egypt (Old)

    Khafra

       -2558 -2532

Kingdom of Egypt (Old)

    Menkaura

       -2532 -2503

Kingdom of Egypt (Old)

    Shepseskaf

       -2503 -2498

Kingdom of Egypt (Old)

    Userkaf

       -2498 -2491

Kingdom of Egypt (Old)

    Sahure

       -2490 -2477

Kingdom of Egypt (Old)

    Neferirkare Kakai

       -2477 -2467

Kingdom of Egypt (Old)

    Shepseskare Isi

       -2467 -2460

Kingdom of Egypt (Old)

    Neferefre

       -2460 -2453

Kingdom of Egypt (Old)

    Nyuserre Ini

       -2453 -2422

Kingdom of Egypt (Old)

    Menkauhor Kaiu

       -2422 -2414

Kingdom of Egypt (Old)

    Djedkare Isesi

       -2414 -2375

Kingdom of Egypt (Old)

    Unas

       -2375 -2345

Kingdom of Egypt (Old)

    Teti

       -2345 -2333

Kingdom of Egypt (Old)

    Userkare

       -2333 -2332

Kingdom of Egypt (Old)

    Pepi I (Meryre)

       -2332 -2283

Kingdom of Egypt (Old)

    Merenre Nemtyemsaf I

       -2283 -2278

Kingdom of Egypt (Old)

    Pepi II (Neferkare)

       -2278 -2184

Kingdom of Egypt (Old)

    Neferka

       -2200 -2199

Kingdom of Egypt (Old)

    Nefer

       -2197 -2193

Kingdom of Egypt (Old)

    Merenre Nemtyemsaf II

       -2184 -2184

Kingdom of Egypt (Old)

    Neitiqerty Siptah

       -2184 -2181

Kingdom of Egypt (First Intermediate)

    Sehertawy (Intef I)

       -2134 -2117

Kingdom of Egypt (First Intermediate)

    Wahankh (Intef II)

       -2117 -2069

Kingdom of Egypt (First Intermediate)

    Nakhtnebtepnefer (Intef III)

       -2069 -2060

Kingdom of Egypt (Middle)

    Nebhetepre (Mentuhotep II)

       -2060 -2010

Kingdom of Egypt (Middle)

    Sankhkare (Mentuhotep III)

       -2010 -1998

Assyria (Old)

    Kikkia

       -2000 -1985

Kingdom of Egypt (Middle)

    Nebtawyre (Mentuhotep IV)

       -1997 -1991

Kingdom of Egypt (Middle)

    Amenemhat I

       -1991 -1962

Assyria (Old)

    Akiya

       -1985 -1970

Kingdom of Egypt (Middle)

    Senusret I

       -1971 -1926

Assyria (Old)

    Puzur-Ashur I

       -1970 -1960

Assyria (Old)

    Shallim-ahhe

       -1960 -1945

Assyria (Old)

    Ilushuma

       -1945 -1906

Kingdom of Egypt (Middle)

    Amenemhat II

       -1929 -1895

Assyria (Old)

    Erishum I

       -1906 -1867

Kingdom of Egypt (Middle)

    Senusret II

       -1897 -1878

Babylonia

    Sumu-abum

       -1894 -1881

Babylonia

    Sumu-la-El

       -1880 -1845

Kingdom of Egypt (Middle)

    Senusret III

       -1878 -1860

Assyria (Old)

    Ikunum

       -1867 -1860

Assyria (Old)

    Sargon I

       -1860 -1850

Kingdom of Egypt (Middle)

    Amenemhat III

       -1860 -1815

Assyria (Old)

    Puzur-Ashur II

       -1850 -1830

Babylonia

    Sabium

       -1844 -1831

Assyria (Old)

    Naram-Suen

       -1830 -1815

Babylonia

    Apil-Sin

       -1830 -1813

Assyria (Old)

    Erishum II

       -1815 -1809

Kingdom of Egypt (Middle)

    Amenemhat IV

       -1815 -1807

Babylonia

    Sin-muballit

       -1812 -1793

Assyria (Old)

    Shamshi-Adad I

       -1809 -1781

Kingdom of Egypt (Middle)

    Sobekneferu

       -1807 -1803

Kingdom of Egypt (Second Intermediate)

    Sekhemre Khutawy Sobekhotep

       -1803 -1799

Kingdom of Egypt (Second Intermediate)

    Amenemhat

       -1795 -1792

Babylonia

    Hammurabi

       -1792 -1750

Assyria (Old)

    Ishme-Dagan I

       -1781 -1741

Elam

    Shimut-Wartash

       -1772 -1770

Kingdom of Egypt (Second Intermediate)

    Neferhotep I

       -1751 -1740

Babylonia

    Samsu-Iluna

       -1749 -1712

Kingdom of Egypt (Second Intermediate)

    Sobekhotep IV

       -1740 -1730

Assyria (Old)

    Mut-Ashkur

       -1730 -1720

Kingdom of Egypt (Second Intermediate)

    Wahibre Ibaiu

       -1725 -1714

Assyria (Old)

    Rimush

       -1720 -1710

Kingdom of Egypt (Second Intermediate)

    Merneferre Ai

       -1714 -1691

Babylonia

    Abi-Eshuh

       -1711 -1684

Assyria (Old)

    Asinum

       -1710 -1706

Assyria (Old)

    Belu-bani

       -1700 -1691

Assyria (Old)

    Libaia

       -1690 -1674

Babylonia

    Ammi-Ditana

       -1683 -1647

Hittite Empire

    Labarna I

       -1680 -1650

Assyria (Old)

    Sharma-Adad I

       -1673 -1662

Assyria (Old)

    Iptar-Sin

       -1661 -1650

Hittite Empire

    Labarna II

       -1650 -1620

Assyria (Old)

    Bazaia

       -1649 -1622

Babylonia

    Ammi-Saduqa

       -1646 -1626

Babylonia

    Samsu-Ditana

       -1625 -1595

Assyria (Old)

    Lullaia

       -1621 -1618

Hittite Empire

    Mursili I

       -1620 -1590

Assyria (Old)

    Shu-Ninua

       -1615 -1602

Assyria (Old)

    Sharma-Adad II

       -1601 -1598

Assyria (Old)

    Erishum III

       -1598 -1586

Hittite Empire

    Hantili I

       -1590 -1560

Assyria (Old)

    Shamshi-Adad II

       -1567 -1561

Assyria (Old)

    Ishme-Dagan II

       -1561 -1545

Hittite Empire

    Zidanta I

       -1560 -1550

Kingdom of Egypt (Second Intermediate)

    Tao II

       -1558 -1554

Kingdom of Egypt (Second Intermediate)

    Kamose

       -1554 -1549

Hittite Empire

    Ammuna

       -1550 -1530

Kingdom of Egypt (New)

    Ahmose I

       -1550 -1525

Assyria (Old)

    Shamshi-Adad III

       -1545 -1529

Hittite Empire

    Huzziya

       -1530 -1525

Assyria (Old)

    Ashur-nirari I

       -1529 -1503

Kingdom of Egypt (New)

    Amenhotep I

       -1525 -1504

Hittite Empire

    Telepinu

       -1525 -1500

Kingdom of Egypt (New)

    Thutmose I

       -1504 -1492

Assyria (Old)

    Puzur-Ashur III

       -1503 -1479

Mitanni

    Kirta

       -1500 -1490

Kingdom of Egypt (New)

    Thutmose II

       -1492 -1479

Mitanni

    Shuttarna I

       -1490 -1470

Assyria (Old)

    Enlil-nasir I

       -1479 -1466

Kingdom of Egypt (New)

    Thutmose III

       -1479 -1425

Kingdom of Egypt (New)

    Hatshepsut

       -1473 -1458

Mitanni

    Barattarna

       -1470 -1450

Assyria (Old)

    Nur-ili

       -1466 -1454

Assyria (Old)

    Ashur-shaduni

       -1454 -1454

Assyria (Old)

    Ashur-rabi I

       -1453 -1435

Mitanni

    Parshatatar

       -1450 -1440

Mitanni

    Shaushtatar

       -1440 -1410

Assyria (Old)

    Ashur-nadin-ahhe I

       -1435 -1420

Hittite Empire

    Tudhaliya I

       -1430 -1400

Kingdom of Egypt (New)

    Amenhotep II

       -1425 -1400

Assyria (Old)

    Enlil-nasir II

       -1420 -1414

Assyria (Old)

    Ashur-nirari II

       -1414 -1407

Mitanni

    Artatama I

       -1410 -1400

Assyria (Old)

    Ashur-bel-nisheshu

       -1407 -1398

Kingdom of Egypt (New)

    Thutmose IV

       -1400 -1388

Mitanni

    Shuttarna II

       -1400 -1385

Hittite Empire

    Arnuwanda I

       -1400 -1360

Assyria (Old)

    Ashur-rim-nisheshu

       -1398 -1390

Assyria (Old)

    Ashur-nadin-ahhe II

       -1390 -1380

Kingdom of Egypt (New)

    Amenhotep III

       -1388 -1352

Mitanni

    Atrtashumara

       -1385 -1380

Assyria (Middle)

    Eriba-Adad I

       -1380 -1353

Mitanni

    Tushratta

       -1380 -1350

Babylonia

    Kadasman-Enlil I

       -1377 -1361

Babylonia

    Burna-Burias II

       -1361 -1333

Assyria (Middle)

    Ashur-uballit I

       -1353 -1318

Kingdom of Egypt (New)

    Amenhotep IV (Akhenaten)

       -1352 -1334

Mitanni

    Shuttarna III

       -1350 -1350

Elam

    Ige-Halki

       -1350 -1330

Mitanni

    Shattiwaza

       -1350 -1320

Hittite Empire

    Suppiluliuma I

       -1344 -1322

Kingdom of Egypt (New)

    Neferneferuaten

       -1335 -1333

Kingdom of Egypt (New)

    Smenkhkare

       -1334 -1333

Babylonia

    Karahardas

       -1333 -1331

Kingdom of Egypt (New)

    Tutankhamun

       -1333 -1324

Babylonia

    Nazibugas

       -1331 -1331

Babylonia

    Kurigalzu II

       -1331 -1306

Elam

    Pakhir-Ishshan

       -1330 -1310

Kingdom of Egypt (New)

    Kheperkheprure Ay

       -1324 -1320

Hittite Empire

    Arnuwanda II

       -1322 -1321

Hittite Empire

    Mursili II

       -1321 -1295

Mitanni

    Shattuara I

       -1320 -1300

Kingdom of Egypt (New)

    Horemheb

       -1320 -1292

Assyria (Middle)

    Enlil-nirari

       -1317 -1308

Elam

    Attar-Kittakh

       -1310 -1300

Assyria (Middle)

    Arik-den-ili

       -1307 -1296

Babylonia

    Nazimaruttas

       -1306 -1280

Mitanni

    Wasashatta

       -1300 -1280

Elam

    Khuman-Numena

       -1300 -1275

Hittite Empire

    Muwatalli II

       -1295 -1272

Assyria (Middle)

    Adad-nirari I

       -1295 -1264

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses I

       -1292 -1290

Kingdom of Egypt (New)

    Seti I

       -1290 -1279

Mitanni

    Shattuara II

       -1280 -1270

Babylonia

    Kadasman-Turgu

       -1280 -1262

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses II

       -1279 -1213

Elam

    Untash-Naprisha

       -1275 -1240

Hittite Empire

    Mursili III

       -1272 -1267

Hittite Empire

    Hattusili III

       -1267 -1237

Assyria (Middle)

    Shalmaneser I

       -1263 -1234

Babylonia

    Kadasman-Enlil II

       -1262 -1254

Babylonia

    Kudur-Enlil

       -1254 -1245

Kingdom of China (Shang)

    Wu Ding

       -1250 -1192

Babylonia

    Sagarakti-Surias

       -1245 -1232

Elam

    Unpatar-Naprisha

       -1240 -1235

Hittite Empire

    Tudhaliya IV

       -1237 -1209

Elam

    Kiddin-Khutran

       -1235 -1210

Assyria (Middle)

    Tukulti-Ninurta I

       -1233 -1197

Babylonia

    Kastilias IV

       -1232 -1224

Hittite Empire

    Kurunta

       -1228 -1227

Babylonia

    Enlil-nadin-sumi

       -1224 -1221

Babylonia

    Adad-suma-iddina

       -1221 -1215

Babylonia

    Adad-suma-usur

       -1215 -1185

Kingdom of Egypt (New)

    Memeptah

       -1213 -1203

Hittite Empire

    Arnuwanda III

       -1209 -1207

Hittite Empire

    Suppiluliuma II

       -1207 -1178

Elam

    Khallutush-In-Shushinak

       -1205 -1185

Kingdom of Egypt (New)

    Amenemses

       -1203 -1200

Kingdom of Egypt (New)

    Seti II

       -1203 -1197

Kingdom of Egypt (New)

    Merneptah Siptah

       -1197 -1191

Assyria (Middle)

    Ashur-nadin-apli

       -1196 -1194

Assyria (Middle)

    Ashur-nirari III

       -1193 -1188

Kingdom of Egypt (New)

    Tausret

       -1191 -1190

Assyria (Middle)

    Enlil-kudurri-usur

       -1187 -1183

Kingdom of Egypt (New)

    Setnakhte

       -1186 -1183

Babylonia

    Melisipak

       -1185 -1170

Elam

    Shutruk-Nahhunte

       -1185 -1155

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses III

       -1183 -1152

Assyria (Middle)

    Ninurta-apal-Ekur

       -1182 -1180

Assyria (Middle)

    Ashur-Dan I

       -1179 -1133

Babylonia

    Marduk-apal-iddina I

       -1170 -1157

Babylonia

    Zababa-suma-iddina

       -1157 -1156

Babylonia

    Enlil-nadin-ahhe

       -1156 -1153

Elam

    Kutir-Nahhunte III

       -1155 -1150

Babylonia

    Marduk-kabit-ahhesu

       -1155 -1146

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses IV

       -1152 -1146

Elam

    Shikhak-In-Shushinak

       -1150 -1120

Kingdom of China (Shang)

    Wu Yi

       -1147 -1113

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses V

       -1146 -1142

Babylonia

    Itti-Marduk-balatu

       -1146 -1132

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses VI

       -1142 -1134

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses VII

       -1134 -1126

Assyria (Middle)

    Mutakkil-nusku

       -1133 -1133

Assyria (Middle)

    Ninurta-tukulti-Ashur

       -1133 -1133

Assyria (Middle)

    Ashur-resh-ishi I

       -1133 -1115

Babylonia

    Ninurta-nadin-sumi

       -1132 -1126

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses VIII

       -1126 -1124

Babylonia

    Nebuchadnezzar I

       -1126 -1103

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses IX

       -1124 -1106

Elam

    Khutelutush-In-Shushinak

       -1120 -1110

Assyria (Middle)

    Tiglath-Pileser I

       -1115 -1076

Kingdom of China (Shang)

    Wen Ding

       -1112 -1102

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses X

       -1106 -1102

Babylonia

    Enlil-nadin-apli

       -1103 -1100

Kingdom of Egypt (New)

    Ramesses XI

       -1102 -1069

Kingdom of China (Shang)

    Di Yi

       -1101 -1076

Babylonia

    Marduk-nadin-ahhe

       -1100 -1082

Babylonia

    Marduk-sapik-zeri

       -1082 -1069

Assyria (Middle)

    Asharid-apal-Ekur

       -1076 -1074

Kingdom of China (Shang)

    Di Xin

       -1075 -1046

Assyria (Middle)

    Ashur-bel-kala

       -1074 -1056

Babylonia

    Adad-apla-iddina

       -1069 -1046

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Nesbanebdjed I

       -1069 -1043

Assyria (Middle)

    Eriba-Adad II

       -1056 -1054

Assyria (Middle)

    Shamshi-Adad IV

       -1054 -1050

Assyria (Middle)

    Ashur-nasir-pal I

       -1050 -1031

Kingdom of Israel

    Saul

       -1050 -1010

Babylonia

    Marduk-ahhe-eriba

       -1046 -1046

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Wuwang

       -1046 -1043

Babylonia

    Marduk-zer-X

       -1046 -1033

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Amenemnisu

       -1043 -1039

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Chengwang

       -1042 -1021

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Psusennes I

       -1039 -991

Babylonia

    Nabu-sum-libur

       -1033 -1025

Assyria (Middle)

    Shalmaneser II

       -1031 -1019

Babylonia

    Simbar-sipak

       -1025 -1008

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Kangwang

       -1020 -996

Assyria (Middle)

    Ashur-nirari IV

       -1019 -1013

Assyria (Middle)

    Ashur-rabi II

       -1013 -972

Kingdom of Israel

    Ish-bosheth

       -1010 -1008

Kingdom of Israel

    David

       -1010 -970

Babylonia

    Ea-mukin-sumi

       -1008 -1008

Babylonia

    Kassu-nadin

       -1008 -1004

Babylonia

    Eulma-sakin-sumi

       -1004 -987

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Zhaowang

       -995 -977

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Amenemope

       -993 -984

Tyre

    Abibaal

       -990 -978

Babylonia

    Ninurta-kudurri-usur I

       -987 -985

Babylonia

    Siriqti-suqamunu

       -985 -985

Babylonia

    Mar-biti-apla-usur

       -985 -979

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Osorkon

       -984 -978

Babylonia

    Nabu-mukin-apli

       -979 -943

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Siamun

       -978 -959

Tyre

    Hiram I

       -978 -944

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Muwang

       -976 -922

Assyria (Middle)

    Ashur-resh-ishi II

       -972 -967

Kingdom of Israel

    Solomon

       -970 -931

Assyria (Middle)

    Tiglath-Pileser II

       -967 -935

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Psusennes II

       -959 -945

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Shoshenq I

       -945 -924

Tyre

    Baal-Eser I

       -944 -927

Babylonia

    Ninurta-kudurri-usur II

       -943 -943

Babylonia

    Mar-biti-ahhe-iddina

       -943 -920

Assyria (Middle)

    Ashur-Dan II

       -935 -912

Judah

    Rehoboam

       -931 -914

Kingdom of Israel

    Jeroboam I

       -931 -909

Tyre

    Abdastratus

       -927 -918

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Osorkon I

       -924 -889

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Gongwang

       -922 -900

Babylonia

    Samas-mudammiq

       -920 -900

Tyre

    Methusastartus

       -918 -906

Judah

    Abijam

       -914 -911

Assyria (New)

    Adad-nirari II

       -912 -891

Judah

    Asa

       -911 -870

Kingdom of Israel

    Nadab

       -909 -908

Kingdom of Israel

    Baasha

       -908 -885

Tyre

    Astarymus

       -906 -897

Babylonia

    Nabu-suma-ukin I

       -900 -888

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Yiwang

       -899 -892

Tyre

    Phelles

       -897 -896

Tyre

    Eshbaal I

       -896 -863

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Xiaowang

       -891 -886

Assyria (New)

    Tukulti-Ninurta II

       -891 -884

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Shoshenq II

       -890 -889

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Takelot I

       -889 -874

Babylonia

    Nabu-apla-iddina

       -888 -855

Kingdom of Israel

    Elah

       -885 -884

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Yiwang

       -885 -878

Kingdom of Israel

    Zimri

       -884 -884

Kingdom of Israel

    Omri

       -884 -873

Assyria (New)

    Ashur-nasir-pal II

       -884 -859

Aram Damascus

    Hadadezer

       -880 -842

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Liwang

       -877 -841

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Harsiese

       -875 -862

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Osorkon II

       -874 -834

Kingdom of Israel

    Ahab

       -873 -852

Judah

    Jehoshaphat

       -870 -845

Tyre

    Baal-Eser II

       -863 -829

Assyria (New)

    Shalmaneser III

       -859 -824

Urartu

    Aramu

       -858 -844

Babylonia

    Marduk-zakir-sumi I

       -855 -819

Kingdom of Israel

    Joram

       -854 -842

Kingdom of Israel

    Ahaziah

       -852 -851

Judah

    Jehoram

       -851 -843

Urartu

    Lutipri

       -844 -834

Judah

    Ahaziah

       -843 -842

Kingdom of Israel

    Jehu

       -842 -815

Judah

    Athaliah

       -842 -802

Judah

    Jehoash

       -842 -802

Aram Damascus

    Hazael

       -842 -796

Kingdom of China (Zhou)

    Gonghe

       -841 -828

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Takelot II

       -837 -813

Urartu

    Sarduris I

       -834 -828

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Shoshenq III

       -834 -795

Tyre

    Mattan I

       -829 -820

Urartu

    Ishpuinis

       -828 -810

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Xuanwang

       -827 -782

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Pedubast

       -826 -801

Assyria (New)

    Shamshi-Adad V

       -822 -811

Tyre

    Pygmalion

       -820 -774

Babylonia

    Marduk-balassu-iqbi

       -819 -813

Kingdom of Israel

    Jehoahaz

       -819 -804

Carthaginian Empire

    Dido

       -814 -760

Babylonia

    Baha-aha-iddina

       -813 -811

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Iuput I

       -812 -811

Assyria (New)

    Shammu-ramat

       -811 -808

Assyria (New)

    Adad-nirari III

       -811 -783

Urartu

    Menuas

       -810 -785

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Karanus

       -808 -778

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Inamunnifnebu

       -805 -795

Kingdom of Israel

    Joash

       -805 -790

Judah

    Amaziah

       -805 -776

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Shoshenq VI

       -801 -795

Babylonia

    Ninurta-apla-X

       -800 -790

Aram Damascus

    Ben-Hadad I

       -796 -792

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Shoshenq IV

       -795 -782

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Osorkon III

       -795 -767

Lydia

    Ardys I

       -795 -759

Babylonia

    Marduk-bel-zeri

       -790 -780

Kingdom of Israel

    Jeroboam II

       -790 -750

Judah

    Uzziah

       -788 -736

Urartu

    Argishtis I

       -785 -753

Assyria (New)

    Shalmaneser IV

       -783 -773

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Pami

       -782 -776

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Youwang

       -781 -771

Babylonia

    Marduk-apla-usur

       -780 -769

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Niumateped

       -780 -755

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Shoshenq V

       -776 -740

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Takelot III

       -773 -765

Assyria (New)

    Ashur-Dan III

       -773 -755

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Pinwang

       -770 -720

Babylonia

    Eriba-Marduk

       -769 -761

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Rudamun

       -765 -762

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Titaru

       -763 -755

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Iuput II

       -762 -728

Babylonia

    Nabu-suma-iskun

       -761 -748

Lydia

    Alyattes I

       -759 -745

Judah

    Jotham

       -758 -742

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Ker

       -755 -750

Assyria (New)

    Ashur-nirari V

       -755 -745

Saba

    Yada'il Yanif

       -755 -740

Urartu

    Sarduris II

       -753 -735

Kingdom of Rome

    Romulus

       -753 -715

Kingdom of Nubia

    Piye

       -752 -721

Kingdom of Israel

    Zachariah

       -750 -749

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Rudamon

       -750 -745

Tyre

    Eshbaal II

       -750 -739

Kingdom of Israel

    Shallum

       -749 -749

Kingdom of Israel

    Menahem

       -749 -738

Babylonia

    Nabonassar

       -748 -734

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Ankhor

       -745 -736

Lydia

    Meles

       -745 -733

Assyria (New)

    Tiglath-Pileser III

       -745 -727

Elam

    Khumbanigash I

       -743 -717

Judah

    Ahaz

       -742 -726

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Osorkon IV

       -740 -720

Saba

    Samahu Ali Darih I

       -740 -715

Tyre

    Hiram II

       -739 -730

Kingdom of Israel

    Pekah

       -738 -732

Kingdom of Israel

    Pekahiah

       -738 -732

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Tefnakht

       -736 -732

Urartu

    Rusas I

       -735 -714

Babylonia

    Nabu-nadin-zeri

       -734 -732

Lydia

    Candaules

       -733 -716

Babylonia

    Nabu-suma-ukin II

       -732 -732

Babylonia

    Nabu-mukin-zeri

       -732 -729

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Tefnakhte

       -732 -725

Kingdom of Israel

    Hoshea

       -732 -722

Tyre

    Mattan II

       -730 -729

Tyre

    Elulaios

       -729 -694

Median Empire

    Deioces

       -728 -675

Assyria (New)

    Shalmaneser V

       -727 -709

Judah

    Hezekiah

       -726 -697

Kingdom of Egypt (Third Intermediate)

    Bakenrenef (Bocchoris)

       -725 -720

Babylonia

    Marduk-apal-iddina II

       -722 -710

Assyria (New)

    Sargon II

       -722 -709

Kingdom of Nubia

    Shabaka

       -721 -707

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Huanwang

       -719 -697

Elam

    Shuttir-Nakhkunte

       -717 -699

Lydia

    Gyges

       -716 -678

Kingdom of Rome

    Numa Pompilius

       -715 -674

Urartu

    Argishtis II

       -714 -680

Kingdom of Nubia

    Shebitku

       -707 -690

Assyria (New)

    Sennacherib

       -705 -681

Babylonia

    Marduk-apal-iddina II

       -703 -703

Babylonia

    Marduk-zakir-sumi II

       -703 -703

Babylonia

    Bel-ibni

       -703 -700

Babylonia

    Assur-nadin-sumi

       -700 -694

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Perdiccas I

       -700 -678

Elam

    Khallushu

       -699 -693

Judah

    Manasseh

       -697 -642

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Zhuangwang

       -696 -682

Babylonia

    Nergal-usezib

       -694 -693

Tyre

    Abd Melqart

       -694 -680

Elam

    Kutir-Nakhkunte

       -693 -692

Babylonia

    Musezib-Marduk

       -693 -689

Elam

    Khumma-Menanu

       -692 -689

Kingdom of Nubia

    Taharqa

       -690 -664

Elam

    Khumma-Khaldash I

       -689 -681

Saba

    Kariba-il Watar I

       -685 -675

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Xiwang

       -681 -677

Elam

    Khumma-Khaldash II

       -681 -676

Assyria (New)

    Esarhaddon

       -681 -669

Tyre

    Baal I

       -680 -660

Elam

    Shilhak-In-Shushinak

       -680 -653

Urartu

    Rusas II

       -680 -639

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Argaeus I

       -678 -640

Lydia

    Ardys II

       -678 -629

Elam

    Urtaku

       -676 -664

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Huiwang I

       -676 -652

Median Empire

    Phraortes

       -675 -653

Kingdom of Rome

    Tullus Hostilius

       -674 -643

Kingdom of Egypt (Post New)

    Necho I

       -672 -664

Assyria (New)

    Ashurbanipal

       -669 -631

Babylonia

    Samas-sum-ukin

       -668 -648

Elam

    Tempti-Khumma-In-Shushinak

       -664 -653

Kingdom of Nubia

    Tantamani

       -664 -653

Kingdom of Egypt (Post New)

    Psamtik I

       -664 -610

Elam

    Khumbanigash II

       -653 -651

Elam

    Atta-Khumma-In-Shushinak

       -653 -648

Median Empire

    Madius

       -653 -625

Elam

    Tammaritu

       -651 -649

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Xiangwang

       -651 -619

Elam

    Indabigash

       -649 -647

Babylonia

    Kandalanu

       -648 -627

Elam

    Khumma-Khaldash III

       -647 -644

Kingdom of Rome

    Ancius Marcius

       -643 -618

Judah

    Amon

       -642 -640

Judah

    Josiah

       -640 -609

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Philip I

       -640 -602

Urartu

    Sarduris III

       -639 -635

Assyria (New)

    Ashur-etil-ilani

       -631 -627

Lydia

    Sadyattes

       -629 -617

Urartu

    Rusas III

       -629 -590

Babylonia

    Sin-shamu-lishir

       -627 -626

Babylonia

    Sinsharishkun

       -627 -620

Assyria (New)

    Sin-shar-ishkun

       -627 -612

Assyria (New)

    Sin-shumu-lishir

       -626 -626

Babylonia

    Nabopolassar

       -626 -605

Median Empire

    Cyaxares

       -625 -585

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Qingwang

       -618 -613

Kingdom of Rome

    Tarquinius Priscus

       -618 -580

Lydia

    Alyattes II

       -617 -560

Urartu

    Sarduris IV

       -615 -598

Assyria (New)

    Ashur-uballit II

       -612 -609

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Kuangwang

       -612 -607

Kingdom of Egypt (Post New)

    Necho II

       -610 -595

Judah

    Jehoahaz

       -609 -609

Judah

    Jehoiakim

       -609 -598

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Dingwang

       -606 -586

Babylonia

    Nebuchadnezzar II

       -605 -562

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Aeropus I

       -602 -576

Judah

    Jehoiachin

       -598 -597

Urartu

    Rusas IV

       -598 -590

Judah

    Zedekiah

       -597 -586

Kingdom of Egypt (Post New)

    Psamtik II

       -595 -589

Tyre

    Eshbaal III

       -591 -573

Kingdom of Egypt (Post New)

    Wahibre

       -589 -570

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Jianwang

       -585 -572

Median Empire

    Astyages

       -585 -550

Carthaginian Empire

    Hanno I

       -580 -556

Kingdom of Rome

    Servius Tullius

       -580 -536

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Alcetas I

       -576 -547

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Lingwang

       -571 -545

Urartu

    Orontes I

       -570 -560

Kingdom of Egypt (Post New)

    Ahmose II

       -570 -526

Babylonia

    Amel-Marduk

       -562 -560

Babylonia

    Nergal-sar-usur

       -560 -556

Lydia

    Croesus

       -560 -546

Babylonia

    Labasi-Marduk

       -556 -556

Carthaginian Empire

    Malchus

       -556 -550

Babylonia

    Nabonidus

       -556 -539

Carthaginian Empire

    Mago I

       -550 -530

Persian Empire (Achaemenid)

    Cyrus II

       -550 -529

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Amyntas I

       -547 -498

Saba

    Samahu Ali Yanuf II

       -545 -525

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Jingwang

       -544 -521

Babylonia

    Kambyses

       -538 -522

Kingdom of Rome

    Tarquinius Superbus

       -536 -510

Persian Empire (Achaemenid)

    Cambyses II

       -530 -522

Carthaginian Empire

    Hasdrubal I

       -530 -510

Kingdom of Egypt (Post New)

    Psammetichus III

       -526 -525

Saba

    Yathi-amar Bayin II

       -525 -495

Persian Empire (Achaemenid)

    Smerdis

       -522 -522

Persian Empire (Achaemenid)

    Darius I

       -521 -486

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Daowang

       -520 -520

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Jingwang

       -519 -476

Carthaginian Empire

    Hamilcar I

       -510 -480

Roman Republic

    Lucius Iunius Brutus

       -509 -509

Roman Republic

    Lucius Tarquinius Collatinus

       -509 -509

Roman Republic

    Publius Valerius Poplicola

       -508 -508

Roman Republic

    Titus Lucretius Tricipitinus

       -508 -508

Roman Republic

    Marcus Horatius Pulvillus

       -507 -507

Roman Republic

    Publius Valerius Poplicola

       -507 -507

Roman Republic

    Spurius Larcius Rufus

       -506 -506

Roman Republic

    Titus Herminius Aquilinus

       -506 -506

Roman Republic

    Marcus Valerius Volusus

       -505 -505

Roman Republic

    Publius Postumius Tubertus

       -505 -505

Roman Republic

    Publius Valerius Poplicola

       -504 -504

Roman Republic

    Titus Lucretius Tricipitinus

       -504 -504

Roman Republic

    Agrippa Menenius Lanatus

       -503 -503

Roman Republic

    Publius Postumius Tubertus

       -503 -503

Roman Republic

    Opiter Verginius Tricostus

       -502 -502

Roman Republic

    Spurius Cassius Vecellinus

       -502 -502

Roman Republic

    Postumus Cominius Auruncus

       -501 -501

Roman Republic

    Titus Larcius Flavus

       -501 -501

Roman Republic

    Manius Tullius Longus

       -500 -500

Roman Republic

    Servius Sulpicius Camerinus Cornutus

       -500 -500

Roman Republic

    Publius Veturius Geminus Cicurinus

       -499 -499

Roman Republic

    Titus Aebutius Helva

       -499 -499

Roman Republic

    Quintus Cloelius Siculus

       -498 -498

Roman Republic

    Titus Larcius Flavus

       -498 -498

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Alexander I

       -498 -454

Roman Republic

    Aulus Sempronius Atratinus

       -497 -497

Roman Republic

    Marcus Minucius Augurinus

       -497 -497

Roman Republic

    Aulus Postumius Albus Regillensis

       -496 -496

Roman Republic

    Titus Verginius Tricostus Caeliomontanus

       -496 -496

Roman Republic

    Appius Claudius Sabinus Inregillensis

       -495 -495

Roman Republic

    Publius Servilius Priscus Structus

       -495 -495

Roman Republic

    Aulus Verginius Tricostus Caeliomontanus

       -494 -494

Roman Republic

    Titus Veturius Geminus Cicurinus

       -494 -494

Roman Republic

    Postumus Cominius Auruncus

       -493 -493

Roman Republic

    Spurius Cassius Vecellinus

       -493 -493

Roman Republic

    Publius Minucius Augurinus

       -492 -492

Roman Republic

    Titus Geganius Macerinus

       -492 -492

Roman Republic

    Aulus Sempronius Atratinus

       -491 -491

Roman Republic

    Marcus Minucius Augurinus

       -491 -491

Roman Republic

    Quintus Sulpicius Camerinus Cornutus

       -490 -490

Roman Republic

    Spurius Larcius Flavus

       -490 -490

Roman Republic

    Gaius Iulius Iullus

       -489 -489

Roman Republic

    Publius Pinarius Mamercinus Rufus

       -489 -489

Roman Republic

    Sextus Furius

       -488 -488

Roman Republic

    Spurius Nautius Rutilus

       -488 -488

Roman Republic

    Gaius Aquillius

       -487 -487

Roman Republic

    Titus Sicinius

       -487 -487

Roman Republic

    Proculus Verginius Tricostus Rutilus

       -486 -486

Roman Republic

    Spurius Cassius Vecellinus

       -486 -486

Persian Empire (Achaemenid)

    Xerxes I

       -486 -465

Roman Republic

    Quintus Fabius Vibulanus

       -485 -485

Roman Republic

    Servius Cornelius Maluginensis

       -485 -485

Roman Republic

    Kaeso Fabius Vibulanus

       -484 -484

Roman Republic

    Lucius Aemilius Mamercus

       -484 -484

Roman Republic

    Lucius Valerius Potitus

       -483 -483

Roman Republic

    Marcus Fabius Vibulanus

       -483 -483

Roman Republic

    Gaius Iulius Iullus

       -482 -482

Roman Republic

    Quintus Fabius Vibulanus

       -482 -482

Roman Republic

    Kaeso Fabius Vibulanus

       -481 -481

Roman Republic

    Spurius Furius Medullinus Fusus

       -481 -481

Roman Republic

    Gnaeus Manlius Cincinnatus

       -480 -480

Roman Republic

    Marcus Fabius Vibulanus

       -480 -480

Carthaginian Empire

    Hanno II

       -480 -440

Roman Republic

    Kaeso Fabius Vibulanus

       -479 -479

Roman Republic

    Titus Verginius Tricostus Rutilus

       -479 -479

Roman Republic

    Gaius Servilius Structus Ahala

       -478 -478

Roman Republic

    Lucius Aemilius Mamercus

       -478 -478

Roman Republic

    Gaius Horatius Pulvillus

       -477 -477

Roman Republic

    Titus Menenius Lanatus

       -477 -477

Roman Republic

    Aulus Verginius Tricostus Rutilus

       -476 -476

Roman Republic

    Spurius Servilius Structus

       -476 -476

Roman Republic

    Gaius Nautius Rutilus

       -475 -475

Roman Republic

    Publius Valerius Poplicola

       -475 -475

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Yuanwang

       -475 -469

Roman Republic

    Aulus Manlius Vulso

       -474 -474

Roman Republic

    Lucius Furius Medullinus

       -474 -474

Roman Republic

    Lucius Aemilius Mamercus

       -473 -473

Roman Republic

    Vopiscus Iulius Iullus

       -473 -473

Roman Republic

    Lucius Pinarius Mamercinus Rufus

       -472 -472

Roman Republic

    Publius Furius Medullinus Fusus

       -472 -472

Roman Republic

    Appius Claudius Crassinus Inregillensis Sabinus

       -471 -471

Roman Republic

    Titus Quinctius Capitolinus Barbatus

       -471 -471

Roman Republic

    Lucius Valerius Potitus

       -470 -470

Roman Republic

    Tiberius Aemilius Mamercus

       -470 -470

Roman Republic

    Aulus Verginius Caeliomontanus

       -469 -469

Roman Republic

    Titus Numicius Priscus

       -469 -469

Roman Republic

    Quintus Servilius Structus Priscus

       -468 -468

Roman Republic

    Titus Quinctius Capitolinus Barbatus

       -468 -468

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Zhendingwang

       -468 -442

Roman Republic

    Quintus Fabius Vibulanus

       -467 -467

Roman Republic

    Tiberius Aemilius Mamercus

       -467 -467

Roman Republic

    Quintus Servilius Priscus

       -466 -466

Roman Republic

    Spurius Postumius Albinus Regillensis

       -466 -466

Roman Republic

    Quintus Fabius Vibulanus

       -465 -465

Roman Republic

    Titus Quinctius Capitolinus Barbatus

       -465 -465

Roman Republic

    Aulus Postumius Albinus Regillensis

       -464 -464

Roman Republic

    Spurius Furius Medulllinus Fusus

       -464 -464

Persian Empire (Achaemenid)

    Artaxerxes I (Longimanus)

       -464 -424

Roman Republic

    Lucius Aebutius Helva

       -463 -463

Roman Republic

    Publius Servilius Priscus

       -463 -463

Roman Republic

    Lucius Lucretius Tricipitinus

       -462 -462

Roman Republic

    Titus Veturius Geminus Cicurinus

       -462 -462

Roman Republic

    Publius Volumnius Amintinus Gallus

       -461 -461

Roman Republic

    Servius Sulpicius Camerinus Cornutus

       -461 -461

Roman Republic

    Gaius Claudius Inregillensis Sabinus

       -460 -460

Roman Republic

    Publius Valerius Poplicola

       -460 -460

Carthaginian Empire

    Himilco I

       -460 -410

Roman Republic

    Lucius Cornelius Maluginensis Uritinus

       -459 -459

Roman Republic

    Quintus Fabius Vibulanus

       -459 -459

Roman Republic

    Gaius Nautius Rutilus

       -458 -458

Roman Republic

    Gaius Horatius Pulvillus

       -457 -457

Roman Republic

    Quintus Minucius Esquilinus Augurinus

       -457 -457

Roman Republic

    Marcus Valerius Maximus Lactuca

       -456 -456

Roman Republic

    Spurius Verginius Tricostus Caeliomontanus

       -456 -456

Roman Republic

    Gaius Veturius Cicurinus

       -455 -455

Roman Republic

    Titus Romilius Rocus Vaticanus

       -455 -455

Roman Republic

    Aulus Aternius Varus Fontinalis

       -454 -454

Roman Republic

    Spurius Tarpeius Montanus Capitolinus

       -454 -454

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Perdiccas II

       -454 -413

Roman Republic

    Publius Curiatius Fistus Trigeminus

       -453 -453

Roman Republic

    Sextus Quinctilius

       -453 -453

Roman Republic

    Publius Sestius Capitolinus Vaticanus

       -452 -452

Roman Republic

    Titus Menenius Lanatus

       -452 -452

Roman Republic

    Appius Claudius Crassinus Inregillensis Sabinus

       -451 -451

Roman Republic

    Titus Genucius Augurinus

       -451 -451

Roman Republic

    Lucius Valerius Potitus

       -449 -449

Roman Republic

    Marcus Horatius Turrinus Barbatus

       -449 -449

Roman Republic

    Spurius Herminius Coritinesanus

       -448 -448

Roman Republic

    Titus Verginius Tricostus Caeliomontanus

       -448 -448

Roman Republic

    Gaius Iulius Iullus

       -447 -447

Roman Republic

    Marcus Geganius Macerinus

       -447 -447

Roman Republic

    Agrippa Furius Fusus

       -446 -446

Roman Republic

    Titus Quinctius Capitolinus Barbatus

       -446 -446

Roman Republic

    Gaius Curtius Philo

       -445 -445

Roman Republic

    Marcus Genucius Augurinus

       -445 -445

Roman Republic

    Lucius Papirius Mugillanus

       -444 -444

Roman Republic

    Lucius Sempronius Atratinus

       -444 -444

Roman Republic

    Marcus Geganius Macerinus

       -443 -443

Roman Republic

    Titus Quinctius Capitolinus Barbatus

       -443 -443

Roman Republic

    Marcus Fabius Vibulanus

       -442 -442

Roman Republic

    Postumus Aebutius Helva Cornicen

       -442 -442

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Aiwang

       -441 -441

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Siwang

       -441 -441

Roman Republic

    Gaius Furius Pacilus Fusus

       -441 -441

Roman Republic

    Marcus Papirius Crassus

       -441 -441

Roman Republic

    Lucius Menenius Lanatus or: Titus Menenius Lanatus

       -440 -440

Roman Republic

    Proculus Geganius Macerinus

       -440 -440

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Kaowang

       -440 -426

Carthaginian Empire

    Hannibal I

       -440 -406

Roman Republic

    Agrippa Menenius Lanatus

       -439 -439

Roman Republic

    Titus Quinctius Capitolinus Barbatus

       -439 -439

Roman Republic

    Lucius Sergius Fidenas

       -437 -437

Roman Republic

    Marcus Geganius Macerinus

       -437 -437

Roman Republic

    Lucius Papirius Crassus

       -436 -436

Roman Republic

    Marcus Cornelius Maluginensis

       -436 -436

Roman Republic

    Gaius Iulius Iullus

       -435 -435

Roman Republic

    Lucius Verginius Tricostus

       -435 -435

Roman Republic

    Gaius Iulius Iullus

       -434 -434

Roman Republic

    Lucius Verginius Tricostus

       -434 -434

Roman Republic

    Gaius Iulius Mento

       -431 -431

Roman Republic

    Titus Quinctius Pennus Cincinnatus

       -431 -431

Roman Republic

    Gaius Papirius Crassus

       -430 -430

Roman Republic

    Lucius Iulius Iullus

       -430 -430

Roman Republic

    Hostus Lucretius Tricipitinus

       -429 -429

Roman Republic

    Lucius Sergius Fidenas

       -429 -429

Roman Republic

    Aulus Cornelius Cossus

       -428 -428

Roman Republic

    Titus Quinctius Pennus Cincinnatus

       -428 -428

Roman Republic

    Gaius Servilius Ahala

       -427 -427

Roman Republic

    Lucius Papirius Mugillanus

       -427 -427

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Weiliewang

       -425 -402

Persian Empire (Achaemenid)

    Xerxes II

       -424 -424

Persian Empire (Achaemenid)

    Sogdianus

       -424 -423

Roman Republic

    Gaius Sempronius Atratinus

       -423 -423

Roman Republic

    Quintus Fabius Vibulanus Ambustus

       -423 -423

Persian Empire (Achaemenid)

    Darius II (Nothus)

       -423 -404

Roman Republic

    Numerius Fabius Vibulanus

       -421 -421

Roman Republic

    Titus Quinctius Capitolinus Barbatus

       -421 -421

Roman Republic

    Aulus Cornelius Cossus

       -413 -413

Roman Republic

    Lucius Furius Medullinus

       -413 -413

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Archelaus I

       -413 -399

Roman Republic

    Gaius Furius Pacilus

       -412 -412

Roman Republic

    Quintus Fabius Vibulanus Ambustus

       -412 -412

Roman Republic

    Marcus Papirius Mugillanus

       -411 -411

Roman Republic

    Spurius Nautius Rutilus

       -411 -411

Roman Republic

    Gaius Valerius Potitus Volusus

       -410 -410

Roman Republic

    Manius Aemilius Mamercinus

       -410 -410

Saba

    Samahu Ali Yanuf III

       -410 -380

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Cossus

       -409 -409

Roman Republic

    Lucius Furius Medullinus

       -409 -409

Carthaginian Empire

    Himilco II

       -406 -396

Kingdom of Egypt (Post New)

    Amyrtaeus

       -404 -398

Persian Empire (Achaemenid)

    Artaxerxes II (Memnon)

       -404 -358

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Anwang

       -401 -376

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Craterus

       -399 -399

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Aeropus II

       -399 -396

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Orestes

       -399 -396

Kingdom of Egypt (Post New)

    Nefaarud I

       -398 -393

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Archelaus II

       -396 -393

Carthaginian Empire

    Mago II

       -396 -375

Kingdom of Egypt (Post New)

    Psammuthes

       -393 -393

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Amyntas II

       -393 -393

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Amyntas III

       -393 -393

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Pausanias

       -393 -393

Roman Republic

    Lucius Valerius Potitus Poplicola

       -393 -393

Roman Republic

    Servius Cornelius Maluginensis

       -393 -393

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Argaeus II

       -393 -392

Kingdom of Egypt (Post New)

    Hakor (Achoris)

       -393 -380

Roman Republic

    Lucius Valerius Potitus Poplicola

       -392 -392

Roman Republic

    Marcus Manlius Capitolinus

       -392 -392

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Amyntas III

       -392 -370

Kingdom of Egypt (Post New)

    Nefaarud II

       -380 -380

Kingdom of Egypt (Post New)

    Nectanebo I

       -380 -362

Carthaginian Empire

    Mago III

       -375 -344

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Alexander II

       -370 -368

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Ptolemy I

       -368 -365

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Xianwang

       -368 -321

Roman Republic

    Lucius Aemilius Mamercinus

       -366 -366

Roman Republic

    Lucius Sextius Sextinus Lateranus

       -366 -366

Roman Republic

    Lucius Genucius Aventinensis

       -365 -365

Roman Republic

    Quintus Servilius Ahala

       -365 -365

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Perdiccas III

       -365 -359

Roman Republic

    Gaius Licinius Stolo

       -364 -364

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Peticus

       -364 -364

Roman Republic

    Gnaeus Genucius Aventinensis

       -363 -363

Roman Republic

    Lucius Aemilius Mamercinus

       -363 -363

Roman Republic

    Lucius Genucius Aventinensis

       -362 -362

Roman Republic

    Quintus Servilius Ahala

       -362 -362

Kingdom of Egypt (Post New)

    Teos

       -362 -360

Roman Republic

    Gaius Licinius Calvus

       -361 -361

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Peticus

       -361 -361

Roman Republic

    Gaius Poetelius Libo Visolus

       -360 -360

Roman Republic

    Marcus Fabius Ambustus

       -360 -360

Kingdom of Egypt (Post New)

    Nectanebo II

       -360 -343

Roman Republic

    Gnaeus Manlius Capitolinus Imperiosus

       -359 -359

Roman Republic

    Marcus Popillius Laenas

       -359 -359

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Amyntas IV

       -359 -356

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Philip II

       -359 -336

Roman Republic

    Gaius Fabius Ambustus

       -358 -358

Roman Republic

    Gaius Plautius Proculus

       -358 -358

Persian Empire (Achaemenid)

    Artaxerxes III (Ochus)

       -358 -338

Roman Republic

    Gaius Marcius Rutilus

       -357 -357

Roman Republic

    Gnaeus Manlius Capitolinus Imperiosus

       -357 -357

Roman Republic

    Marcus Fabius Ambustus

       -356 -356

Roman Republic

    Marcus Popillius Laenas

       -356 -356

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Peticus

       -355 -355

Roman Republic

    Marcus Valerius Poplicola

       -355 -355

Roman Republic

    Marcus Fabius Ambustus

       -354 -354

Roman Republic

    Titus Quinctius Pennus Capitolinus Crispinus

       -354 -354

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Peticus

       -353 -353

Roman Republic

    Marcus Valerius Poplicola

       -353 -353

Roman Republic

    Gaius Marcius Rutilus

       -352 -352

Roman Republic

    Publius Valerius Poplicola

       -352 -352

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Peticus

       -351 -351

Roman Republic

    Titus Quinctius Pennus Capitolinus Crispinus

       -351 -351

Roman Republic

    Lucius Cornelius Scipio

       -350 -350

Roman Republic

    Marcus Popillius Laenas

       -350 -350

Roman Republic

    Appius Claudius Crassus Inregillensis

       -349 -349

Roman Republic

    Lucius Furius Camillus

       -349 -349

Roman Republic

    Marcus Popillius Laenas

       -348 -348

Roman Republic

    Marcus Valerius Corvus

       -348 -348

Roman Republic

    Gaius Plautius Venno

       -347 -347

Roman Republic

    Titus Manlius Imperiosus Torquatus

       -347 -347

Roman Republic

    Gaius Poetelius Libo Visolus

       -346 -346

Roman Republic

    Marcus Valerius Corvus

       -346 -346

Roman Republic

    Marcus Fabius Dorsuo

       -345 -345

Roman Republic

    Servius Sulpicius Camerinus Rufus

       -345 -345

Roman Republic

    Gaius Marcius Rutilus

       -344 -344

Roman Republic

    Titus Manlius Imperiosus Torquatus

       -344 -344

Carthaginian Empire

    Hanno III

       -344 -340

Roman Republic

    Aulus Cornelius Cossus Arvina

       -343 -343

Roman Republic

    Marcus Valerius Corvus

       -343 -343

Roman Republic

    Gaius Marcius Rutilus

       -342 -342

Roman Republic

    Quintus Servilius Ahala

       -342 -342

Roman Republic

    Gaius Plautius Venno

       -341 -341

Roman Republic

    Lucius Aemilius Mamercinus Privernas

       -341 -341

Roman Republic

    Publius Decius Mus

       -340 -340

Roman Republic

    Titus Manlius Imperiosus Torquatus

       -340 -340

Carthaginian Empire

    Hanno IV

       -340 -337

Roman Republic

    Quintus Publilius Philo

       -339 -339

Roman Republic

    Tiberius Aemilius Mamercinus

       -339 -339

Roman Republic

    Gaius Maenius

       -338 -338

Roman Republic

    Lucius Furius Camillus

       -338 -338

Persian Empire (Achaemenid)

    Artaxerxes IV (Arses)

       -338 -336

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Longus

       -337 -337

Roman Republic

    Publius Aelius Paetus

       -337 -337

Carthaginian Empire

    Gisco

       -337 -330

Roman Republic

    Kaeso Duillius

       -336 -336

Roman Republic

    Lucius Papirius Crassus

       -336 -336

Persian Empire (Achaemenid)

    Darius III (Codomannus)

       -336 -330

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Alexander III

       -336 -323

Roman Republic

    Marcus Atilius Regulus Calenus

       -335 -335

Roman Republic

    Marcus Valerius Corvus

       -335 -335

Roman Republic

    Spurius Postumius Albinus Caudinus

       -334 -334

Roman Republic

    Titus Veturius Calvinus

       -334 -334

Roman Republic

    Publius Cornelius Rufinus

       -333 -333

Roman Republic

    Aulus Cornelius Cossus Arvina

       -332 -332

Roman Republic

    Gnaeus Domitius Calvinus

       -332 -332

Roman Republic

    Gaius Valerius Potitus

       -331 -331

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -331 -331

Roman Republic

    Lucius Papirius Crassus

       -330 -330

Roman Republic

    Lucius Plautius Venno

       -330 -330

Persian Empire (Achaemenid)

    Artaxerxes V (Bessus)

       -330 -329

Carthaginian Empire

    Hamilcar II

       -330 -309

Roman Republic

    Gaius Plautius Decianus

       -329 -329

Roman Republic

    Lucius Aemilius Mamercinus Privernas

       -329 -329

Roman Republic

    Publius Cornelius Scapula

       -328 -328

Roman Republic

    Publius Plautius Proculus

       -328 -328

Roman Republic

    Lucius Cornelius Lentulus

       -327 -327

Roman Republic

    Quintus Publilius Philo

       -327 -327

Roman Republic

    Gaius Poetelius Libo Visolus

       -326 -326

Roman Republic

    Lucius Papirius Cursor

       -326 -326

Roman Republic

    Decimus Iunius Brutus Scaeva

       -325 -325

Roman Republic

    Lucius Furius Camillus

       -325 -325

Roman Republic

    Lucius Papirius Cursor

       -324 -324

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Longus

       -323 -323

Roman Republic

    Quintus Aulius Cerretanus

       -323 -323

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Philip III (Arrihadeus)

       -323 -317

Kingdom of Macedonia (Argead)

    Alexander IV

       -323 -310

Roman Republic

    Lucius Fulvius Curvus

       -322 -322

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Rullianus

       -322 -322

Roman Republic

    Spurius Postumius Albinus Caudinus

       -321 -321

Roman Republic

    Titus Veturius Calvinus

       -321 -321

Roman Republic

    Lucius Papirius Cursor

       -320 -320

Roman Republic

    Quintus Publilius Philo

       -320 -320

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Shenjingwang

       -320 -315

Saba

    Karib-il Watar II

       -320 -270

Roman Republic

    Lucius Papirius Cursor

       -319 -319

Roman Republic

    Quintus Aulius Cerretanus

       -319 -319

Roman Republic

    Lucius Plautius Venno

       -318 -318

Roman Republic

    Marcus Folius Flaccinator

       -318 -318

Roman Republic

    Gaius Iunius Bubulcus Brutus

       -317 -317

Roman Republic

    Quintus Aemilius Barbula

       -317 -317

Roman Republic

    Marcus Popillius Laenas

       -316 -316

Roman Republic

    Spurius Nautius Rutilus

       -316 -316

Roman Republic

    Lucius Papirius Cursor

       -315 -315

Roman Republic

    Quintus Publilius Philo

       -315 -315

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Longus

       -314 -314

Roman Republic

    Marcus Poetelius Libo

       -314 -314

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Nanwang

       -314 -256

Roman Republic

    Gaius Iunius Bubulcus Brutus

       -313 -313

Roman Republic

    Lucius Papirius Cursor

       -313 -313

Roman Republic

    Marcus Valerius Maximus Corvus

       -312 -312

Roman Republic

    Publius Decius Mus

       -312 -312

Roman Republic

    Gaius Iunius Bubulcus Brutus

       -311 -311

Roman Republic

    Quintus Aemilius Barbula

       -311 -311

Roman Republic

    Gaius Marcius Rutilus Censorinus

       -310 -310

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Rullianus

       -310 -310

Roman Republic

    Lucius Papirius Cursor

       -309 -309

Carthaginian Empire

    Bomilcar

       -309 -308

Roman Republic

    Publius Decius Mus

       -308 -308

Roman Republic

    Publius Decius Mus

       -308 -308

Roman Republic

    Appius Claudius Caecus

       -307 -307

Roman Republic

    Lucius Volumnius Flamma Violens

       -307 -307

Roman Republic

    Publius Cornelius Arvina

       -306 -306

Roman Republic

    Quintus Marcius Tremulus

       -306 -306

Roman Republic

    Lucius Postumius Megellus

       -305 -305

Roman Republic

    Tiberius Minucius Augurinus

       -305 -305

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy I (Soter I)

       -305 -285

Syrian Empire (Seleucid)

    Seleucus I (Nicator)

       -305 -281

Roman Republic

    Publius Sempronius Sophus

       -304 -304

Roman Republic

    Publius Sulpicius Saverrio

       -304 -304

Roman Republic

    Lucius Genucius Aventinensis

       -303 -303

Roman Republic

    Servius Cornelius Lentulus

       -303 -303

Roman Republic

    Marcus Aemilius Paullus

       -302 -302

Roman Republic

    Marcus Livius Denter

       -302 -302

Pontus

    Mithradates I (Ktistes)

       -302 -266

Roman Republic

    Marcus Valerius Maximus Corvus

       -301 -301

Roman Republic

    Marcus Valerius Maximus Corvus

       -300 -300

Roman Republic

    Quintus Appuleius Pansa

       -300 -300

Roman Republic

    Marcus Fulvius Paetinus

       -299 -299

Roman Republic

    Titus Manlius Torquatus

       -299 -299

Roman Republic

    Gnaeus Fulvius Maximus Centumalus

       -298 -298

Roman Republic

    Lucius Cornelius Scipio Barbatus

       -298 -298

Roman Republic

    Publius Decius Mus

       -297 -297

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Rullianus

       -297 -297

Roman Republic

    Appius Claudius Caecus

       -296 -296

Roman Republic

    Lucius Voluminus Flamma Violens

       -296 -296

Roman Republic

    Publius Decius Mus

       -295 -295

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Rullianus

       -295 -295

Roman Republic

    Lucius Postumius Megellus

       -294 -294

Roman Republic

    Marcus Atilius Regulus

       -294 -294

Roman Republic

    Lucius Papirius Cursor

       -293 -293

Roman Republic

    Spurius Carvilius Maximus

       -293 -293

Roman Republic

    Decimus Iunius Brutus Scaeva

       -292 -292

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Gurges

       -292 -292

Roman Republic

    Gaius Iunius Bubulcus Brutus

       -291 -291

Roman Republic

    Lucius Postumius Megellus

       -291 -291

Syrian Empire (Seleucid)

    Antiochus I (Soter)

       -291 -261

Roman Republic

    Manius Curius Dentatus

       -290 -290

Roman Republic

    Publius Cornelius Rufinus

       -290 -290

Roman Republic

    Marcus Valerius Maximus Corvus

       -289 -289

Roman Republic

    Quintus Caedicius Noctua

       -289 -289

Roman Republic

    Publius Cornelius Arvina

       -288 -288

Roman Republic

    Quintus Marcius Tremulus

       -288 -288

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy II (Philadelphos)

       -288 -246

Roman Republic

    Gaius Nautius Rutilus

       -287 -287

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -287 -287

Roman Republic

    Gaius Aelius Paetus

       -286 -286

Roman Republic

    Marcus Valerius Maximus

       -286 -286

Roman Republic

    Gaius Claudius Canina

       -285 -285

Roman Republic

    Marcus Aemilius Lepidus

       -285 -285

Roman Republic

    Gaius Servilius Tucca

       -284 -284

Roman Republic

    Lucius Caecilius Metellus Denter

       -284 -284

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Arsinoe I

       -284 -274

Roman Republic

    Gnaeus Domitius Calvinus Maximus

       -283 -283

Roman Republic

    Publius Cornelius Dolabella

       -283 -283

Roman Republic

    Gaius Fabricius Luscinus

       -282 -282

Roman Republic

    Quintus Aemilius Papus

       -282 -282

Pergamum

    Philetaerus

       -282 -263

Roman Republic

    Lucius Aemilius Barbula

       -281 -281

Roman Republic

    Quintus Marcius Philippus

       -281 -281

Roman Republic

    Publius Valerius Laevinus

       -280 -280

Roman Republic

    Tiberius Coruncanius

       -280 -280

Roman Republic

    Publius Decius Mus

       -279 -279

Roman Republic

    Publius Sulpicius Saverrio

       -279 -279

Roman Republic

    Gaius Fabricius Luscinus

       -278 -278

Roman Republic

    Quintus Aemilius Papus

       -278 -278

Roman Republic

    Gaius Iunius Bubulcus Brutus

       -277 -277

Roman Republic

    Publius Cornelius Rufinus

       -277 -277

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Arsinoe II

       -277 -270

Roman Republic

    Gaius Genucius Clepsina

       -276 -276

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Gurges

       -276 -276

Roman Republic

    Lucius Cornelius Lentulus Caudinus

       -275 -275

Roman Republic

    Manius Curius Dentatus

       -275 -275

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Liewang

       -275 -269

Roman Republic

    Manius Curius Dentatus

       -274 -274

Roman Republic

    Servius Cornelius Merenda

       -274 -274

Roman Republic

    Gaius Claudius Canina

       -273 -273

Roman Republic

    Gaius Fabius Licinus

       -273 -273

Roman Republic

    Lucius Papirius Cursor

       -272 -272

Roman Republic

    Spurius Carvilius Maximus

       -272 -272

Roman Republic

    Kaeso Quinctius Claudus

       -271 -271

Roman Republic

    Lucius Genucius Clepsina

       -271 -271

Roman Republic

    Gaius Genucius Clepsina

       -270 -270

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Blasio

       -270 -270

Roman Republic

    Gaius Fabius Pictor

       -269 -269

Roman Republic

    Quintus Ogulnius Gallus

       -269 -269

Roman Republic

    Appius Claudius Russus

       -268 -268

Roman Republic

    Publius Sempronius Sophus

       -268 -268

Roman Republic

    Lucius Iulius Libo

       -267 -267

Roman Republic

    Marcus Atilius Regulus

       -267 -267

Roman Republic

    Decimus Iunius Pera

       -266 -266

Roman Republic

    Numerius Fabius Pictor

       -266 -266

Pontus

    Ariobarzanes

       -266 -250

Roman Republic

    Lucius Mamilius Vitulus

       -265 -265

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Gurges

       -265 -265

Roman Republic

    Appius Claudius Caudex

       -264 -264

Roman Republic

    Marcus Fulvius Flaccus

       -264 -264

Roman Republic

    Manius Otacilius Crassus

       -263 -263

Roman Republic

    Manius Valerius Maximus Mesalla

       -263 -263

Pergamum

    Eumenes I

       -263 -241

Roman Republic

    Lucius Postumius Megellus

       -262 -262

Roman Republic

    Quintus Mamilius Vitulus

       -262 -262

Roman Republic

    Lucius Valerius Flaccus

       -261 -261

Roman Republic

    Titus Otacilius Crassus

       -261 -261

Syrian Empire (Seleucid)

    Antiochus II (Theos)

       -261 -246

Roman Republic

    Gaius Duilius

       -260 -260

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Scipio Asina

       -260 -260

Roman Republic

    Gaius Aquillius Florus

       -259 -259

Roman Republic

    Lucius Cornelius Scipio

       -259 -259

Roman Republic

    Aulus Atilius Calatinus

       -258 -258

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Paterculus

       -258 -258

Roman Republic

    Gaius Atilius Regulus

       -257 -257

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Blasio

       -257 -257

Roman Republic

    Lucius Manlius Vulso Longus

       -256 -256

Roman Republic

    Quintus Caedicius

       -256 -256

Roman Republic

    Marcus Aemilius Paullus

       -255 -255

Roman Republic

    Servius Fulvius Paetinus Nobilior

       -255 -255

Kingdom of China (Zhou)

    Zhou Huiwang II

       -255 -249

Roman Republic

    Aulus Atilius Calatinus

       -254 -254

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Scipio Asina

       -254 -254

Roman Republic

    Gaius Sempronius Blaesus

       -253 -253

Roman Republic

    Gnaeus Servilius Caepio

       -253 -253

Roman Republic

    Gaius Aurelius Cotta

       -252 -252

Roman Republic

    Publius Servilius Geminus

       -252 -252

Roman Republic

    Gaius Furius Pacilus

       -251 -251

Roman Republic

    Lucius Caecilius Metellus

       -251 -251

Roman Republic

    Gaius Atilius Regulus

       -250 -250

Roman Republic

    Lucius Manlius Vulso Longus

       -250 -250

Graeco-Bactria

    Diodotus I

       -250 -240

Pontus

    Mithradates II

       -250 -220

Roman Republic

    Lucius Iunius Pullus

       -249 -249

Roman Republic

    Publius Claudius Pulcher

       -249 -249

Roman Republic

    Gaius Aurelius Cotta

       -248 -248

Roman Republic

    Publius Servilius Geminus

       -248 -248

Roman Republic

    Lucius Caecilius Metellus

       -247 -247

Roman Republic

    Numerius Fabius Buteo

       -247 -247

Parthian Empire

    Arsaces I

       -247 -211

Roman Republic

    Manius Otacilius Crassus

       -246 -246

Roman Republic

    Marcus Fabius Licinus

       -246 -246

Syrian Empire (Seleucid)

    Seleucus II (Callinicus)

       -246 -225

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy III (Euergetes I)

       -246 -222

Chinese Empire (Qin)

    Qin Shi Huangdi

       -246 -210

Roman Republic

    Gaius Atilius Bulbus

       -245 -245

Roman Republic

    Marcus Fabius Buteo

       -245 -245

Roman Republic

    Aulus Manlius Torquatus Atticus

       -244 -244

Roman Republic

    Gaius Sempronius Blaesus

       -244 -244

Roman Republic

    Gaius Fundanius Fundulus

       -243 -243

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Galus

       -243 -243

Roman Republic

    Aulus Postumius Albinus

       -242 -242

Roman Republic

    Gaius Lutatius Catulus

       -242 -242

Roman Republic

    Aulus Manlius Torquatus Atticus

       -241 -241

Roman Republic

    Quintus Lutatius Cerco

       -241 -241

Pergamum

    Attalus I

       -241 -197

Roman Republic

    Gaius Claudius Centho

       -240 -240

Roman Republic

    Marcus Sempronius Tuditanus

       -240 -240

Graeco-Bactria

    Diodotus II

       -240 -230

Roman Republic

    Gaius Mamilius Turrinus

       -239 -239

Roman Republic

    Quintus Valerius Falto

       -239 -239

Roman Republic

    Publius Valerius Falto

       -238 -238

Roman Republic

    Tiberius Sempronius Gracchus

       -238 -238

Roman Republic

    Lucius Cornelius Lentulus Caudinus

       -237 -237

Roman Republic

    Quintus Fulvius Flaccus

       -237 -237

Roman Republic

    Gaius Licinius Varus

       -236 -236

Roman Republic

    Publius Cornelius Lentulus Caudinus

       -236 -236

Roman Republic

    Gaius Atilius Bulbus

       -235 -235

Roman Republic

    Titus Manlius Torquatus

       -235 -235

Roman Republic

    Lucius Postumius Albinus

       -234 -234

Roman Republic

    Spurius Carvilius Maximus Ruga

       -234 -234

Roman Republic

    Manius Pomponius Matho

       -233 -233

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Verrucosus

       -233 -233

Roman Republic

    Marcus Aemilius Lepidus

       -232 -232

Roman Republic

    Marcus Publicius Malleolus

       -232 -232

Roman Republic

    Gaius Papirius Maso

       -231 -231

Roman Republic

    Marcus Pomponius Matho

       -231 -231

Roman Republic

    Marcus Aemilius Barbula

       -230 -230

Roman Republic

    Marcus Iunius Pera

       -230 -230

Roman Republic

    Gnaeus Fulvius Centumalus

       -229 -229

Roman Republic

    Lucius Postumius Albinus

       -229 -229

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Verrucosus

       -228 -228

Roman Republic

    Spurius Carvilius Maximus Ruga

       -228 -228

Roman Republic

    Marcus Atilius Regulus

       -227 -227

Roman Republic

    Publius Valerius Flaccus

       -227 -227

Roman Republic

    Lucius Apustius Fullo

       -226 -226

Roman Republic

    Marcus Valerius Maximus Messalla

       -226 -226

Roman Republic

    Gaius Atilius Regulus

       -225 -225

Roman Republic

    Lucius Aemilius Papus

       -225 -225

Syrian Empire (Seleucid)

    Seleucus III (Ceraunus)

       -225 -223

Roman Republic

    Quintus Fulvius Flaccus

       -224 -224

Roman Republic

    Titus Manlius Torquatus

       -224 -224

Roman Republic

    Gaius Flaminius

       -223 -223

Roman Republic

    Publius Furius Philus

       -223 -223

Graeco-Bactria

    Euthydemus I

       -223 -200

Syrian Empire (Seleucid)

    Antiochus III

       -223 -187

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Scipio Calvus

       -222 -222

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -222 -222

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Berenice II

       -222 -204

Roman Republic

    Marcus Minucius Rufus

       -221 -221

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio Asina

       -221 -221

Roman Republic

    Marcus Valerius Laevinus

       -220 -220

Roman Republic

    Quintus Lutatius Catulus

       -220 -220

Roman Republic

    Quintus Mucius Scaevola

       -220 -220

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy IV (Philopator)

       -220 -204

Pontus

    Mithradates III

       -220 -185

Roman Republic

    Lucius Aemilius Paullus

       -219 -219

Roman Republic

    Marcus Livius Salinator

       -219 -219

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio

       -218 -218

Roman Republic

    Tiberius Sempronius Longus

       -218 -218

Roman Republic

    Gaius Flaminius

       -217 -217

Roman Republic

    Gnaeus Servilius Geminus

       -217 -217

Roman Republic

    Gaius Terentius Varro

       -216 -216

Roman Republic

    Lucius Aemilius Paullus

       -216 -216

Roman Republic

    Lucius Postumius Albinus

       -215 -215

Roman Republic

    Tiberius Sempronius Gracchus

       -215 -215

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -214 -214

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Verrucosus

       -214 -214

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus

       -213 -213

Roman Republic

    Tiberius Sempronius Gracchus

       -213 -213

Roman Republic

    Appius Claudius Pulcher

       -212 -212

Roman Republic

    Quintus Fulvius Flaccus

       -212 -212

Roman Republic

    Gnaeus Fulvius Centumalus Maximus

       -211 -211

Roman Republic

    Publius Sulpicius Galba Maximus

       -211 -211

Parthian Empire

    Arsaces II

       -211 -191

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -210 -210

Roman Republic

    Marcus Valerius Laevinus

       -210 -210

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Verrucosus

       -209 -209

Roman Republic

    Quintus Fulvius Flaccus

       -209 -209

Chinese Empire (Qin)

    Qin Er Shi Huangdi

       -209 -207

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -208 -208

Roman Republic

    Titus Quinctius Crispinus

       -208 -208

Chinese Empire (Qin)

    Qin Wang Ziying

       -207 -207

Roman Republic

    Gaius Claudius Nero

       -207 -207

Roman Republic

    Marcus Livius Salinator

       -207 -207

Roman Republic

    Lucius Veturius Philo

       -206 -206

Roman Republic

    Quintus Caecilius Metellus

       -206 -206

Chinese Empire (Han)

    Han Gao Zu

       -206 -195

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio Africanus

       -205 -205

Roman Republic

    Publius Licinius Crassus Dives

       -205 -205

Roman Republic

    Marcus Cornelius Cethegus

       -204 -204

Roman Republic

    Publius Sempronius Tuditanus

       -204 -204

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Arsinoe III

       -204 -180

Roman Republic

    Gaius Servilius Geminus

       -203 -203

Roman Republic

    Gnaeus Servilius Caepio

       -203 -203

Roman Republic

    Marcus Servilius Pulex Geminus

       -202 -202

Roman Republic

    Tiberius Claudius Nero

       -202 -202

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Lentulus

       -201 -201

Roman Republic

    Publius Aelius Paetus

       -201 -201

Roman Republic

    Gaius Aurelius Cotta

       -200 -200

Roman Republic

    Publius Sulpicius Galba Maximus

       -200 -200

Graeco-Bactria

    Demetrius I

       -200 -180

Saba

    Samahu Ali Darih II

       -200 -175

Roman Republic

    Lucius Cornelius Lentulus

       -199 -199

Roman Republic

    Publius Villius Tappulus

       -199 -199

Roman Republic

    Sextus Aelius Paetus Catus

       -198 -198

Roman Republic

    Titus Quinctius Flamininus

       -198 -198

Roman Republic

    Gaius Cornelius Cethegus

       -197 -197

Roman Republic

    Quintus Minucius Rufus

       -197 -197

Pergamum

    Eumenes II

       -197 -158

Roman Republic

    Lucius Furius Purpureo

       -196 -196

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -196 -196

Roman Republic

    Lucius Valerius Publiusf. Flaccus

       -195 -195

Roman Republic

    Marcus Porcius Cato

       -195 -195

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio Africanus

       -194 -194

Roman Republic

    Tiberius Sempronius Longus

       -194 -194

Chinese Empire (Han)

    Han Hui Di

       -194 -188

Roman Republic

    Lucius Cornelius Merula

       -193 -193

Roman Republic

    Quintus Minucius Thermus

       -193 -193

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy V (Epiphanes)

       -193 -176

Roman Republic

    Gnaeus Domitius Ahenobarbus

       -192 -192

Roman Republic

    Lucius Quinctius Flamininus

       -192 -192

Roman Republic

    Manius Acilius Glabrio

       -191 -191

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio Nasica

       -191 -191

Parthian Empire

    Phriapatius

       -191 -176

Roman Republic

    Gaius Laelius

       -190 -190

Roman Republic

    Lucius Cornelius Scipio Asiaticus

       -190 -190

Roman Republic

    Gnaeus Manlius Vulso

       -189 -189

Roman Republic

    Marcus Fulvius Nobilior

       -189 -189

Roman Republic

    Gaius Livius Salinator

       -188 -188

Roman Republic

    Marcus Valerius Messalla

       -188 -188

Chinese Empire (Han)

    Shao Di Gong

       -188 -184

Roman Republic

    Gaius Flaminius

       -187 -187

Roman Republic

    Marcus Aemilius Lepidus

       -187 -187

Syrian Empire (Seleucid)

    Seleucus IV (Philopator)

       -187 -175

Roman Republic

    Quintus Marcius Philippus

       -186 -186

Roman Republic

    Spurius Postumius Albinus

       -186 -186

Roman Republic

    Appius Claudius Pulcher

       -185 -185

Roman Republic

    Marcus Sempronius Tuditanus

       -185 -185

Pontus

    Pharnaces I

       -185 -170

Roman Republic

    Lucius Porcius Licinus

       -184 -184

Roman Republic

    Publius Claudius Pulcher

       -184 -184

Chinese Empire (Han)

    Shao Di Hong

       -184 -180

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -183 -183

Roman Republic

    Quintus Fabius Labeo

       -183 -183

Roman Republic

    Gnaeus Baebius Tamphilus

       -182 -182

Roman Republic

    Lucius Aemilius Paullus Macedonicus

       -182 -182

Roman Republic

    Marcus Baebius Tamphilus

       -181 -181

Roman Republic

    Publius Cornelius Cethegus

       -181 -181

Graeco-Bactria

    Euthydemus II

       -180 -180

Roman Republic

    Aulus Postumius Albinus Luscus

       -180 -180

Roman Republic

    Gaius Calpurnius Piso

       -180 -180

Graeco-Bactria

    Agathocles

       -180 -170

Graeco-Bactria

    Antimachus I

       -180 -165

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Cleopatra I

       -180 -164

Roman Republic

    Lucius Manlius Acidinus Fulvianus

       -179 -179

Roman Republic

    Quintus Fulvius Flaccus

       -179 -179

Chinese Empire (Han)

    Han Wen Di

       -179 -157

Roman Republic

    Aulus Manlius Vulso

       -178 -178

Roman Republic

    Marcus Iunius Brutus

       -178 -178

Roman Republic

    Gaius Claudius Pulcher

       -177 -177

Roman Republic

    Tiberius Sempronius Gracchus

       -177 -177

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Scipio Hispallus

       -176 -176

Roman Republic

    Quintus Petillius Spurinus

       -176 -176

Parthian Empire

    Phraates I

       -176 -171

Roman Republic

    Marcus Aemilius Lepidus

       -175 -175

Roman Republic

    Publius Mucius Scaevola

       -175 -175

Syrian Empire (Seleucid)

    Antiochus IV (Epiphanes)

       -175 -164

Graeco-Bactria

    Apollodotus I

       -175 -160

Roman Republic

    Quintus Mucius Scaevola

       -174 -174

Roman Republic

    Spurius Postumius Albinus Paullulus

       -174 -174

Roman Republic

    Lucius Postumius Albinus

       -173 -173

Roman Republic

    Marcus Popillius Laenas

       -173 -173

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy VI (Philometor)

       -173 -164

Roman Republic

    Gaius Popillius Laenas

       -172 -172

Roman Republic

    Publius Aelius Ligus

       -172 -172

Roman Republic

    Gaius Cassius Longinus

       -171 -171

Roman Republic

    Publius Licinius Crassus

       -171 -171

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Cleopatra II

       -171 -163

Parthian Empire

    Mithradates I

       -171 -138

Roman Republic

    Aulus Atilius Serranus

       -170 -170

Roman Republic

    Aulus Hostilius Mancinus

       -170 -170

Pontus

    Mithradates IV (Philopator)

       -170 -150

Graeco-Bactria

    Eucratides I

       -170 -145

Roman Republic

    Gnaeus Servilius Caepio

       -169 -169

Roman Republic

    Quintus Marcius Philippus

       -169 -169

Roman Republic

    Gaius Licinius Crassus

       -168 -168

Roman Republic

    Lucius Aemilius Paullus Macedonicus

       -168 -168

Roman Republic

    Marcus Iunius Pennus

       -167 -167

Roman Republic

    Quintus Aelius Paetus

       -167 -167

Graeco-Bactria

    Plato

       -166 -166

Roman Republic

    Gaius Sulpicius Galus

       -166 -166

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -166 -166

Roman Republic

    Gnaeus Octavius

       -165 -165

Roman Republic

    Titus Manlius Torquatus

       -165 -165

Roman Republic

    Aulus Manlius Torquatus

       -164 -164

Roman Republic

    Quintus Cassius Longinus

       -164 -164

Syrian Empire (Seleucid)

    Antiochus V (Eupator)

       -164 -162

Roman Republic

    Manius Iuventius Thalna

       -163 -163

Roman Republic

    Tiberius Sempronius Gracchus

       -163 -163

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy VIII (Euergetes II)

       -163 -145

Commagene

    Ptolemaeus

       -163 -130

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy VI (Philometor)

       -163 -127

Roman Republic

    Gaius Marcius Figulus

       -162 -162

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio Nasica Corculum

       -162 -162

Syrian Empire (Seleucid)

    Demetrius I (Soter)

       -162 -150

Roman Republic

    Gaius Fannius Strabo

       -161 -161

Roman Republic

    Marcus Valerius Messalla

       -161 -161

Roman Republic

    Lucius Anicius Gallus

       -160 -160

Roman Republic

    Marcus Cornelius Cethegus

       -160 -160

Graeco-Bactria

    Antimachus II

       -160 -155

Pergamum

    Attalus II

       -160 -138

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Dolabella

       -159 -159

Roman Republic

    Marcus Fulvius Nobilior

       -159 -159

Roman Republic

    Gaius Popillius Laenas

       -158 -158

Roman Republic

    Marcus Aemilius Lepidus

       -158 -158

Roman Republic

    Lucius Aurelius Orestes

       -157 -157

Roman Republic

    Sextus Iulius Caesar

       -157 -157

Roman Republic

    Gaius Marcius Figulus

       -156 -156

Roman Republic

    Lucius Cornelius Lentulus Lupus

       -156 -156

Chinese Empire (Han)

    Han Jing Di

       -156 -141

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -155 -155

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio Nasica Corculum

       -155 -155

Graeco-Bactria

    Demetrius II

       -155 -150

Roman Republic

    Lucius Postumius Albinus

       -154 -154

Roman Republic

    Quintus Opimius

       -154 -154

Roman Republic

    Quintus Fulvius Nobilior

       -153 -153

Roman Republic

    Titus Annius Luscus

       -153 -153

Roman Republic

    Lucius Valerius Flaccus

       -152 -152

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -152 -152

Roman Republic

    Aulus Postumius Albinus

       -151 -151

Roman Republic

    Lucius Licinius Lucullus

       -151 -151

Roman Republic

    Manius Acilius Balbus

       -150 -150

Roman Republic

    Titus Quinctius Flamininus

       -150 -150

Syrian Empire (Seleucid)

    Alexander Balas

       -150 -145

Graeco-Bactria

    Menander

       -150 -135

Pontus

    Mithradates V (Euergetes)

       -150 -115

Roman Republic

    Lucius Marcius Censorinus

       -149 -149

Roman Republic

    Manius Manilius

       -149 -149

Roman Republic

    Lucius Calpurnius Piso Caesoninus

       -148 -148

Roman Republic

    Spurius Postumius Albinus Magnus

       -148 -148

Roman Republic

    Gaius Livius Drusus

       -147 -147

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio Africanus Aemilianus

       -147 -147

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Lentulus

       -146 -146

Roman Republic

    Lucius Mummius Achaicus

       -146 -146

Roman Republic

    Lucius Hostilius Mancinus

       -145 -145

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Aemilianus

       -145 -145

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Cleopatra II

       -145 -144

Graeco-Bactria

    Eucratides II

       -145 -140

Syrian Empire (Seleucid)

    Demetrius II (Nicator)

       -145 -139

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy VII (Neos Philopator)

       -145 -131

Graeco-Bactria

    Heliocles

       -145 -130

Roman Republic

    Lucius Aurelius Cotta

       -144 -144

Roman Republic

    Servius Sulpicius Galba

       -144 -144

Roman Republic

    Appius Claudius Pulcher

       -143 -143

Roman Republic

    Quintus Caecilius Metellus Macedonicus

       -143 -143

Roman Republic

    Lucius Caecilius Metellus Calvus

       -142 -142

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Servilianus

       -142 -142

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy VIII (Euergetes II)

       -142 -131

Roman Republic

    Gnaeus Servilius Caepio

       -141 -141

Roman Republic

    Quintus Pompeius

       -141 -141

Roman Republic

    Gaius Laelius

       -140 -140

Roman Republic

    Quintus Servilius Caepio

       -140 -140

Chinese Empire (Han)

    Han Wu Di

       -140 -87

Roman Republic

    Gnaeus Calpurnius Piso

       -139 -139

Roman Republic

    Marcus Popillius Laenas

       -139 -139

Roman Republic

    Decimus Iunius Brutus Callaicus

       -138 -138

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio Nasica Serapio

       -138 -138

Pergamum

    Attalus III

       -138 -133

Parthian Empire

    Phraates II

       -138 -127

Roman Republic

    Gaius Hostilius Mancinus

       -137 -137

Roman Republic

    Marcus Aemilius Lepidus Porcina

       -137 -137

Roman Republic

    Lucius Furius Philus

       -136 -136

Roman Republic

    Sextus Atilius Serranus

       -136 -136

Roman Republic

    Quintus Calpurnius Piso

       -135 -135

Roman Republic

    Servius Fulvius Flaccus

       -135 -135

Roman Republic

    Gaius Fulvius Flaccus

       -134 -134

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio Africanus Aemilianus

       -134 -134

Roman Republic

    Lucius Calpurnius Piso Frugi

       -133 -133

Roman Republic

    Publius Mucius Scaevola

       -133 -133

Roman Republic

    Publius Popillius Laenas

       -132 -132

Roman Republic

    Publius Rupilius

       -132 -132

Osrhoene

    Aryu

       -132 -127

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Cleopatra III

       -131 -131

Roman Republic

    Lucius Valerius Flaccus

       -131 -131

Roman Republic

    Publius Licinius Crassus Dives Mucianus

       -131 -131

Roman Republic

    Lucius Cornelius Lentulus

       -130 -130

Roman Republic

    Marcus Perperna

       -130 -130

Commagene

    Sames II

       -130 -109

Roman Republic

    Gaius Sempronius Tuditanus

       -129 -129

Roman Republic

    Manius Aquillius

       -129 -129

Roman Republic

    Gnaeus Octavius

       -128 -128

Roman Republic

    Titus Annius Rufus

       -128 -128

Roman Republic

    Lucius Cassius Longinus Ravilla

       -127 -127

Roman Republic

    Lucius Cornelius Cinna

       -127 -127

Parthian Empire

    Artabanus I

       -127 -124

Osrhoene

    Abdu

       -127 -120

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Cleopatra II

       -127 -116

Roman Republic

    Lucius Aurelius Orestes

       -126 -126

Roman Republic

    Marcus Aemilius Lepidus

       -126 -126

Roman Republic

    Marcus Fulvius Flaccus

       -125 -125

Roman Republic

    Marcus Plautius Hypsaeus

       -125 -125

Roman Republic

    Gaius Cassius Longinus

       -124 -124

Roman Republic

    Gaius Sextius Calvinus

       -124 -124

Roman Republic

    Quintus Caecilius Metellus Balearicus

       -123 -123

Roman Republic

    Titus Quinctius Flamininus

       -123 -123

Parthian Empire

    Mithradates II

       -123 -88

Roman Republic

    Gaius Fannius

       -122 -122

Roman Republic

    Gnaeus Domitius Ahenobarbus

       -122 -122

Roman Republic

    Lucius Opimius

       -121 -121

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Allobrogicus

       -121 -121

Roman Republic

    Gaius Papirius Carbo

       -120 -120

Roman Republic

    Publius Manilius

       -120 -120

Osrhoene

    Fradhasht

       -120 -115

Roman Republic

    Lucius Aurelius Cotta

       -119 -119

Roman Republic

    Lucius Caecilius Metellus Dalmaticus

       -119 -119

Roman Republic

    Marcus Porcius Cato

       -118 -118

Roman Republic

    Quintus Marcius Rex

       -118 -118

Roman Republic

    Lucius Caecilius Metellus Diadematus

       -117 -117

Roman Republic

    Quintus Mucius Scaevola Augur

       -117 -117

Roman Republic

    Gaius Licinius Geta

       -116 -116

Roman Republic

    Quintus Fabius Maximus Eburnus

       -116 -116

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Cleopatra IV

       -116 -115

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy IX (Soter II)

       -116 -110

Roman Republic

    Marcus Aemilius Scaurus

       -115 -115

Roman Republic

    Marcus Caecilius Metellus

       -115 -115

Osrhoene

    Bakru I

       -115 -112

Pontus

    Mithradates VI (Eupator)

       -115 -63

Roman Republic

    Gaius Porcius Cato

       -114 -114

Roman Republic

    Manius Acilius Balbus

       -114 -114

Roman Republic

    Gaius Caecilius Metellus Caprarius

       -113 -113

Roman Republic

    Gnaeus Papirius Carbo

       -113 -113

Roman Republic

    Lucius Calpurnius Piso Caesoninus

       -112 -112

Roman Republic

    Marcus Livius Drusus

       -112 -112

Osrhoene

    Bakru II

       -112 -94

Roman Republic

    Lucius Calpurnius Bestia

       -111 -111

Roman Republic

    Publius Cornelius Scipio Nasica Serapio

       -111 -111

Roman Republic

    Marcus Minucius Rufus

       -110 -110

Roman Republic

    Spurius Postumius Albinus

       -110 -110

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy X (Alexander I)

       -110 -109

Roman Republic

    Marcus Iunius Silanus

       -109 -109

Roman Republic

    Quintus Caecilius Metellus Numidicus

       -109 -109

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy IX (Soter II)

       -109 -107

Commagene

    Mithradates I

       -109 -70

Roman Republic

    Quintus Hortensius

       -108 -108

Roman Republic

    Servius Sulpicius Galba

       -108 -108

Roman Republic

    Gaius Marius

       -107 -107

Roman Republic

    Lucius Cassius Longinus Ravilla

       -107 -107

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy X (Alexander I)

       -107 -88

Roman Republic

    Gaius Atilius Serranus

       -106 -106

Roman Republic

    Quintus Servilius Caepio

       -106 -106

Roman Republic

    GnaeusMallius Maximus

       -105 -105

Roman Republic

    Publius Rutilius Rufus

       -105 -105

Roman Republic

    GaiusFlavius Fimbria

       -104 -104

Roman Republic

    Gaius Marius

       -104 -100

Roman Republic

    Lucius Aurelius Orestes

       -103 -103

Roman Republic

    Quintus Lutatius Catulus

       -102 -102

Roman Republic

    Manius Aquillius

       -101 -101

Roman Republic

    Lucius Valerius Flaccus

       -100 -100

Roman Republic

    Aulus Postumius Albinus

       -99 -99

Roman Republic

    Marcus Antonius

       -99 -99

Roman Republic

    Quintus Caecilius Metellus Nepos

       -98 -98

Roman Republic

    Titus Didius

       -98 -98

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Lentulus

       -97 -97

Roman Republic

    Publius Licinius Crassus

       -97 -97

Roman Republic

    Gaius Cassius Longinus

       -96 -96

Roman Republic

    Gnaeus Domitius Ahenobarbus

       -96 -96

Roman Republic

    Lucius Licinius Crassus

       -95 -95

Roman Republic

    Quintus Mucius Scaevola

       -95 -95

Parthian Empire

    Gotarzes I

       -95 -90

Osrhoene

    Ma'nu I

       -94 -94

Roman Republic

    Gaius Coelius Caldus

       -94 -94

Roman Republic

    Lucius Domitius Ahenobarbus

       -94 -94

Osrhoene

    Abgar I

       -94 -68

Roman Republic

    Gaius Valerius Flaccus

       -93 -93

Roman Republic

    Marcus Herennius

       -93 -93

Roman Republic

    Gaius Claudius Pulcher

       -92 -92

Roman Republic

    Marcus Perperna

       -92 -92

Roman Republic

    Lucius Marcius Philippus

       -91 -91

Roman Republic

    Sextus Iulius Caesar

       -91 -91

Roman Republic

    Lucius Iulius Caesar

       -90 -90

Roman Republic

    Publius Rutilius Lupus

       -90 -90

Parthian Empire

    Orodes I

       -90 -80

Roman Republic

    Gnaeus Pompeius Strabo

       -89 -89

Roman Republic

    Lucius Porcius Cato

       -89 -89

Roman Republic

    Lucius Cornelius Sulla Felix

       -88 -88

Roman Republic

    Quintus Pompeius Rufus

       -88 -88

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy IX (Soter II)

       -88 -81

Roman Republic

    Gnaeus Octavius

       -87 -87

Roman Republic

    Lucius Cornelius Cinna

       -87 -87

Roman Republic

    Gaius Marius

       -86 -86

Roman Republic

    Lucius Cornelius Cinna

       -86 -85

Chinese Empire (Han)

    Han Zhao Di

       -86 -74

Roman Republic

    Gnaeus Papirius Carbo

       -85 -85

Roman Republic

    Gnaeus Papirius Carbo

       -84 -84

Roman Republic

    Lucius Cornelius Cinna

       -84 -84

Roman Republic

    Gaius Norbanus

       -83 -83

Roman Republic

    Lucius Cornelius Scipio Asiaticus

       -83 -83

Roman Republic

    Gaius Marius

       -82 -82

Roman Republic

    Gnaeus Papirius Carbo

       -82 -82

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Dolabella

       -81 -81

Roman Republic

    Marcus Tullius Decula

       -81 -81

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Berenice III

       -81 -80

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy XI (Alexander II)

       -80 -80

Roman Republic

    Lucius Cornelius Sulla Felix

       -80 -80

Roman Republic

    Quintus Caecilius Metellus Pius

       -80 -80

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy XII (Neos Dionysos)

       -80 -58

Roman Republic

    Appius Claudius Pulcher

       -79 -79

Roman Republic

    Publius Servilius Vatia Isauricus

       -79 -79

Roman Republic

    Marcus Aemilius Lepidus

       -78 -78

Roman Republic

    Quintus Lutatius Catulus

       -78 -78

Roman Republic

    Decimus Iunius Brutus

       -77 -77

Roman Republic

    Mamercus Aemilius Lepidus Livianus

       -77 -77

Parthian Empire

    Sanatruces

       -77 -70

Roman Republic

    Gaius Scribonius Curio

       -76 -76

Roman Republic

    Gnaeus Octavius

       -76 -76

Roman Republic

    Gaius Aurelius Cotta

       -75 -75

Roman Republic

    Lucius Octavius

       -75 -75

Roman Republic

    Lucius Licinius Lucullus

       -74 -74

Roman Republic

    Marcus Aurelius Cotta

       -74 -74

Roman Republic

    Gaius Cassius Longinus

       -73 -73

Roman Republic

    Marcus Terentius Varro Lucullus

       -73 -73

Chinese Empire (Han)

    Han Xuan Di

       -73 -49

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Lentulus Clodianus

       -72 -72

Roman Republic

    Lucius Gellius Publicola

       -72 -72

Roman Republic

    Gnaeus Aufidius Orestes

       -71 -71

Roman Republic

    Publius Cornelius Lentulus Sura

       -71 -71

Roman Republic

    Gnaeus Pompeius Magnus

       -70 -70

Roman Republic

    Marcus Licinius Crassus Dives

       -70 -70

Parthian Empire

    Phraates III

       -70 -57

Commagene

    Antiochus I

       -70 -38

Roman Republic

    Quintus Caecilius Metellus Creticus

       -69 -69

Roman Republic

    Quintus Hortensius Hortalus

       -69 -69

Roman Republic

    Lucius Caecilius Metellus

       -68 -68

Roman Republic

    Quintus Marcius Rex

       -68 -68

Osrhoene

    Abgar II

       -68 -52

Roman Republic

    Gaius Calpurnius Piso

       -67 -67

Roman Republic

    Manius Acilius Glabrio

       -67 -67

Roman Republic

    Lucius Volcacius Tullus

       -66 -66

Roman Republic

    Manius Aemilius Lepidus

       -66 -66

Roman Republic

    Lucius Aurelius Cotta

       -65 -65

Roman Republic

    Lucius Manlius Torquatus

       -65 -65

Roman Republic

    Gaius Marcius Figulus

       -64 -64

Roman Republic

    Lucius Iulius Caesar

       -64 -64

Roman Republic

    Gaius Antonius Hibrida

       -63 -63

Roman Republic

    Marcus Tullius Cicero

       -63 -63

Pontus

    Pharnaces II

       -63 -47

Roman Republic

    Decimus Iunius Silanus

       -62 -62

Roman Republic

    Lucius Licinius Murena

       -62 -62

Galatia

    Brogitarius

       -62 -44

Galatia

    Deiotarus

       -62 -40

Roman Republic

    Marcus Pupius Piso Frugi Calpurnianus

       -61 -61

Roman Republic

    Marcus Valerius Messalla Niger

       -61 -61

Roman Republic

    Lucius Afranius

       -60 -60

Roman Republic

    Quintus Caecilius Metellus Celer

       -60 -60

Roman Republic

    Gaius Iulius Caesar

       -59 -59

Roman Republic

    Marcus Calpurnius Bibulus

       -59 -59

Roman Republic

    Aulus Gabinius

       -58 -58

Roman Republic

    Lucius Calpurnius Piso Caesoninus

       -58 -58

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Berenice IV

       -58 -55

Roman Republic

    Publius Cornelius Lentulus Spinther

       -57 -57

Roman Republic

    Quintus Caecilius Metellus Nepos

       -57 -57

Parthian Empire

    Mithradates III

       -57 -54

Parthian Empire

    Orodes II

       -57 -38

Roman Republic

    Gnaeus Cornelius Lentulus Marcellinus

       -56 -56

Roman Republic

    Lucius Marcius Philippus

       -56 -56

Roman Republic

    Gnaeus Pompeius Magnus

       -55 -55

Roman Republic

    Marcus Licinius Crassus Dives

       -55 -55

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy XII (Neos Dionysos)

       -55 -51

Roman Republic

    Appius Claudius Pulcher

       -54 -54

Roman Republic

    Lucius Domitius Ahenobarbus

       -54 -54

Roman Republic

    Gnaeus Domitius Calvinus

       -53 -53

Roman Republic

    Marcus Valerius Messalla Rufus

       -53 -53

Roman Republic

    Gnaeus Pompeius Magnus

       -52 -52

Roman Republic

    Quintus Caecilius Metellus Pius Scipio

       -52 -52

Osrhoene

    Ma'nu II

       -52 -34

Roman Republic

    Marcus Claudius Marcellus

       -51 -51

Roman Republic

    Servius Sulpicius Rufus

       -51 -51

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy XIII

       -51 -47

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Cleopatra VII

       -51 -30

Roman Republic

    Gaius Claudius Marcellus

       -50 -50

Roman Republic

    Lucius Aemilius Lepidus Paullus

       -50 -50

Roman Republic

    Gaius Claudius Marcellus

       -49 -49

Roman Republic

    Lucius Cornelius Lentulus Crus

       -49 -49

Roman Republic

    Gaius Iulius Caesar

       -48 -48

Roman Republic

    Publius Servilius Isauricus

       -48 -48

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Arsinoe IV

       -48 -47

Chinese Empire (Han)

    Han Yuan Di

       -48 -33

Roman Republic

    Publius Vatinius

       -47 -47

Roman Republic

    Quintus Fufius Calenus

       -47 -47

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy XIV

       -47 -44

Roman Republic

    Marcus Aemilius Lepidus

       -46 -46

Roman Republic

    Gaius Iulius Caesar

       -46 -44

Kingdom of Egypt (Ptolemaic)

    Ptolemy XV (Caesarion)

       -44 -30

Roman Republic

    Aulus Hirtius

       -43 -43

Roman Republic

    Gaius Vibius Pansa Caetronianus

       -43 -43

Roman Republic

    Lucius Munatius Plancus

       -42 -42

Roman Republic

    Marcus Aemilius Lepidus

       -42 -42

Roman Republic

    Lucius Antonius Pietas

       -41 -41

Roman Republic

    Publius Servilius Isauricus

       -41 -41

Roman Republic

    Gaius Asinius Pollio

       -40 -40

Roman Republic

    Gnaeus Domitius Calvinus

       -40 -40

Roman Republic

    Gaius Calvisius Sabinus

       -39 -39

Roman Republic

    Lucius Marcius Censorinus

       -39 -39

Parthian Empire

    Pacorus I

       -39 -38

Pontus

    Darius

       -39 -37

Roman Republic

    Appius Claudius Pulcher

       -38 -38

Roman Republic

    Gaius Norbanus Flaccus

       -38 -38

Commagene

    Mithradates II

       -38 -20

Parthian Empire

    Phraates IV

       -38 -2

Roman Republic

    Lucius Caninius Gallus

       -37 -37

Roman Republic

    Marcus Vipsanius Agrippa

       -37 -37

Galatia

    Amyntas

       -37 -25

Pontus

    Polemon I

       -37 -8

Roman Republic

    Lucius Gellius Publicola

       -36 -36

Roman Republic

    Marcus Cocceius Nerva

       -36 -36

Roman Republic

    Lucius Cornificius

       -35 -35

Roman Republic

    Sextus Pompeius

       -35 -35

Roman Republic

    Lucius Scribonius Libo

       -34 -34

Roman Republic

    Marcus Antonius

       -34 -34

Osrhoene

    Paqor

       -34 -29

Roman Republic

    Augustus

       -33 -33

Roman Republic

    Lucius Volcacius Tullus

       -33 -33

Roman Republic

    Gaius Sosius

       -32 -32

Roman Republic

    Gnaeus Domitius Ahenobarbus

       -32 -32

Chinese Empire (Han)

    Han Cheng Di

       -32 -7

Roman Republic

    Augustus

       -31 -28

Roman Republic

    Marcus Licinius Crassus

       -30 -30

Parthian Empire

    Tiridates II

       -30 -26

Roman Republic

    Sextus Appuleius

       -29 -29

Osrhoene

    Abgar III

       -29 -26

Roman Republic

    Marcus Vipsanius Agrippa

       -28 -28

Roman Empire

    Augustus

       -27 14

Osrhoene

    Abgar IV

       -26 -23

Osrhoene

    Ma'nu III

       -23 -4

Commagene

    Mithradates III

       -20 -12

Commagene

    Antiochus III

       -12 17

Saba

    Yadail Darih II

       -10 10

Pontus

    Pythodorida

       -8 23

Chinese Empire (Han)

    Han Ai Di

       -6 -1

Osrhoene

    Abgar V

       -4 7

Parthian Empire

    Musa

       -2 4

Parthian Empire

    Phraates V

       -2 4

Chinese Empire (Han)

    Han Ping Di

       -1 5

Kushan Empire

    Heraios

       1 30

Parthian Empire

    Orodes III

       6 6

Chinese Empire (Han)

    Ruzi Ying

       6 8

Osrhoene

    Ma'nu IV

       7 13

Parthian Empire

    Vonones I

       8 12

Chinese Empire (Xin)

    Wang Mang

       9 23

Saba

    Yathi-amar Watar II

       10 20

Parthian Empire

    Artabanus II

       10 38

Osrhoene

    Abgar V

       13 50

Roman Empire

    Tiberius

       14 37

Saba

    Yada'il Watar II

       20 30

Chinese Empire (Han)

    Han Geng Shi Di

       23 25

Chinese Empire (Han)

    Han Guang Wu Di

       25 57

Saba

    Dhamar Ali Bayin II

       30 60

Kushan Empire

    Kujula Kadphises

       30 80

Parthian Empire

    Tiridates III

       35 36

Roman Empire

    Gaius (Caligula)

       37 41

Pontus

    Polemon II

       38 64

Commagene

    Antiochus IV

       38 72

Parthian Empire

    Vardanes I

       40 47

Parthian Empire

    Gotarzes II

       40 51

Roman Empire

    Claudius

       41 54

Osrhoene

    Ma'nu V

       50 57

Parthian Empire

    Sanabares

       50 65

Parthian Empire

    Vonones II

       51 51

Parthian Empire

    Vologases I

       51 78

Roman Empire

    Nero

       54 68

Parthian Empire

    Vardanes II

       55 58

Osrhoene

    Ma'nu VI

       57 71

Chinese Empire (Han)

    Han Ming Di

       58 75

Saba

    Karib-il Watar Yuhan'im

       60 75

Roman Empire

    Galba

       68 69

Roman Empire

    Otho

       69 69

Roman Empire

    Vitellius

       69 69

Roman Empire

    Vespasian

       69 79

Osrhoene

    Abgar VI

       71 91

Saba

    Dhamar Ali Darih

       75 85

Chinese Empire (Han)

    Han Zhang Di

       76 88

Parthian Empire

    Vologases II

       77 80

Parthian Empire

    Pacorus II

       78 105

Roman Empire

    Titus

       79 81

Parthian Empire

    Artabanus III

       80 90

Kushan Empire

    Vima Takto

       80 105

Roman Empire

    Domitian

       81 96

Gurat

    Nash'a-Karib Yahamin

       85 100

Saba

    Ilasharah Yahdub I

       85 100

Chinese Empire (Han)

    Han He Di

       89 105

Osrhoene

    Sanatruk

       91 109

Roman Empire

    Nerva

       96 98

Roman Empire

    Trajan

       98 117

Gurat

    Sa'd Shams Asra

       100 130

Marib

    Bahab'il Yahuz

       100 130

Kushan Empire

    Vima Kadphises

       105 127

Parthian Empire

    Vologases III

       105 147

Chinese Empire (Han)

    Han Shang Di

       106 106

Chinese Empire (Han)

    Han An Di

       106 125

Osrhoene

    Abgar VII

       109 114

Parthian Empire

    Osroes I

       109 129

Parthian Empire

    Parthamaspates

       116 116

Roman Empire

    Hadrian

       117 138

Chinese Empire (Han)

    Shao Di

       125 125

Chinese Empire (Han)

    Han Shun Di

       125 144

Kushan Empire

    Kanishka I

       127 147

Parthian Empire

    Mithradates IV

       129 140

Marib

    Anmar Yuhamin

       130 140

Gurat

    Murtaza Yuhamin

       130 160

Roman Empire

    Antoninus Pius

       138 161

Chinese Empire (Han)

    Han Chong Di

       144 145

Chinese Empire (Han)

    Han Zhi Di

       145 146

Chinese Empire (Han)

    Han Huan Di

       146 168

Parthian Empire

    Vologases IV

       147 191

Kushan Empire

    Vasishka

       151 155

Kushan Empire

    Huvishka

       155 187

Roman Empire

    Lucius Verus

       161 169

Roman Empire

    Marcus Aurelius

       161 180

Chinese Empire (Han)

    Han Ling Di

       168 189

Roman Empire

    Commodus

       180 192

Gurat

    Farim Yanhub

       180 200

Chinese Empire (Han)

    Shao Di II

       189 189

Chinese Empire (Han)

    Han Xian Di

       189 220

Marib

    Sahr Autar

       190 200

Parthian Empire

    Vologases V

       191 208

Kushan Empire

    Vasudeva I

       191 230

Roman Empire

    Didius Julianus

       193 193

Roman Empire

    Pertinax

       193 193

Roman Empire

    Septimius Severus

       193 211

Gurat

    Ilasharah Yahdub II

       200 230

Parthian Empire

    Vologases VI

       208 228

Roman Empire

    Geta

       211 211

Roman Empire

    Caracalla

       211 217

Parthian Empire

    Artabanus IV

       216 224

Roman Empire

    Macrinus

       217 218

Roman Empire

    Elagabalus

       218 222

Chinese Empire (Wei)

    Wei Wen Di

       220 226

Chinese Empire (Shu)

    Zhao Lie Di

       221 223

Roman Empire

    Alexander Severus

       222 235

Chinese Empire (Wu)

    Da Di

       222 252

Chinese Empire (Shu)

    Hou Zhu

       223 263

Persian Empire (Sassinid)

    Ardashir I

       224 241

Chinese Empire (Wei)

    Wei Ming Di

       226 239

Kushan Empire

    Kanishka II

       226 240

Aksum

    Azaba

       230 240

Gurat

    Nash'a-Karib Yamin

       230 250

Roman Empire

    Maximus Thrax

       235 238

Roman Empire

    Balbinus

       238 238

Roman Empire

    Gordian I

       238 238

Roman Empire

    Gordian II

       238 238

Roman Empire

    Pupienus

       238 238

Roman Empire

    Gordian III

       238 244

Chinese Empire (Wei)

    Wei Qi Wang

       239 254

Kushan Empire

    Vashishka

       240 250

Persian Empire (Sassinid)

    Shapur I

       241 272

Roman Empire

    Philip (the Arab)

       244 249

Roman Empire

    Decius

       249 251

Roman Empire

    Trebonianius Gallus

       251 253

Chinese Empire (Wu)

    Kuai Ji Wang

       252 258

Roman Empire

    Aemilius Aemilianus

       253 253

Roman Empire

    Valerian

       253 260

Roman Empire

    Gallienus

       253 268

Chinese Empire (Wei)

    Wei Gao Gui Xiang Gong

       254 260

Kushan Empire

    Kanishka III

       255 275

Chinese Empire (Wu)

    Jing Di

       258 264

Chinese Empire (Wei)

    Wei Yuan Di

       260 265

Gallo-Roman Empire

    Postumus

       260 269

Chinese Empire (Wu)

    Wu Cheng Hou

       264 280

Chinese Empire (Jin)

    Jin Wu Di

       265 290

Kingdom of Palmyra

    Zenobia

       267 271

Roman Empire

    Claudius II (Gothicus)

       268 270

Gallo-Roman Empire

    Victorinus

       268 271

Gallo-Roman Empire

    Laelianus

       269 269

Gallo-Roman Empire

    Marius

       269 269

Roman Empire

    Quintillus

       270 270

Roman Empire

    Aurelian

       270 275

Aksum

    Endubis

       270 300

Gallo-Roman Empire

    Tetricus

       271 274

Persian Empire (Sassinid)

    Hormizd I

       272 273

Persian Empire (Sassinid)

    Bahram I

       273 276

Roman Empire

    Tacitus

       275 276

Roman Empire

    Probus

       276 282

Persian Empire (Sassinid)

    Bahram II

       276 293

Roman Empire

    Carus

       282 283

Roman Empire

    Numerian

       283 284

Roman Empire

    Carinus

       283 285

Roman Empire

    Diocletian

       284 305

Roman Empire

    Maximian

       286 305

Chinese Empire (Jin)

    Jin Hui Di

       290 306

Kushan Empire

    Vasudeva II

       290 310

Persian Empire (Sassinid)

    Bahram III

       293 293

Persian Empire (Sassinid)

    Narseh

       293 302

Persian Empire (Sassinid)

    Hormizd II

       302 310

Roman Empire

    Constantius I

       305 306

Roman Empire

    Galerius

       305 311

Roman Empire

    Severus II

       306 307

Roman Empire

    Maxentius

       306 312

Roman Empire

    Constantine I

       306 337

Roman Empire

    Maximian

       307 308

Chinese Empire (Jin)

    Jin Huai Di

       307 311

Roman Empire

    Licinus

       308 324

Roman Empire

    Maxentius Daia

       310 313

Kushan Empire

    Chhu

       310 325

Persian Empire (Sassinid)

    Shapur II

       310 379

Chinese Empire (Jin)

    Jin Min Di

       313 317

Chinese Empire (Jin)

    Jin Yuan Di

       317 322

Chinese Empire (Jin)

    Jin Ming Di

       322 325

Chinese Empire (Jin)

    Jin Cheng Di

       325 342

Kushan Empire

    Shaka I

       325 345

Aksum

    Ezana

       336 356

Roman Empire

    Constantine II

       337 340

Roman Empire

    Constans I

       337 350

Roman Empire

    Constantius II

       337 361

Chinese Empire (Jin)

    Jin Kang Di

       342 344

Chinese Empire (Jin)

    Jin Mu Di

       345 361

Kushan Empire

    Kipunada

       350 375

Roman Empire

    Julian

       361 363

Chinese Empire (Jin)

    Jin Ai Di

       361 365

Roman Empire

    Jovian

       363 364

Eastern Roman Empire

    Valentinian I

       364 375

Western Roman Empire

    Valens

       364 375

Chinese Empire (Jin)

    Jin Fei Di

       365 371

Visigothic Kingdom

    Athanaric

       365 381

Roman Empire

    Gratian

       367 383

Chinese Empire (Jin)

    Jin Jian Wen Di

       371 372

Chinese Empire (Jin)

    Jin Xiao Wu Di

       372 396

Roman Empire

    Valentinian II

       375 392

Persian Empire (Sassinid)

    Ardashir II

       379 383

Roman Empire

    Theodosius I

       379 395

Persian Empire (Sassinid)

    Shapur III

       383 388

Persian Empire (Sassinid)

    Bahram IV

       388 399

Eastern Roman Empire

    Arcadius

       395 408

Visigothic Kingdom

    Alaric I

       395 410

Western Roman Empire

    Honorius

       395 423

Chinese Empire (Jin)

    Jin An Di

       396 418

Persian Empire (Sassinid)

    Yazdegerd I

       399 420

Eastern Roman Empire

    Theodosius II

       408 450

Visigothic Kingdom

    Ataulf

       410 415

Visigothic Kingdom

    Sigeric

       415 415

Visigothic Kingdom

    Wallia

       415 419

Chinese Empire (Jin)

    Jin Gong Di

       418 420

Visigothic Kingdom

    Theodoric I

       419 451

Persian Empire (Sassinid)

    Bahram V

       420 438

Roman Empire

    Constantius III

       421 421

Western Roman Empire

    Valentinian III

       425 455

Persian Empire (Sassinid)

    Yazdegerd II

       438 457

Ostrogothic Kingdom

    Valamir

       447 465

Eastern Roman Empire

    Marcian

       450 457

Visigothic Kingdom

    Thorismund

       451 453

Visigothic Kingdom

    Theodoric II

       453 466

Persian Empire (Sassinid)

    Hormizd III

       457 459

Western Roman Empire

    Majorian

       457 461

Eastern Roman Empire

    Leo I

       457 474

Persian Empire (Sassinid)

    Peroz I

       457 484

Visigothic Kingdom

    Euric

       466 484

Western Roman Empire

    Anthemius

       467 472

Ostrogothic Kingdom

    Theodemir

       468 474

Western Roman Empire

    Julius Nepos

       473 480

Eastern Roman Empire

    Leo II

       474 474

Eastern Roman Empire

    Zeno

       474 491

Eastern Roman Empire

    Basilicus

       475 476

Western Roman Empire

    Romulus Augustulus

       475 476

Kingdom of Italy (Heruli)

    Odoacer

       476 493

Persian Empire (Sassinid)

    Balash

       484 488

Visigothic Kingdom

    Alaric II

       484 507

Mercia

    Icel

       488 501

Ostrogothic Kingdom

    Theodoric

       488 526

Persian Empire (Sassinid)

    Kavadh I

       488 531

Eastern Roman Empire

    Anastasius

       491 518

Persian Empire (Sassinid)

    Djamasp

       496 498

Mercia

    Cnebba

       501 556

Visigothic Kingdom

    Gesalec

       507 511

Visigothic Kingdom

    Theodoric III

       511 526

Eastern Roman Empire

    Justin I

       518 527

Wessex

    Cerdic

       519 534

Visigothic Kingdom

    Amalaric

       526 531

Ostrogothic Kingdom

    Athalaric

       526 534

Byzantine Empire

    Justinian I

       527 565

Essex

    Aescwine

       527 587

Visigothic Kingdom

    Theudis

       531 548

Persian Empire (Sassinid)

    Khosrau I

       531 579

Ostrogothic Kingdom

    Theodahad

       534 536

Wessex

    Cynric

       534 580

Ostrogothic Kingdom

    Witiges

       536 540

Kingdom of Lombardy

    Waltari

       539 546

Japanese Empire

    Kimmei

       539 571

Ostrogothic Kingdom

    Ildibad

       540 541

Ostrogothic Kingdom

    Eraric

       541 541

Ostrogothic Kingdom

    Baduela

       541 552

Kingdom of Lombardy

    Audoin

       546 565

Bernicia

    Ida

       547 559

Visigothic Kingdom

    Theudigisel

       548 549

Visigothic Kingdom

    Agila I

       549 554

Ostrogothic Kingdom

    Theia

       552 553

Visigothic Kingdom

    Athanagild

       554 568

Mercia

    Cynewald

       556 584

Bernicia

    Glappa

       559 560

Deira

    Aella

       559 589

Bernicia

    Adda

       560 568

Kingdom of Lombardy

    Alboin

       565 572

Byzantine Empire

    Justin II

       565 578

Bernicia

    Aethelric

       568 572

Visigothic Kingdom

    Liuva I

       568 572

Visigothic Kingdom

    Liuvigild

       569 586

Kingdom of Lombardy

    Cleph

       572 574

Bernicia

    Theodric

       572 579

Japanese Empire

    Bidatsu

       572 585

Byzantine Empire

    Tiberius II (Constantine)

       578 582

East Anglia

    Tytila

       578 599

Bernicia

    Frithuwald

       579 585

Persian Empire (Sassinid)

    Hormizd IV

       579 590

Tibetan Empire

    Tagbu Nyasig

       579 619

Wessex

    Ceawlin

       580 591

Visigothic Kingdom

    Reccared I

       580 601

Chinese Empire (Sui)

    Sui Wen Di

       581 604

Byzantine Empire

    Maurice

       582 602

Kingdom of Lombardy

    Authari

       584 590

Mercia

    Creoda

       584 593

Japanese Empire

    Yomei

       585 587

Bernicia

    Hussa

       585 593

Japanese Empire

    Seiwa

       585 676

Japanese Empire

    Sushun

       587 592

Essex

    Sledda

       587 604

Deira

    Aethelric

       589 604

Persian Empire (Sassinid)

    Bahram VI

       590 591

Persian Empire (Sassinid)

    Khosrau II

       590 628

Persian Empire (Sassinid)

    Bistam

       591 592

Wessex

    Ceol

       591 597

Kingdom of Lombardy

    Agilulf

       591 616

Japanese Empire

    Suiko

       592 628

Persian Empire (Sassinid)

    Hormizd V

       593 593

Mercia

    Pybba

       593 606

Bernicia

    Aethelfrith

       593 616

Wessex

    Ceolwulf

       597 611

East Anglia

    Raedwald

       599 624

Visigothic Kingdom

    Liuva II

       601 603

Tibetan Empire

    Namri Songtsen

       601 617

Byzantine Empire

    Phocas

       602 610

Visigothic Kingdom

    Witteric

       603 610

Essex

    Saebert

       604 616

Chinese Empire (Sui)

    Sui Yang Di

       605 617

Mercia

    Ceorl

       606 626

Visigothic Kingdom

    Gundemar

       610 612

Byzantine Empire

    Heraclius I

       610 641

Wessex

    Cynegils

       611 643

Visigothic Kingdom

    Sisebut

       612 621

Wales

    Ceredig ap Gwallog

       614 617

Kingdom of Lombardy

    Adaloald

       616 626

Deira

    Edwin

       616 632

Kent

    Eadbald

       616 640

Essex

    Saeward

       617 617

Essex

    Sexred

       617 617

Chinese Empire (Sui)

    Sui Gong Di

       617 618

East Anglia

    Eni

       617 618

Tibetan Empire

    Songtsen Gampo

       617 650

Essex

    Sigeberht I

       617 653

Chinese Empire (Tang)

    Tang Gao Zu

       618 626

Visigothic Kingdom

    Reccared II

       621 621

Visigothic Kingdom

    Suintila

       621 631

Rashidun Caliphate

    Muhammad

       622 632

East Anglia

    Eorpwald

       624 627

Visigothic Kingdom

    Reccimer

       626 631

Kingdom of Lombardy

    Arioald

       626 636

Wessex

    Cwichelm

       626 636

Mercia

    Penda

       626 655

East Anglia

    Ricberht

       627 629

Chinese Empire (Tang)

    Tang Tai Zong

       627 649

Persian Empire (Sassinid)

    Kavadh II

       628 628

Persian Empire (Sassinid)

    Ardashir III

       628 630

Persian Empire (Sassinid)

    Peroz II

       629 629

East Anglia

    Sigeberht

       629 634

Japanese Empire

    Jomei

       629 641

Persian Empire (Sassinid)

    Shahrbaraz

       630 630

Persian Empire (Sassinid)

    Boran (Purandokht)

       630 631

Persian Empire (Sassinid)

    Hormizd VI

       631 632

Visigothic Kingdom

    Sisenand

       631 636

Bernicia

    Eanfrith

       632 633

Rashidun Caliphate

    Abu Bakr

       632 634

Rashidun Caliphate

    Umar ibn al-Khattab

       632 644

Persian Empire (Sassinid)

    Yazdegerd III

       632 651

Deira

    Osric

       633 634

Deira

    Oswald

       633 642

Mercia

    Eowa

       635 642

Visigothic Kingdom

    Chintila

       636 640

Kingdom of Lombardy

    Rothari

       636 652

East Anglia

    Anna

       636 654

Tibetan Empire

    Gungsrong Gungtsen

       638 655

Visigothic Kingdom

    Tulga

       640 641

Kent

    Eorcenberht

       640 664

Byzantine Empire

    Constantine III

       641 641

Byzantine Empire

    Heraclianus

       641 641

Visigothic Kingdom

    Chindasuinth

       641 653

Bernicia

    Oswiu

       641 654

Byzantine Empire

    Constans II

       641 668

Japanese Empire

    Kogyoku

       642 645

Wessex

    Cenwalh

       643 645

Deira

    Oswine

       644 651

Rashidun Caliphate

    Uthman ibn Affan

       644 656

Japanese Empire

    Kotoku

       645 654

Wessex

    Cenwalh

       648 674

Visigothic Kingdom

    Reccesuinth

       649 672

Chinese Empire (Tang)

    Tang Gao Zong

       650 683

Deira

    Aethelwold

       651 654

Kingdom of Lombardy

    Rodoald

       652 653

Mercia

    Peada

       653 656

Essex

    Sigeberht II

       653 660

Kingdom of Lombardy

    Aripert I

       653 661

Tibetan Empire

    Mangsong Mangtsen

       653 679

East Anglia

    Aethelhere

       654 654

East Anglia

    Aethelwold

       654 664

Wales

    Cadwalladr ap Cadwallon

       654 664

Northumbria

    Oswiu

       654 670

Japanese Empire

    Saimei

       655 661

Rashidun Caliphate

    Ali ibn Abi Talib

       656 661

Deira

    Alchfrith

       656 664

Mercia

    Wulfhere

       658 675

Essex

    Swithelm

       660 664

Kingdom of Lombardy

    Godepert

       661 662

Kingdom of Lombardy

    Perctarit

       661 662

Japanese Empire

    Tenji

       661 672

Umayyad Caliphate

    Muawiyah I

       661 680

Kingdom of Lombardy

    Grimuald

       662 671

Kent

    Ecgberht I

       664 673

Essex

    Sighere

       664 694

East Anglia

    Ealdwulf

       664 713

Byzantine Empire

    Constantine IV

       668 685

Deira

    Aelfwine

       670 679

Northumbria

    Ecgfrith

       670 685

Kingdom of Lombardy

    Garibald

       671 671

Kingdom of Lombardy

    Perctarit

       671 688

Japanese Empire

    Kobun

       672 672

Wessex

    Seaxburh

       672 674

Visigothic Kingdom

    Wamba

       672 680

Japanese Empire

    Temmu

       672 686

Wessex

    Cenfus

       674 674

Wessex

    Aescwine

       674 676

Kent

    Hlothhere

       674 685

Mercia

    Aethelred I

       675 704

Wessex

    Centwine

       676 685

Tibetan Empire

    Dusong Mangpoje

       679 704

Umayyad Caliphate

    Yazid I

       680 683

Tibetan Empire

    Mes-ag-tshoms

       680 743

Visigothic Kingdom

    Erwig

       682 687

Umayyad Caliphate

    Muawiyah II

       683 684

Chinese Empire (Tang)

    Tang Zhong Zong

       684 684

Umayyad Caliphate

    Marwan I

       684 685

Chinese Empire (Tang)

    Tang Rui Zong

       684 690

Kent

    Eadric

       685 686

Wessex

    Caedwalla

       685 688

Northumbria

    Aldfrith

       685 704

Umayyad Caliphate

    Abd al-Malik

       685 705

Japanese Empire

    Jito

       686 697

Kent

    Swaefheard

       687 692

Visigothic Kingdom

    Ergica

       687 702

Kingdom of Lombardy

    Cunincpert

       688 700

Wessex

    Ine

       688 726

Kingdom of China (Zhou)

    Wu Ze Tian

       690 705

Pictland

    Taran

       692 696

Sussex

    Watt

       692 700

Sussex

    Nodhelm

       692 717

Kent

    Wihtred

       692 725

Essex

    Sebbi

       694 709

Visigothic Kingdom

    Wittiza

       694 710

Japanese Empire

    Mommu

       697 707

Makuria

    Merkurios

       697 722

Kingdom of Lombardy

    Liutpert

       700 701

Kingdom of Lombardy

    Raginpert

       701 701

Kingdom of Lombardy

    Aripert II

       701 712

Northumbria

    Eadwulf

       704 705

Mercia

    Coenred

       704 709

Chinese Empire (Tang)

    Tang Zhong Zong

       705 710

Umayyad Caliphate

    al-Walid I

       705 715

Northumbria

    Osred I

       705 716

Japanese Empire

    Gemmei

       707 715

Essex

    Sigeheard

       709 709

Mercia

    Coelred

       709 716

Essex

    Swaefred

       709 746

Chinese Empire (Tang)

    Tang Shang Di

       710 710

Visigothic Kingdom

    Rogeric

       710 711

Chinese Empire (Tang)

    Tang Rui Zong

       710 712

Kingdom of Nekor

    Salih I

       710 749

Byzantine Empire

    Philippikos (Bardanes)

       711 713

Visigothic Kingdom

    Agila III

       711 714

Kingdom of Lombardy

    Ansprand

       712 712

Visigothic Kingdom

    Oppa

       712 712

Kingdom of Lombardy

    Liutprand

       712 744

Wales

    Rhodri Molwynog

       712 754

Chinese Empire (Tang)

    Tang Xuan Zong (I)

       712 756

Byzantine Empire

    Anastasius

       713 715

East Anglia

    Aelfwald

       713 749

Visigothic Kingdom

    Ardo

       714 721

Byzantine Empire

    Theodosius III

       715 717

Umayyad Caliphate

    Suleiman ibn Abd al-Malik

       715 717

Japanese Empire

    Gensho

       715 724

Essex

    Swaefbert

       715 738

Mercia

    Ceolwald

       716 716

Northumbria

    Coenred

       716 718

Mercia

    Aethelbald

       716 757

Umayyad Caliphate

    Umar ibn Abd al-Aziz

       717 720

Byzantine Empire

    Leo III

       717 741

Northumbria

    Osric

       718 729

Umayyad Caliphate

    Yazid II

       720 724

Umayyad Caliphate

    Hisham ibn Abd al-Malik

       724 743

Japanese Empire

    Shomu

       724 749

Kent

    Eadberht I

       725 748

Kent

    Aethelberht II

       725 762

Dal Riata

    Eochaid

       726 733

Wessex

    Aethelheard

       726 740

Pictland

    Nechtan

       728 732

Northumbria

    Ceolwulf

       729 737

Tibetan Empire

    Trisong Detsen

       730 785

Pictland

    Onuist

       732 761

Dal Riata

    Muiredach

       733 736

Northumbria

    Eadberht

       737 758

Wessex

    Cuthred

       740 756

Byzantine Empire

    Constantine V

       741 741

Byzantine Empire

    Artabasdus

       741 743

Umayyad Caliphate

    al-Walid II

       743 744

Byzantine Empire

    Constantine V

       743 775

Kingdom of Lombardy

    Hildeprand

       744 744

Umayyad Caliphate

    Ibrahim

       744 744

Umayyad Caliphate

    Yazid III

       744 744

Kingdom of Lombardy

    Ratchis

       744 749

Umayyad Caliphate

    Marwan II

       744 750

Essex

    Svvithred

       746 758

Kingdom of Lombardy

    Aistulf

       749 756

Japanese Empire

    Koken

       749 758

East Anglia

    Beorna

       749 760

Abbasid Caliphate

    Abu'l Abbas As-Saffah

       750 754

Papal States

    Stephen II

       752 757

Abbasid Caliphate

    Al-Mansur

       754 775

Wessex

    Sigeberht

       756 757

Chinese Empire (Tang)

    Tang Su Zong

       756 762

Kingdom of Lombardy

    Desiderius

       756 774

Umayyad Caliphate

    Abd ar-Rahman I

       756 788

Mercia

    Beornred

       757 757

Papal States

    Paul I

       757 767

Wessex

    Cynewulf

       757 786

Mercia

    Offa

       757 796

Northumbria

    Oswulf

       758 759

Japanese Empire

    Junnin

       758 764

Essex

    Sigeric

       758 798

Northumbria

    Aethelwald Moll

       759 765

Sussex

    Osmund

       760 772

East Anglia

    Aethelred I

       760 779

Kingdom of Nekor

    Sa'id I ibn Idris

       760 803

Kent

    Eadberht II

       762 762

Kent

    Sigered

       762 762

Chinese Empire (Tang)

    Tang Dai Zong

       762 779

Kent

    Heaberht

       764 765

Japanese Empire

    Shotoku

       764 770

Northumbria

    Alhred

       765 774

Kent

    Ecgberht II

       765 779

Papal States

    Stephen III

       767 772

Japanese Empire

    Konin

       770 781

Papal States

    Adrian I

       772 795

Northumbria

    Aethelred I

       774 779

Byzantine Empire

    Leo IV

       775 780

Abbasid Caliphate

    Al-Mahdi

       775 785

Dal Riata

    Fergus

       778 781

Northumbria

    Aelfwald I

       779 788

East Anglia

    Aethelberht II

       779 794

Songhai Empire

    Yama-Danka-Kiba'u

       780 785

Byzantine Empire

    Constantine VI

       780 797

Chinese Empire (Tang)

    Tang De Zong

       780 805

Japanese Empire

    Kammu

       781 806

Kent

    Ealhmund

       784 784

Abbasid Caliphate

    Al-Hadi

       785 786

Songhai Empire

    Kukuray

       786 789

Wessex

    Beorhtric

       786 802

Abbasid Caliphate

    Harun al-Rashid

       786 809

Mercia

    Ecgfrith

       787 796

Northumbria

    Osred II

       788 790

Idrisid Empire

    Idris I

       788 791

Umayyad Caliphate

    Hisham I

       788 796

Northumbria

    Aethelred I

       790 796

Songhai Empire

    Kinkin

       791 791

Idrisid Empire

    Idris II

       791 828

Barghawata

    Ilyas ibn Salih

       792 842

Papal States

    Leo III

       795 816

Northumbria

    Osbald

       796 796

Northumbria

    Eardwulf

       796 806

Mercia

    Coenwulf

       796 821

Umayyad Caliphate

    al-Hakam I

       796 822

Tibetan Empire

    Mune Tsenpo

       797 799

Byzantine Empire

    Irene

       797 802

Essex

    Sigered

       798 812

Wales

    Cynan ap Rhodri

       798 816

Tibetan Empire

    Sadnalegs

       800 815

Byzantine Empire

    Nikephoros I

       802 811

Wessex

    Egbert

       802 839

Kingdom of Nekor

    Salih II

       803 864

Chinese Empire (Tang)

    Tang Shun Zong

       805 805

Dal Riata

    Conall

       805 807

Northumbria

    Aelfwald II

       806 808

Japanese Empire

    Heizei

       806 809

Chinese Empire (Tang)

    Tang Xian Zong

       806 820

Dal Riata

    Domnall

       807 811

Northumbria

    Eardwulf

       808 810

Abbasid Caliphate

    Al-Amin

       809 813

Japanese Empire

    Saga

       809 823

Northumbria

    Eanred

       810 841

Byzantine Empire

    Staurakios

       811 811

Byzantine Empire

    Michael I (Rangabe)

       811 813

Dal Riata

    Aed

       811 835

Byzantine Empire

    Leo V

       813 820

Abbasid Caliphate

    Al-Ma'mun

       813 833

Tibetan Empire

    Ralpacan

       815 838

Papal States

    Stephen IV

       816 817

Papal States

    Paschal I

       817 824

Byzantine Empire

    Michael II

       820 829

Mercia

    Cynehelm

       821 821

Mercia

    Ceolwulf I

       821 823

Chinese Empire (Tang)

    Tang Mu Zong

       821 824

East Anglia

    Aethelstan

       821 839

Umayyad Caliphate

    Abd ar-Rahman II

       822 852

Makuria

    Zacharias III

       822 854

Mercia

    Beornwulf

       823 826

Japanese Empire

    Junna

       823 833

Chinese Empire (Tang)

    Tang Jing Zong

       824 826

Papal States

    Eugene II

       824 827

Wales

    Merfyn Frych ap Gwriad

       825 844

Mercia

    Ludeca

       826 827

Chinese Empire (Tang)

    Tang Wen Zong

       826 840

Papal States

    Valentine

       827 827

Mercia

    Wiglaf

       827 840

Papal States

    Gregory IV

       827 844

Idrisid Empire

    Muhammad

       828 836

Byzantine Empire

    Theophilus

       829 842

Abbasid Caliphate

    Al-Mu'tasim

       833 842

Japanese Empire

    Ninmyo

       833 850

Idrisid Empire

    Ali I

       836 848

Tibetan Empire

    Glang Darma

       838 841

East Anglia

    Aethelweard

       839 855

Wessex

    Ethelwulf

       839 856

Mercia

    Wigmund

       840 840

Mercia

    Wigstan

       840 840

Chinese Empire (Tang)

    Tang Wu Zong

       840 846

Mercia

    Beorhtwulf

       840 852

Northumbria

    Aethelred II

       841 844

Abbasid Caliphate

    Al-Wathiq

       842 847

Byzantine Empire

    Theodora I

       842 855

Byzantine Empire

    Michael III

       842 867

Barghawata

    Yunus ibn Ilyas

       842 888

Scotland

    Kenneth I

       843 858

Kingdom of France

    Charles II

       843 877

Northumbria

    Raedwulf

       844 844

Papal States

    Sergius II

       844 847

Northumbria

    Aethelred II

       844 848

Wales

    Rhodri Mawr ap Merfyn

       844 878

Chinese Empire (Tang)

    Tang Xuan Zong (II)

       846 859

Kingdom of Ireland

    Mael Sechnaill mac Maele Ruanaid

       846 860

Papal States

    Leo IV

       847 855

Abbasid Caliphate

    Al-Mutawakkil

       847 861

Northumbria

    Osberht

       848 862

Idrisid Empire

    Yahya I

       848 864

Japanese Empire

    Montoku

       850 858

Mercia

    Burgred

       852 874

Umayyad Caliphate

    Muhammad I

       852 886

Papal States

    Benedict III

       855 858

East Anglia

    Eadmund

       855 870

Wessex

    Ethelbald

       856 860

Scotland

    Donald I

       858 862

Papal States

    Nicholas I

       858 867

Chinese Empire (Tang)

    Tang Yi Zong

       859 873

Wessex

    Ethelbert

       860 865

Abbasid Caliphate

    Al-Muntasir

       861 862

Kingdom of Ireland

    Aed Findliath

       861 876

Abbasid Caliphate

    Al-Musta'in

       862 866

Northumbria

    Aelle II

       862 867

Scotland

    Constantine I

       862 877

Idrisid Empire

    Yahya II

       864 874

Kingdom of Nekor

    Sa'id I ibn Salih

       864 916

Wessex

    Ethelred

       865 871

Abbasid Caliphate

    Al-Mu'tazz

       866 869

Northumbria

    Osberht

       867 867

Papal States

    Adrian II

       867 872

Byzantine Empire

    Basil I

       867 886

Sultanate of Egypt (Tulunid)

    Ahmad ibn Tumun

       868 884

Abbasid Caliphate

    Al-Muhtadi

       869 870

East Anglia

    Oswald

       870 876

Abbasid Caliphate

    Al-Mu'tamid

       870 892

Wessex

    Aelfred

       871 899

Papal States

    John VIII

       872 882

Makuria

    Georgios I

       872 892

Chinese Empire (Tang)

    Tang Xi Zong

       873 888

Idrisid Empire

    Ali II

       874 883

Mercia

    Ceolwulf II

       874 883

East Anglia

    Aethelred II

       876 879

Japanese Empire

    Yozei

       876 884

Scotland

    Aed

       877 878

Kingdom of France

    Louis II

       877 879

Kingdom of Ireland

    Flann Sinna

       877 914

Scotland

    Eochaid

       878 889

Scotland

    Giric

       878 889

Wales

    Anarawd ap Rhodri

       878 916

Kingdom of France

    Louis III

       879 882

Kingdom of France

    Carloman II

       879 884

East Anglia

    Guthrum

       879 890

Papal States

    Marinus I

       882 884

Idrisid Empire

    Yahya III

       883 904

Mercia

    Aethelred II

       883 911

Papal States

    Adrian III

       884 885

Japanese Empire

    Koko

       884 887

Sultanate of Egypt (Tulunid)

    Khumarawaih

       884 896

Kingdom of France

    Charles (the Fat)

       885 888

Papal States

    Stephen V

       885 891

Umayyad Caliphate

    al-Mundhir

       886 888

Byzantine Empire

    Leo VI

       886 912

Japanese Empire

    Uda

       887 897

Kingdom of France

    Odo

       888 898

Chinese Empire (Tang)

    Tang Zhao Zong

       888 904

Umayyad Caliphate

    Abdallah ibn Muhammad

       888 912

Barghawata

    Abu Ghafir Muhammad

       888 917

Scotland

    Donald II

       889 900

Papal States

    Formosus

       891 896

Abbasid Caliphate

    Al-Mu'tadid

       892 902

Papal States

    Boniface VI

       896 896

Sultanate of Egypt (Tulunid)

    Abu I-Asir

       896 896

Papal States

    Stephen VI

       896 897

Sultanate of Egypt (Tulunid)

    Harun

       896 904

Papal States

    Romanus

       897 897

Papal States

    Theodore II

       897 897

Japanese Empire

    Daiga

       897 930

Papal States

    John IX

       898 900

Kingdom of France

    Charles III

       898 922

Kingdom of Azerbaijan (Sajid)

    Abdu Ubaydullah Muhammad

       899 901

Wessex

    Edward

       899 924

Papal States

    Benedict IV

       900 903

Scotland

    Constantine II

       900 943

Kingdom of Azerbaijan (Sajid)

    Abul Musafir Devdad

       901 901

Kingdom of Azerbaijan (Sajid)

    Yusuf

       901 919

Abbasid Caliphate

    Al-Muktafi

       902 908

Papal States

    Leo V

       903 903

Sultanate of Egypt (Tulunid)

    Shaiban

       904 905

Chinese Empire (Tang)

    Tang Ai Di

       904 907

Papal States

    Segius III

       904 911

Idrisid Empire

    Yahya IV

       904 917

Chinese Empire (Liao)

    Liao Taizu

       907 926

Abbasid Caliphate

    Al-Muqtadir

       908 932

Fatimid Caliphate

    Abu Muhammad Abdu I-Lah

       909 934

Papal States

    Anastasius III

       911 913

Mercia

    Aethelflaed

       911 918

Byzantine Empire

    Alexander

       912 913

Umayyad Caliphate

    Abd ar-Rahman III

       912 961

Papal States

    Lando

       913 914

Byzantine Empire

    Constantine VII

       913 959

Papal States

    John X

       914 928

Kingdom of Ireland

    Niall Glundub

       915 917

Kingdom of Nekor

    Salih III

       916 927

Wales

    Idwal Foel ap Anarawd

       916 942

Barghawata

    Abu al-Ansar Abdullah

       917 961

Mercia

    Aelfwynn

       918 919

Kingdom of Ireland

    Donnchad Donn

       918 942

Kingdom of Azerbaijan (Sajid)

    Subuk

       919 922

Byzantine Empire

    Romanos I (Lekapenos)

       919 944

Kingdom of France

    Robert I

       922 923

Kingdom of Azerbaijan (Sajid)

    Yusuf

       922 928

Kingdom of France

    Rudolph

       923 936

Wessex

    Aelfweard

       924 924

Wessex

    Athelstan

       924 939

Idrisid Empire

    Hassan I

       925 927

Chinese Empire (Liao)

    Liao Taizong

       926 947

Kingdom of Nekor

    Abd al-Badi

       927 929

Papal States

    Leo VI

       928 928

Kingdom of Azerbaijan (Sajid)

    Fath

       928 929

Papal States

    Stephen VII

       928 931

Kingdom of Nekor

    Abu Ayyub Isma'il

       930 935

Japanese Empire

    Suzaku

       930 946

Papal States

    John XI

       931 935

Abbasid Caliphate

    Al-Qahir

       932 934

Abbasid Caliphate

    Al-Radi

       934 940

Fatimid Caliphate

    Abu I-Qasim Muhammad

       934 946

Papal States

    Leo VII

       936 939

Kingdom of Nekor

    Musa

       936 940

Kingdom of France

    Louis IV

       936 954

Idrisid Empire

    Qasim

       937 948

Papal States

    Stephen VIII

       939 942

Wessex

    Edmund

       939 946

Abbasid Caliphate

    Al-Muttaqi

       940 944

Kingdom of Nekor

    Abd as-Sami

       940 947

Papal States

    Marinus II

       942 946

Wales

    Hywel Dda

       942 950

Kingdom of Ireland

    Congalach Cnogba

       943 954

Scotland

    Malcolm I

       943 954

Abbasid Caliphate

    Al-Mustakfi

       944 946

Fatimid Caliphate

    Abu Tahir Ismail

       946 953

Papal States

    Agapetus II

       946 955

Wessex

    Edred

       946 955

Japanese Empire

    Murakami

       946 967

Abbasid Caliphate

    Al-Muti

       946 974

Chinese Empire (Liao)

    Liao Shizong

       947 951

Kingdom of Nekor

    Jurthum

       947 970

Idrisid Empire

    I-Aish

       948 954

Chinese Empire (Liao)

    Liao Muzong

       951 969

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Muhammad

       951 971

Fatimid Caliphate

    Abu Tamim Ma'add (al-Muizz)

       953 975

Scotland

    Indulf

       954 962

Idrisid Empire

    Hassan II

       954 974

Kingdom of France

    Lothair

       954 986

Wessex

    Edwy

       955 959

Papal States

    John XII

       955 964

Kingdom of Ireland

    Domnall ua Neill

       955 978

Kingdom of Kurdistan (Rawadid)

    Husain I

       955 988

Byzantine Empire

    Romanos II

       959 963

Wessex

    Edgar I

       959 975

Chinese Empire (Song)

    Song Taizu

       960 976

Umayyad Caliphate

    al-Hakam II

       961 976

Scotland

    Dub

       962 967

Wales

    Domnall mac Eogain

       962 975

Byzantine Empire

    Nikephoros II (Phokas)

       963 969

Papal States

    Benedict V

       964 964

Papal States

    Leo VIII

       964 965

Papal States

    John XIII

       965 972

Japanese Empire

    Reizei

       967 969

Scotland

    Cuilen

       967 971

Byzantine Empire

    John I (Tzimiskes)

       969 976

Chinese Empire (Liao)

    Liao Jingzong

       969 982

Japanese Empire

    En'yu

       969 984

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Ali I

       971 978

Papal States

    Benedict VI

       973 974

Scotland

    Amlaib

       973 977

Papal States

    Benedict VII

       974 983

Abbasid Caliphate

    At-Ta'i

       974 991

Wessex

    Edward

       975 978

Fatimid Caliphate

    Abu Mansur Nizar

       975 996

Chinese Empire (Song)

    Song Taizong

       976 997

Umayyad Caliphate

    Hisham II

       976 1008

Byzantine Empire

    Basil II

       976 1025

Scotland

    Kenneth II

       977 995

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Marzuban

       978 986

Wessex

    Ethelred

       978 1016

Kingdom of Ireland

    Mael Sechnaill mac Domnaill

       979 1002

Chinese Empire (Liao)

    Liao Shengzong

       982 1031

Papal States

    John XIV

       983 984

Japanese Empire

    Kazan

       984 986

Papal States

    John XV

       985 996

Kingdom of France

    Louis V

       986 987

Wales

    Maredudd ab Owain

       986 999

Japanese Empire

    Ichijo

       986 1011

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Al-Fadl I

       986 1031

Kingdom of France

    Hugh Capet

       987 996

Kingdom of Kurdistan (Rawadid)

    Mamlan I

       988 1000

Abbasid Caliphate

    Al-Qadir

       991 1031

Scotland

    Constantine III

       995 997

Papal States

    Gregory V

       996 999

Fatimid Caliphate

    Abu Ali

       996 1021

Kingdom of France

    Robert II

       996 1031

Scotland

    Kenneth III

       997 1005

Chinese Empire (Song)

    Song Zhenzong

       997 1022

Papal States

    Sylvester II

       999 1003

Kingdom of Kurdistan (Rawadid)

    Husain II

       1000 1019

Kingdom of Ireland

    Brian Boruma

       1002 1014

Papal States

    John XVII

       1003 1003

Papal States

    John XVIII

       1003 1009

Wales

    Llywelyn ap Seisyll

       1005 1023

Scotland

    Malcolm II

       1005 1034

Umayyad Caliphate

    Muhammad II

       1008 1009

Umayyad Caliphate

    Suleiman

       1009 1010

Papal States

    Sergius IV

       1009 1012

Umayyad Caliphate

    Hisham II

       1010 1012

Japanese Empire

    Sanjo

       1011 1016

Umayyad Caliphate

    Suleiman

       1012 1017

Papal States

    Benedict VIII

       1012 1024

Kingdom of England (Dane)

    Sweyn Forkbeard

       1013 1014

Kingdom of Ireland

    Mael Sechnaill mac Domnaill

       1014 1022

Wessex

    Edmund Ironside

       1016 1016

Kingdom of England and Denmark

    Canute

       1016 1035

Japanese Empire

    Go-Ichijo

       1016 1036

Kingdom of Kurdistan (Rawadid)

    Vahsudan

       1019 1054

Umayyad Caliphate

    Abd ar-Risham IV

       1021 1022

Fatimid Caliphate

    Abu'l-Hasam Ali

       1021 1036

Umayyad Caliphate

    Abd ar-Risham V

       1022 1023

Kingdom of Ireland

    Concran Claireach

       1022 1024

Kingdom of Ireland

    Conn O Lochlain

       1022 1024

Chinese Empire (Song)

    Song Renzong

       1022 1063

Umayyad Caliphate

    Muhammad III

       1023 1024

Wales

    Iago ab Idwal

       1023 1039

Papal States

    John XIX

       1024 1032

Kingdom of Ireland

    Donnchad mac Briain

       1024 1064

Byzantine Empire

    Constantine VIII

       1025 1028

Umayyad Caliphate

    Hisham III

       1027 1031

Byzantine Empire

    Romanos III (Argyros)

       1028 1034

Byzantine Empire

    Zoe

       1028 1050

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Abu-l-Fa't Musa

       1031 1034

Chinese Empire (Liao)

    Liao Xingzong

       1031 1055

Kingdom of France

    Henry I

       1031 1060

Abbasid Caliphate

    Al-Qa'im

       1031 1075

Chinese Empire (Western Xia)

    Jingzong

       1032 1048

Papal States

    Benedict IX

       1032 1048

Scotland

    Duncan I

       1034 1040

Byzantine Empire

    Michael IV

       1034 1041

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Ali II

       1034 1049

Kingdom of England and Denmark

    Harold Harefoot

       1035 1040

Japanese Empire

    Go-Suzaku

       1036 1045

Fatimid Caliphate

    Abu Tamim Ma'add (al-Mustansir)

       1036 1094

Great Seljuk Empire

    Tugrul I

       1037 1063

Wales

    Gruffudd ap Llywelyn

       1039 1063

Kingdom of England and Denmark

    Harthacanute

       1040 1042

Scotland

    Macbeth

       1040 1057

Kingdom of Ghana

    Bassi

       1040 1062

Byzantine Empire

    Michael V

       1041 1042

Byzantine Empire

    Theodora II

       1042 1042

Byzantine Empire

    Constantine IX (Monomachos)

       1042 1055

Wessex

    St. Edward

       1042 1066

Papal States

    Sylvester III

       1045 1045

Papal States

    Gregory VI

       1045 1046

Japanese Empire

    Go-Reizei

       1045 1068

Papal States

    Clement II

       1046 1047

Papal States

    Damasus II

       1048 1048

Chinese Empire (Western Xia)

    Yizong

       1048 1067

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Anushirvan

       1049 1049

Papal States

    Leo IX

       1049 1054

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Abu-l-Aswar Shavur I

       1049 1067

Kingdom of Kurdistan (Rawadid)

    Mamlan II

       1054 1071

Byzantine Empire

    Theodora II

       1055 1056

Papal States

    Victor II

       1055 1057

Kingdom of Ireland

    Toirdelbach mac Briain

       1055 1086

Chinese Empire (Liao)

    Liao Daozong

       1055 1101

Byzantine Empire

    Michael VI

       1056 1057

Papal States

    Stephen IX

       1057 1058

Scotland

    Lulach

       1057 1058

Byzantine Empire

    Isaac I (Komnenos)

       1057 1059

Papal States

    Nicholas II

       1058 1061

Scotland

    Malcolm III (Canmore)

       1058 1093

Byzantine Empire

    Constantine X (Doukas)

       1059 1067

Kingdom of France

    Philip I

       1060 1108

Papal States

    Alexander II

       1061 1073

Almoravid Empire

    Abu-Bakr Ibn-Umar

       1061 1087

Almoravid Empire

    Yusuf ibn Tashfin

       1061 1106

Kingdom of Ghana

    Tunka Manin

       1062 1076

Chinese Empire (Song)

    Song Yingzong

       1063 1067

Great Seljuk Empire

    Alp Arslan

       1063 1072

Wessex

    Edgar II

       1066 1066

Wessex

    Harold Godwinson

       1066 1066

Kingdom of England (Norman)

    William I

       1066 1087

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Ashot

       1067 1067

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Al-Fadl II

       1067 1073

Byzantine Empire

    Michael VII (Doukas)

       1067 1078

Chinese Empire (Song)

    Song Shenzong

       1067 1085

Chinese Empire (Western Xia)

    Huizong

       1067 1086

Byzantine Empire

    Romanos IV (Diogenes)

       1068 1071

Japanese Empire

    Go-Sanjo

       1068 1073

Wales

    Bleddyn ap Cynfyn

       1069 1075

Great Seljuk Empire

    Malik Shah I

       1072 1092

Kingdom of Armenia (Shaddadid)

    Al-Fadl III

       1073 1075

Papal States

    Gregory VII

       1073 1085

Japanese Empire

    Shirakawa

       1073 1086

Abbasid Caliphate

    Al-Muqtadi

       1075 1094

Byzantine Empire

    Nikephoros II (Botaneiates)

       1078 1081

Wales

    Rhys ap Tewdwr

       1079 1093

Makuria

    Salomo

       1080 1089

Byzantine Empire

    Alexios I (Komnenos)

       1081 1118

Kingdom of Ireland

    Domnall ua Lochlainn

       1083 1121

Chinese Empire (Song)

    Song Zhezong

       1085 1100

Papal States

    Victor III

       1086 1087

Chinese Empire (Western Xia)

    Chongzong

       1086 1139

Kingdom of England (Norman)

    William II

       1087 1100

Japanese Empire

    Horikawa

       1087 1107

Papal States

    Urban II

       1088 1099

Makuria

    Basileios

       1089 1130

Great Seljuk Empire

    Mahmud I

       1092 1093

Scotland

    Donald III (Donalbane)

       1093 1094

Great Seljuk Empire

    Barkiyaruq

       1093 1104

Scotland

    Duncan II

       1094 1094

Scotland

    Donald III (Donalbane)

       1094 1097

Fatimid Caliphate

    al-Musta'li

       1094 1101

Abbasid Caliphate

    Al-Mustazhir

       1094 1118

Scotland

    Edgar

       1097 1107

County of Edessa

    Baldwin I

       1098 1100

Principality of Antioch

    Bohemond I

       1098 1111

Kingdom of Jerusalem

    Godfrey

       1099 1100

Papal States

    Paschal II

       1099 1118

Principality of Antioch

    Tancred

       1100 1103

County of Edessa

    Baldwin II

       1100 1118

Kingdom of Jerusalem

    Baldwin I

       1100 1118

Chinese Empire (Song)

    Song Huizong

       1100 1125

Kingdom of England (Norman)

    Henry I

       1100 1135

Kingdom of Ireland

    Muirchertach ua Briain

       1101 1119

Chinese Empire (Liao)

    Tianzuodi

       1101 1125

Fatimid Caliphate

    al-Amir bi-Ahkam

       1101 1130

County of Tripoli

    Raymond I

       1102 1105

County of Edessa

    Tancred

       1104 1108

Great Seljuk Empire

    Malik Shah II

       1105 1105

County of Tripoli

    Alfonso-Jordan

       1105 1109

County of Tripoli

    William-Jordan

       1105 1109

Principality of Antioch

    Tancred

       1105 1112

Great Seljuk Empire

    Mehmed I

       1105 1118

Almoravid Empire

    Ali ibn Yusuf

       1106 1142

Japanese Empire

    Toba

       1107 1123

Scotland

    Alexander I

       1107 1124

Kingdom of France

    Louis VI

       1108 1137

County of Tripoli

    Bertrand

       1109 1112

Principality of Antioch

    Bohemond II

       1111 1130

Principality of Antioch

    Roger

       1112 1119

County of Tripoli

    Pons

       1112 1137

Chinese Empire (Jin)

    Jin Taizu

       1115 1123

Papal States

    Gelasius II

       1118 1119

County of Edessa

    Joscelin I

       1118 1131

Kingdom of Jerusalem

    Baldwin II

       1118 1131

Abbasid Caliphate

    Al-Mustarshid

       1118 1135

Byzantine Empire

    John II (Komnenos)

       1118 1143

Great Seljuk Empire

    Ahmed Sanjar

       1118 1157

Papal States

    Callixtus II

       1119 1124

Principality of Antioch

    Baldwin II

       1119 1126

Kingdom of Ireland

    Toirdelbach ua Conchobair

       1119 1156

Almohad Empire

    Ibn Tumart

       1121 1130

Chinese Empire (Jin)

    Jin Taizong

       1123 1134

Japanese Empire

    Sutoku

       1123 1142

Papal States

    Honorius II

       1124 1130

Scotland

    David I

       1124 1153

Chinese Empire (Song)

    Song Qinzong

       1126 1127

Chinese Empire (Song)

    Song Gaozong

       1127 1162

Principality of Antioch

    Baldwin II

       1130 1131

Papal States

    Innocent II

       1130 1143

Fatimid Caliphate

    Abd al-Majid

       1130 1149

Almohad Empire

    Abd al-Mu'min

       1130 1163

Principality of Antioch

    Constance

       1130 1163

Makuria

    Georgios IV

       1130 1171

Principality of Antioch

    Fulk

       1131 1136

County of Edessa

    Joscelin II

       1131 1149

Kingdom of Jerusalem

    Fulk

       1131 1153

Kingdom of Jerusalem

    Melisende

       1131 1153

Abbasid Caliphate

    Ar-Rashid

       1135 1136

Chinese Empire (Jin)

    Jin Xizong

       1135 1149

Kingdom of England (Norman)

    Stephen

       1135 1154

Wales

    Gruffudd ap Cynan

       1136 1137

Principality of Antioch

    Raymond

       1136 1149

Abbasid Caliphate

    Al-Muqtafi

       1136 1160

County of Tripoli

    Raymond II

       1137 1152

Wales

    Owain Gwynedd

       1137 1170

Kingdom of France

    Louis VII

       1137 1180

Chinese Empire (Western Xia)

    Renzong

       1139 1193

Kingdom of England (Norman)

    Matilda

       1141 1141

Almoravid Empire

    Tashfin ibn Ali

       1142 1146

Japanese Empire

    Konoe

       1142 1155

Papal States

    Celestine II

       1143 1144

Kingdom of Jerusalem

    Baldwin III

       1143 1162

Byzantine Empire

    Manuel I (Komnenos)

       1143 1180

Papal States

    Lucius II

       1144 1145

Papal States

    Eugene III

       1145 1153

Almoravid Empire

    Ibrahim ibn Tashfin

       1146 1146

Almoravid Empire

    Ishaq ibn Ali

       1146 1147

Fatimid Caliphate

    al-Zafir

       1149 1154

Chinese Empire (Jin)

    Jin Hailingwang

       1149 1161

County of Tripoli

    Raymond III

       1152 1187

Papal States

    Anastasius IV

       1153 1154

Scotland

    Malcolm IV

       1153 1165

Principality of Antioch

    Raynald

       1153 1201

Papal States

    Adrian IV

       1154 1159

Fatimid Caliphate

    al-Fa'iz

       1154 1160

Kingdom of England

    Henry II

       1154 1189

Japanese Empire

    Go-Shirakawa

       1155 1158

Kingdom of Ireland

    Muirchertach mac Lochlainn

       1156 1166

Seljuk Sultanate

    Kilij Arslan II

       1156 1192

Japanese Empire

    Nijo

       1158 1165

Papal States

    Alexander III

       1159 1181

Abbasid Caliphate

    Al-Mustanjid

       1160 1170

Fatimid Caliphate

    al-Adid

       1160 1171

Chinese Empire (Jin)

    Jin Shizong

       1161 1189

Kingdom of Jerusalem

    Amalric I

       1162 1174

Chinese Empire (Song)

    Song Xiaozong

       1162 1189

Almohad Empire

    Abu Ya'qub Yusuf I

       1163 1184

Principality of Antioch

    Bohemond III

       1163 1201

Japanese Empire

    Rokujo

       1165 1168

Scotland

    William

       1165 1214

Kingdom of Ireland

    Ruaidri ua Conchobair

       1166 1186

Principality of Vladimir-Suzdal

    Andrei Bogolyubsky

       1168 1174

Japanese Empire

    Takakura

       1168 1180

Abbasid Caliphate

    Al-Mustadi

       1170 1180

Sultanate of Egypt (Ayyubid)

    Saladin

       1171 1193

Wales

    Rhys ap Gruffudd

       1171 1197

Makuria

    Moise

       1171 1210

Principality of Vladimir-Suzdal

    Mikhail

       1174 1176

Kingdom of Jerusalem

    Baldwin IV

       1174 1185

Principality of Vladimir-Suzdal

    Vsevolod

       1176 1212

Byzantine Empire

    Alexios II (Komnenos)

       1180 1183

Japanese Empire

    Antoku

       1180 1185

Kingdom of France

    Philip II

       1180 1223

Abbasid Caliphate

    An-Nasir

       1180 1225

Papal States

    Lucius III

       1181 1185

Byzantine Empire

    Andronikos I (Komnenos)

       1183 1185

Japanese Empire

    Go-Toba

       1183 1198

Almohad Empire

    Abu Yusuf Ya'qub al-Mansur

       1184 1199

Kingdom of Jerusalem

    Baldwin V

       1185 1186

Papal States

    Urban III

       1185 1187

Byzantine Empire

    Isaac II (Angelos)

       1185 1195

Kingdom of Jerusalem

    Guy

       1186 1187

Kingdom of Jerusalem

    Sibylla

       1186 1187

Papal States

    Gregory VIII

       1187 1187

County of Tripoli

    Raymond IV

       1187 1189

Papal States

    Clement III

       1187 1191

Chinese Empire (Song)

    Song Guangzong

       1189 1194

Kingdom of England

    Richard I

       1189 1199

County of Tripoli

    Bohemond IV

       1189 1233

Chinese Empire (Jin)

    Jin Zhangzong

       1190 1208

Papal States

    Celestine III

       1191 1198

Kingdom of Jerusalem

    Conrad I

       1192 1192

Kingdom of Cyprus

    Guy

       1192 1194

Seljuk Sultanate

    Kaykhusraw I

       1192 1196

Kingdom of Jerusalem

    Henry I

       1192 1197

Kingdom of Jerusalem

    Isabella I

       1192 1205

Principality of Antioch

    Raymond

       1193 1194

Sultanate of Egypt (Ayyubid)

    Al-Aziz

       1193 1198

Chinese Empire (Western Xia)

    Huanzong

       1193 1206

Persian Empire (Khwarezmid)

    Ala ad-Din Tekish

       1194 1200

Kingdom of Cyprus

    Amalric I

       1194 1205

Chinese Empire (Song)

    Song Ningzong

       1194 1224

Byzantine Empire

    Alexios III (Angelos)

       1195 1203

Marinid Empire

    Abd al-Haqq I

       1195 1217

Seljuk Sultanate

    Suleyman II

       1196 1204

Sultanate of Egypt (Ayyubid)

    Al-Mansur

       1198 1200

Kingdom of Jerusalem

    Amalric II

       1198 1205

Japanese Empire

    Tsuchimikado

       1198 1210

Papal States

    Innocent III

       1198 1216

Almohad Empire

    Muhammad an-Nasir

       1199 1213

Kingdom of England

    John Lackland

       1199 1216

Sultanate of Egypt (Ayyubid)

    Al-Adil I

       1200 1218

Persian Empire (Khwarezmid)

    Ala ad-Din Muhammad II

       1200 1220

Incan Empire

    Manco Capac

       1200 1230

Byzantine Empire

    Alexios IV (Angelos)

       1203 1204

Byzantine Empire

    Isaac II (Angelos)

       1203 1204

Byzantine Empire

    Alexios V (Doukas Mourtzouphlos)

       1204 1204

Byzantine Empire

    Nikolaos Kanabos

       1204 1204

Empire of Nicaea

    Constantine Laskaris

       1204 1204

Seljuk Sultanate

    Kilij Arslan III

       1204 1205

Empire of Nicaea

    Theodore I (Laskaris)

       1204 1222

Seljuk Sultanate

    Kaykhusraw I

       1205 1211

Kingdom of Jerusalem

    Maria

       1205 1212

Kingdom of Cyprus

    Hugh I

       1205 1218

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Qutb-ud-din Aybak

       1206 1210

Chinese Empire (Western Xia)

    Xiangzong

       1206 1211

Mongol Empire

    Genghis Khan

       1206 1227

Hafsid Empire

    Abd al-Wahid

       1207 1216

Wales

    Llywelyn Fawr

       1208 1240

Chinese Empire (Jin)

    Jin Weishaowang

       1209 1213

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Aram Shah

       1210 1211

Kingdom of Jerusalem

    John I

       1210 1212

Japanese Empire

    Juntoku

       1210 1221

Makuria

    Yahya

       1210 1268

Seljuk Sultanate

    Kaykaus I

       1211 1220

Chinese Empire (Western Xia)

    Shenzong

       1211 1223

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Shams-ud-din Iltutmish

       1211 1236

Principality of Vladimir-Suzdal

    Yuri II

       1212 1216

Kingdom of Jerusalem

    Isabella II

       1212 1228

Chinese Empire (Jin)

    Jin Xuanzong

       1213 1223

Almohad Empire

    Abu Ya'qub Yusuf II

       1213 1224

Scotland

    Alexander II

       1214 1249

Principality of Vladimir-Suzdal

    Constantine I

       1216 1218

Principality of Antioch

    Raymond-Roupen

       1216 1219

Papal States

    Honorius III

       1216 1227

Kingdom of England

    Henry III

       1216 1272

Marinid Empire

    Uthman I

       1217 1240

Kingdom of Mali

    Dankaran Touman

       1218 1218

Principality of Vladimir-Suzdal

    Yuri II

       1218 1238

Sultanate of Egypt (Ayyubid)

    Al-Kamil

       1218 1238

Kingdom of Cyprus

    Henry I

       1218 1253

Persian Empire (Khwarezmid)

    Jalal ad-Din Mingburnu

       1220 1231

Seljuk Sultanate

    Kayqubad I

       1220 1237

Japanese Empire

    Chukyo

       1221 1221

Japanese Empire

    Go-Horikawa

       1221 1232

Empire of Nicaea

    John III (Doukas Vatatzes)

       1222 1254

Chinese Empire (Western Xia)

    Xianzong

       1223 1226

Kingdom of France

    Louis VIII

       1223 1226

Almohad Empire

    Abd al-Wahid I

       1224 1224

Almohad Empire

    Abdallah al-Adil

       1224 1227

Hafsid Empire

    Abd-Allah

       1224 1229

Chinese Empire (Jin)

    Jin Aizong

       1224 1234

Chinese Empire (Song)

    Song Lizong

       1224 1264

Abbasid Caliphate

    Az-Zahir

       1225 1226

Kingdom of Jerusalem

    Frederick

       1225 1228

Chinese Empire (Western Xia)

    Mozhu

       1226 1227

Abbasid Caliphate

    Al-Mustansir

       1226 1242

Kingdom of France

    Louis IX

       1226 1270

Almohad Empire

    Idris I

       1227 1232

Almohad Empire

    Yahya

       1227 1235

Papal States

    Gregory IX

       1227 1241

Ottoman Empire

    Ertugrul

       1227 1281

Mongol Empire

    Tolui

       1228 1228

Kingdom of Granada

    Ibn al-Ahmar

       1228 1238

Kingdom of Jerusalem

    Conrad II

       1228 1254

Mongol Empire

    Ogedei Khan

       1229 1241

Hafsid Empire

    Abu Zakariya

       1229 1249

Incan Empire

    Sinchi Roca

       1230 1260

Almohad Empire

    Abd al-Wahid II

       1232 1242

Japanese Empire

    Shijo

       1232 1242

County of Tripoli

    Bohemond V

       1233 1252

Chinese Empire (Jin)

    Jin Modi

       1234 1234

Kingdom of Mali

    Sundiata Keita

       1235 1255

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Rukn-ud-din Firuz

       1236 1236

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Razia Sultana

       1236 1240

Zayyanid Kingdom

    Abu Yahya I

       1236 1283

Seljuk Sultanate

    Kaykhusraw II

       1237 1246

Sultanate of Egypt (Ayyubid)

    Al-Adil II

       1238 1240

Principality of Vladimir-Suzdal

    Yaroslav II

       1238 1246

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Muiz-ud-din Bahram

       1240 1242

Marinid Empire

    Muhammad I

       1240 1244

Wales

    Dafydd ap Llywelyn

       1240 1246

Sultanate of Egypt (Ayyubid)

    As-Salih Ayyub

       1240 1249

Papal States

    Celestine IV

       1241 1241

Japanese Empire

    Go-Saga

       1242 1246

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Ala-ud-din Masud

       1242 1246

Almohad Empire

    Ali

       1242 1248

Abbasid Caliphate

    Al-Musta'sim

       1242 1258

Papal States

    Innocent IV

       1243 1254

Marinid Empire

    Abu Yahya

       1244 1258

Mongol Empire

    Guyuk Khan

       1246 1248

Principality of Moscow

    Mikhail Khorobrit

       1246 1248

Principality of Vladimir-Suzdal

    Sviatoslav III

       1246 1249

Japanese Empire

    Go-Fukakusa

       1246 1260

Seljuk Sultanate

    Kaykaus II

       1246 1260

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Nasir-ud-din Mahmud

       1246 1266

Principality of Moscow

    Boris Mikhailovich

       1248 1263

Seljuk Sultanate

    Kilij Arslan IV

       1248 1265

Almohad Empire

    Umar

       1248 1266

Sultanate of Egypt (Ayyubid)

    Al-Mu'azzam Turanshah

       1249 1250

Principality of Vladimir-Suzdal

    Andrew II

       1249 1252

Seljuk Sultanate

    Kayqubad II

       1249 1257

Hafsid Empire

    Muhammad I

       1249 1277

Scotland

    Alexander III

       1249 1286

Sultanate of Egypt (Ayyubid)

    Al-Ashraf II

       1250 1254

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Muizz Izz-ad-Din Aybak

       1250 1257

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    Shajar al-Durr

       1250 1257

Mongol Empire

    Mongke Khan

       1251 1259

Principality of Vladimir-Suzdal

    Alexander Nevsky

       1252 1263

County of Tripoli

    Bohemond VI

       1252 1275

Kingdom of Cyprus

    Hugh II

       1253 1267

Empire of Nicaea

    Theodore II (Doukas Laskaris)

       1254 1256

Papal States

    Alexander IV

       1254 1261

Kingdom of Jerusalem

    Conrad III

       1254 1268

Kingdom of Mali

    Ouali I

       1255 1270

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Mansur Nur ad-Din Ali

       1257 1259

Marinid Empire

    Umar

       1258 1259

Kingdom of Ireland

    Brian ua Neill

       1258 1260

Empire of Nicaea

    John IV (Doukas Laskaris)

       1258 1261

Wales

    Llywelyn ap Gruffudd

       1258 1282

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Muzaffar Sayf ad-Din Qutuz

       1259 1260

Byzantine Empire

    Michael VIII (Palaiologos)

       1259 1282

Marinid Empire

    Abu Yusuf Yaqub

       1259 1286

Japanese Empire

    Kameyama

       1260 1274

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Zahir Rukn-ad-Din Baybars I (al-Bunduqdari)

       1260 1277

Incan Empire

    Lloque Yupanqui

       1260 1290

Mongol Empire

    Kublai Khan

       1260 1294

Papal States

    Urban IV

       1261 1264

Principality of Vladimir-Suzdal

    Yaroslav III

       1264 1271

Chinese Empire (Song)

    Song Duzong

       1264 1274

Papal States

    Clement IV

       1265 1268

Seljuk Sultanate

    Kaykhusraw III

       1265 1282

Almohad Empire

    Idris II

       1266 1269

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Ghiyas-ud-din Balban

       1266 1286

Kingdom of Cyprus

    Hugh III

       1267 1284

Makuria

    David I

       1268 1274

Kingdom of Jerusalem

    Hugh

       1268 1284

Kingdom of Mali

    Ouati

       1270 1274

Kingdom of Ethiopia

    Yekuno Amlak

       1270 1285

Kingdom of France

    Philip III

       1270 1285

Papal States

    Gregory X

       1271 1276

Principality of Vladimir-Suzdal

    Vasily

       1272 1277

Kingdom of England

    Edward I

       1272 1307

Kingdom of Mali

    Khalifa

       1274 1275

Chinese Empire (Song)

    Gongdi

       1274 1276

Makuria

    David II

       1274 1276

Japanese Empire

    Go-Uda

       1274 1287

Kingdom of Mali

    Abubakari I

       1275 1285

County of Tripoli

    Bohemond VII

       1275 1287

Principality of Antioch

    Bohemond VII

       1275 1287

Papal States

    Adrian V

       1276 1276

Papal States

    Innocent V

       1276 1276

Papal States

    John XXI

       1276 1277

Chinese Empire (Song)

    Song Duan Zong

       1276 1278

Hafsid Empire

    Yahya II

       1277 1279

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Said Nasir-ad-Din Barakah Khan

       1277 1279

Papal States

    Nicholas III

       1277 1280

Kingdom of Jerusalem

    Charles

       1277 1285

Principality of Vladimir-Suzdal

    Dmitri

       1277 1294

Chinese Empire (Song)

    Song Di Bing

       1278 1279

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Adil Badr al-Din Solamish

       1279 1279

Hafsid Empire

    Ibrahim I

       1279 1283

Makuria

    Barak

       1279 1286

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Mansur Sayf-ad-Din Qalaun al-Alfi

       1279 1290

Papal States

    Martin IV

       1281 1285

Ottoman Empire

    Osman I

       1281 1326

Seljuk Sultanate

    Mesud II

       1282 1284

Byzantine Empire

    Andronikos II (Palaiologos)

       1282 1328

Hafsid Empire

    Ibn Abi Umara

       1283 1284

Principality of Moscow

    Daniil

       1283 1303

Zayyanid Kingdom

    Abu Said Uthman I

       1283 1303

Seljuk Sultanate

    Kayqubad III

       1284 1284

Kingdom of Cyprus

    John I

       1284 1285

Kingdom of Jerusalem

    John II

       1284 1285

Seljuk Sultanate

    Mesud II

       1284 1293

Hafsid Empire

    Abu Hafs Umar I

       1284 1295

Papal States

    Honorius IV

       1285 1287

Kingdom of Jerusalem

    Henry II

       1285 1291

Kingdom of Ethiopia

    Yagbe'u Seyon

       1285 1294

Kingdom of Mali

    Sakoura

       1285 1300

Kingdom of Cyprus

    Henry II

       1285 1306

Kingdom of France

    Philip IV

       1285 1314

Scotland

    Margaret

       1286 1290

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Muiz-ud-din Qaiqabad

       1286 1290

Makuria

    Samamun

       1286 1293

Marinid Empire

    Abu Yaqub Yusuf

       1286 1306

County of Tripoli

    Lucia

       1287 1289

Japanese Empire

    Fushimi

       1287 1298

Principality of Antioch

    Lucia

       1287 1299

Papal States

    Nicholas IV

       1288 1292

Sultanate of Delhi (Mamluk)

    Kayumars

       1290 1290

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Ashraf Salah-ad-Din Khalil

       1290 1293

Incan Empire

    Mayta Capac

       1290 1320

Scotland

    John de Balliol

       1292 1296

Seljuk Sultanate

    Kayqubad III

       1293 1294

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    an-Nasir Nasir-ad-Din Muhammad

       1293 1295

Papal States

    Celestine V

       1294 1294

Kingdom of Ethiopia

    Senfa Ared IV

       1294 1295

Seljuk Sultanate

    Mesud II

       1294 1301

Papal States

    Boniface VIII

       1294 1303

Principality of Vladimir-Suzdal

    Andrey

       1294 1304

Mongol Empire

    Temur Khan

       1294 1307

Kingdom of Ethiopia

    Hezba Asgad

       1295 1296

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Adil Zayn-ad-Din Kitbugha

       1295 1297

Hafsid Empire

    Muhammad I

       1295 1309

Kingdom of Ethiopia

    Qedma Asgad

       1296 1297

Kingdom of Ethiopia

    Jin Asgad

       1297 1298

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Mansur Husam-ad-Din Lahin

       1297 1299

Kingdom of Ethiopia

    Saba Asgad

       1298 1299

Japanese Empire

    Go-Fushimi

       1298 1301

Principality of Antioch

    Philip

       1299 1300

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    an-Nasir Nasir-ad-Din Muhammad

       1299 1309

Kingdom of Ethiopia

    Wedem Arad

       1299 1314

Kingdom of Mali

    Gao

       1300 1305

Seljuk Sultanate

    Kayqubad III

       1301 1303

Japanese Empire

    Go-Nijo

       1301 1308

Papal States

    Benedict XI

       1303 1304

Seljuk Sultanate

    Mesud II

       1303 1307

Zayyanid Kingdom

    Abu Zayyan I

       1303 1308

Principality of Moscow

    Yuriy

       1303 1325

Makuria

    Amai

       1304 1305

Principality of Vladimir-Suzdal

    Michael

       1304 1318

Kingdom of Mali

    Mohammed Ibn Gao

       1305 1310

Papal States

    Clement V

       1305 1314

Makuria

    Kudanbes

       1305 1324

Kingdom of Cyprus

    Amalric II

       1306 1310

Scotland

    Robert I

       1306 1329

Marinid Empire

    Abu Thabit

       1307 1308

Kingdom of England

    Edward II

       1307 1327

Marinid Empire

    Abu I-Rabia

       1308 1310

Mongol Empire

    Qayshan Guluk

       1308 1311

Japanese Empire

    Hanazono

       1308 1318

Zayyanid Kingdom

    Abu Hammu I

       1308 1318

Hafsid Empire

    Abu Bakr I

       1309 1309

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Muzaffar Rukn-ad-Din Baybars II (al-Jashankir)

       1309 1309

Hafsid Empire

    Aba al-Baqa Khalid an-Nasir

       1309 1311

Order of St. John

    Foulques de Villaret

       1309 1319

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    an-Nasir Nasir-ad-Din Muhammad

       1309 1340

Kingdom of Mali

    Abubakari II

       1310 1312

Kingdom of Cyprus

    Henry II

       1310 1324

Marinid Empire

    Uthman II

       1310 1331

Hafsid Empire

    Aba Yahya Zakariya al-Lihyani

       1311 1317

Mongol Empire

    Ayurparibhadra

       1311 1320

Kingdom of Mali

    Musa I

       1312 1337

Kingdom of France

    Louis X

       1314 1316

Kingdom of Ethiopia

    Amda Seyon I

       1314 1344

Kingdom of France

    John I

       1316 1316

Kingdom of France

    Philip V

       1316 1322

Papal States

    John XXII

       1316 1334

Hafsid Empire

    Muhammad II

       1317 1318

Zayyanid Kingdom

    Abu Tashufin I

       1318 1337

Japanese Empire

    Go-Daigo

       1318 1339

Hafsid Empire

    Abu Bakr II

       1318 1346

Order of St. John

    Helion de Villeneuve

       1319 1346

Incan Empire

    Capac Yupanqui

       1320 1350

Mongol Empire

    Suddhipala Gege'en

       1321 1323

Principality of Vladimir-Suzdal

    Dmitry

       1322 1326

Kingdom of France

    Charles IV

       1322 1328

Mongol Empire

    Yesun-Temur

       1323 1328

Kingdom of Cyprus

    Hugh IV

       1324 1359

Principality of Moscow

    Ivan I (Kalita)

       1325 1341

Principality of Vladimir-Suzdal

    Alexander

       1326 1327

Ottoman Empire

    Orhan I

       1326 1359

Kingdom of England

    Edward III

       1327 1377

Mongol Empire

    Arigaba

       1328 1328

Mongol Empire

    Jijaghatu Toq-Temur

       1328 1329

Byzantine Empire

    Andronikos III (Palaiologos)

       1328 1341

Kingdom of France

    Philip VI

       1328 1350

Mongol Empire

    Qoshila Qutuqtu

       1329 1329

Mongol Empire

    Jijaghatu Toq-Temur

       1329 1332

Scotland

    David II

       1329 1371

Japanese Empire (Northern Court)

    Kogon

       1331 1333

Marinid Empire

    Ali I

       1331 1348

Mongol Empire

    Irinchibal

       1332 1332

Mongol Empire

    Toghan-Temur

       1333 1370

Papal States

    Benedict XII

       1334 1342

Japanese Empire (Northern Court)

    Komyo

       1336 1348

Kingdom of Mali

    Maghan I

       1337 1341

Japanese Empire

    Go-Murakami

       1339 1368

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Mansur Sayd-ad-Din Abu-Bakr

       1340 1341

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Ashraf Alah-ad-Din Kujuk

       1341 1342

Byzantine Empire

    John V (Palaiologos)

       1341 1347

Principality of Moscow

    Simeon Gordyi

       1341 1353

Kingdom of Mali

    Souleyman

       1341 1360

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    an-Nasir Shihab-ad-Din Ahmad

       1342 1342

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    as-Salih Imad-ad-Din Ismail

       1342 1345

Papal States

    Clement VI

       1342 1352

Kingdom of Ethiopia

    Newaya Krestos

       1344 1372

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Kamil Sayf-ad-Din Shaban I

       1345 1346

Hafsid Empire

    Abu Hafs Umar II

       1346 1347

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Muzaffar Sayf-ad-Din Hajji I

       1346 1347

Order of St. John

    Dieudonne de Gozon

       1346 1353

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    an-Nasir Nasir-ad-Din al-Hasan

       1347 1351

Byzantine Empire

    John VI (Kantakouzenos)

       1347 1354

Japanese Empire (Northern Court)

    Suko

       1348 1351

Zayyanid Kingdom

    Abu Said Uthman II

       1348 1352

Zayyanid Kingdom

    Abu Thabid I

       1348 1352

Marinid Empire

    Abu Inan Faris

       1348 1358

Kingdom of France

    John II

       1350 1364

Incan Empire

    Inca Roca

       1350 1380

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    as-Salih Salah-ad-Din Muhammad

       1351 1354

Papal States

    Innocent VI

       1352 1362

Japanese Empire (Northern Court)

    Go-Kogon

       1352 1371

Order of St. John

    Pierre de Corneillan

       1353 1355

Principality of Moscow

    Ivan II (Krasnyi)

       1353 1359

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    an-Nasir Nasir-ad-Din al-Hasan

       1354 1361

Byzantine Empire

    John V (Palaiologos)

       1354 1376

Order of St. John

    Roger de Pins

       1355 1365

Swaziland

    Nkosi I

       1355 1400

Hafsid Empire

    Ishaq II

       1357 1369

Marinid Empire

    Muhammad II

       1359 1359

Marinid Empire

    Ali II

       1359 1361

Kingdom of Cyprus

    Peter I

       1359 1369

Ottoman Empire

    Murad I

       1359 1389

Principality of Moscow

    Dmitri Donskoi

       1359 1389

Zayyanid Kingdom

    Abu Hammu II

       1359 1389

Kingdom of Mali

    Camba

       1360 1360

Kingdom of Mali

    Mari Djata II

       1360 1374

Marinid Empire

    Abu Umar Taschufin

       1361 1361

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Mansur Salah-ad-Din Muhammad

       1361 1363

Marinid Empire

    Muhammad III

       1362 1366

Papal States

    Urban V

       1362 1370

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Ashraf Nasir-ad-Din Shaban II

       1363 1376

Principality of Antioch

    John I

       1364 1375

Kingdom of France

    Charles V

       1364 1380

Order of St. John

    Raymond Berenger

       1365 1374

Marinid Empire

    Abdul Aziz I

       1366 1372

Japanese Empire

    Chokei

       1368 1383

Chinese Empire (Ming)

    Gaodi

       1368 1398

Hafsid Empire

    Abu al-Baqa Khalid

       1369 1371

Kingdom of Cyprus

    Peter II

       1369 1382

Timurid Empire

    Timur

       1369 1405

Mongolia

    Biligtu Khan

       1370 1378

Papal States

    Gregory XI

       1370 1378

Japanese Empire (Northern Court)

    Go-En'yu

       1371 1382

Scotland

    Robert II

       1371 1390

Hafsid Empire

    Ahmad II

       1371 1394

Marinid Empire

    Abu I-Abbas Ahmad

       1372 1374

Kingdom of Ethiopia

    Newaya Maryam

       1372 1382

Order of St. John

    Robert de Juliac

       1374 1376

Kingdom of Mali

    Musa II

       1374 1387

Byzantine Empire

    Andronikos IV (Palaiologos)

       1376 1379

Byzantine Empire

    John VII (Palaiologos)

       1376 1379

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Mansur Alah-ad-Din Ali

       1376 1382

Aztec Empire

    Acamapichtli

       1376 1395

Order of St. John

    Juan Fernandez

       1376 1396

Kingdom of England

    Richard II

       1377 1399

Mongolia

    Ushkal Khan

       1378 1388

Papal States

    Urban VI

       1378 1389

Byzantine Empire

    John V (Palaiologos)

       1379 1390

Incan Empire

    Yahuar Huacac

       1380 1410

Kingdom of France

    Charles VI

       1380 1422

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    as-Salih Salah-ad-Din Hajji I

       1382 1382

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    az-Zahir Sayf-ad-Din Barquq

       1382 1389

Japanese Empire (Northern Court)

    Go-Komatsu

       1382 1392

Kingdom of Cyprus

    James I

       1382 1398

Kingdom of Ethiopia

    Dawit I

       1382 1413

Japanese Empire

    Go-Kameyama

       1383 1392

Marinid Empire

    Muhammad IV

       1384 1386

Marinid Empire

    Muhammad V

       1386 1387

Kingdom of Mali

    Maghan II

       1387 1389

Marinid Empire

    Abu I-Abbas Ahmad

       1387 1393

Mongolia

    Jorightu Khan

       1388 1392

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    as-Salih Salah-ad-Din Hajji I

       1389 1389

Kingdom of Mali

    Sandaki

       1389 1390

Zayyanid Kingdom

    Abu Tashufin II

       1389 1393

Ottoman Empire

    Bayezid I

       1389 1402

Papal States

    Boniface IX

       1389 1404

Principality of Moscow

    Vasili I

       1389 1425

Byzantine Empire

    John VII (Palaiologos)

       1390 1390

Byzantine Empire

    John V

       1390 1391

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    az-Zahir Sayf-ad-Din Barquq

       1390 1399

Kingdom of Mali

    Maghan III

       1390 1404

Scotland

    Robert III

       1390 1406

Byzantine Empire

    Manuel II (Palaiologos)

       1391 1425

Mongolia

    Engke Khan

       1392 1392

Mongolia

    Elbeg Khan

       1392 1399

Japanese Empire

    Go-Kamatsu

       1392 1412

Zayyanid Kingdom

    Abu Thabid II

       1393 1393

Zayyanid Kingdom

    Abul Hadjdjadj I

       1393 1394

Marinid Empire

    Abdul Aziz II

       1393 1398

Zayyanid Kingdom

    Abu Zayyan II

       1394 1399

Hafsid Empire

    Abd al-Aziz II

       1394 1434

Aztec Empire

    Huitzilihuitl

       1395 1417

Order of St. John

    Philibert de Naillac

       1396 1421

Marinid Empire

    Abdullah

       1398 1399

Chinese Empire (Ming)

    Huidi

       1398 1402

Kingdom of Cyprus

    Janus

       1398 1432

Zayyanid Kingdom

    Abu Muh I

       1399 1401

Byzantine Empire

    John VII (Palaiologos)

       1399 1402

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    an-Nasir Nasir-ad-Din Faraj

       1399 1405

Kingdom of England

    Henry IV

       1399 1413

Marinid Empire

    Uthman III

       1399 1420

Mongolia

    Gun Khan

       1400 1402

Wales

    Owain Glyndwr

       1400 1410

Swaziland

    Ngwane I

       1400 1435

Zayyanid Kingdom

    Abu Abdallah I

       1401 1411

Mongolia

    Orug Khan

       1402 1403

Chinese Empire (Ming)

    Wendi

       1402 1424

Mongolia

    Oljei Khan

       1403 1412

Papal States

    Innocent VII

       1404 1406

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Mansur Izz-ad-Din Abd-al-Aziz

       1405 1405

Timurid Empire

    Khalil Sultan

       1405 1409

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    an-Nasir Nasir-ad-Din Faraj

       1405 1412

Papal States

    Gregory XII

       1406 1415

Oman

    Makhzum ibn al Fallah

       1406 1435

Scotland

    James I

       1406 1437

Timurid Empire

    Bayqara

       1409 1412

Incan Empire

    Viracocha

       1410 1438

Zayyanid Kingdom

    Abd er Rahman I

       1411 1411

Zayyanid Kingdom

    Said I

       1411 1411

Zayyanid Kingdom

    Abu Malek I

       1411 1423

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Adil al-Mustain

       1412 1412

Timurid Empire

    Iskandar

       1412 1414

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Muayyad Sayf-ad-Din Tatar

       1412 1421

Japanese Empire

    Shoko

       1412 1428

Kingdom of Ethiopia

    Tewodros I

       1413 1414

Ottoman Empire

    Mehmed I (Celebi)

       1413 1421

Kingdom of England

    Henry V

       1413 1422

Kingdom of Ethiopia

    Yeshaq I

       1414 1429

Mongolia

    Delbeg Khan

       1415 1415

Mongolia

    Oyiradai Khan

       1415 1425

Aztec Empire

    Chimalpopoca

       1417 1427

Papal States

    Martin V

       1417 1431

Buganda

    Kimera

       1420 1447

Marinid Empire

    Abd al-Haqq II

       1420 1465

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Muzaffar Ahmad

       1421 1421

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    az-Zahir Sayf-ad-Din Tatar

       1421 1421

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    as-Salih Nasir-ad-Din Muhammad

       1421 1422

Order of St. John

    Antonio Fluvian

       1421 1437

Ottoman Empire

    Murad II

       1421 1444

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Ashraf Sayf-ad-Din Barsbay

       1422 1437

Kingdom of England

    Henry VI

       1422 1461

Kingdom of France

    Charles VII

       1422 1461

Zayyanid Kingdom

    Abu Abdallah II

       1423 1427

Chinese Empire (Ming)

    Zhaodi

       1424 1425

Chinese Empire (Ming)

    Zhangdi

       1425 1435

Mongolia

    Adai Khan

       1425 1438

Byzantine Empire

    John VIII (Palaiologos)

       1425 1448

Principality of Moscow

    Vasili II (Tyomniy)

       1425 1462

Aztec Empire

    Itzcoatl

       1427 1440

Japanese Empire

    Go-Hanazono

       1428 1464

Kingdom of Ethiopia

    Andreyas

       1429 1430

Zayyanid Kingdom

    Abu Abdallah II

       1429 1430

Kingdom of Ethiopia

    Takla Maryam

       1430 1433

Mutapa Empire

    Nyatsimba Mutota

       1430 1450

Zayyanid Kingdom

    Abu Abbas Ahmad I

       1430 1461

Papal States

    Eugene IV

       1431 1447

Principality of Antioch

    John II

       1432 1456

Kingdom of Cyprus

    John II

       1432 1458

Kingdom of Ethiopia

    Sarwe Iyasus

       1433 1433

Kingdom of Ethiopia

    Amda Iyasus

       1433 1434

Mongolia

    Tayisung Khan

       1433 1452

Hafsid Empire

    Muhammad III

       1434 1436

Kingdom of Ethiopia

    Zara Yaqob

       1434 1468

Chinese Empire (Ming)

    Ruidi

       1435 1449

Oman

    Abdul Hassan

       1435 1451

Hafsid Empire

    Uthman

       1436 1488

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Aziz Jamal-ad-Din Yusuf

       1437 1438

Order of St. John

    Jean de Lastic

       1437 1454

Scotland

    James II

       1437 1460

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    az-Zahir Sayf-ad-Din Jaqmaq

       1438 1453

Incan Empire

    Pachacuti

       1438 1471

Aztec Empire

    Moctezuma I

       1440 1469

Kingdom of Benin

    Ewuare

       1440 1473

Ottoman Empire

    Mehmed II

       1444 1446

Ottoman Empire

    Murad II

       1446 1451

Timurid Empire

    Ulugh Beg

       1447 1449

Papal States

    Nicholas V

       1447 1455

Buganda

    Ttembo

       1447 1474

Timurid Empire

    Abd al-Latif

       1449 1450

Byzantine Empire

    Constantine XI (Palaiologos Dragases)

       1449 1453

Chinese Empire (Ming)

    Jingdi

       1449 1457

Timurid Empire

    Abdullah Mirza

       1450 1451

Mutapa Empire

    Matope Nyanhehwe Nebedza

       1450 1480

Timurid Empire

    Abu Sa'id

       1451 1469

Ottoman Empire

    Mehmed II

       1451 1481

Oman

    Omar ibn al Khattab

       1451 1490

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Mansur Fakhr-ad-Din Uthman

       1453 1453

Mongolia

    Esen Tayisi

       1453 1454

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Ashraf Sayf-ad-Din Inal

       1453 1461

Order of St. John

    Jacques de Milly

       1454 1461

Mongolia

    Markorgis Khan

       1454 1465

Papal States

    Callixtus III

       1455 1458

Principality of Antioch

    John III

       1456 1457

Chinese Empire (Ming)

    Ruidi

       1457 1464

Kingdom of Cyprus

    Charlotte

       1458 1464

Papal States

    Pius II

       1458 1464

Kingdom of Cyprus

    Louis

       1459 1464

Scotland

    James III

       1460 1488

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Muayyad Shihab-ad-Din Ahmad

       1461 1461

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    az-Zahir Sayf-ad-Din Khushqadam

       1461 1467

Zayyanid Kingdom

    Abu Abdallah III

       1461 1468

Kingdom of England

    Edward IV

       1461 1483

Kingdom of France

    Louis XI

       1461 1483

Principality of Moscow

    Ivan III

       1462 1505

Order of St. John

    Piero Raimondo

       1464 1467

Papal States

    Paul II

       1464 1471

Kingdom of Cyprus

    James II

       1464 1473

Chinese Empire (Ming)

    Chundi

       1464 1487

Songhai Empire

    Sunni Ali

       1464 1492

Japanese Empire

    Go-Tsuchimikado

       1464 1500

Mongolia

    Mulan Khan

       1465 1466

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    az-Zahir Sayf-ad-Din Bilbay

       1467 1467

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    az-Zahir Timurbugha

       1467 1468

Order of St. John

    Giovanni Battista

       1467 1476

Zayyanid Kingdom

    Abu Tashufin III

       1468 1468

Kingdom of Ethiopia

    Baeda Maryam I

       1468 1478

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Ashraf Sayf-ad-Din Qait Bay

       1468 1496

Zayyanid Kingdom

    Abu Abdallah IV

       1468 1504

Timurid Empire

    Mahmud (I)

       1469 1469

Aztec Empire

    Axayacatl

       1469 1481

Timurid Empire

    Ahmad

       1469 1494

Timurid Empire

    Husayn Bayqarah

       1469 1506

Kingdom of England

    Henry VI

       1470 1471

Papal States

    Sixtus IV

       1471 1484

Incan Empire

    Tupac Inca Yupanqui

       1471 1493

Wattasid Sultanate

    Abu Abd Allah al-Sheikh

       1472 1504

Kingdom of Cyprus

    James III

       1473 1474

Kingdom of Benin

    Ezoti

       1473 1475

Kingdom of Cyprus

    Catherine

       1474 1489

Buganda

    Kiggala

       1474 1501

Mongolia

    Manduulun Khan

       1475 1478

Kingdom of Benin

    Olua

       1475 1480

Order of St. John

    Pierre d'Aubusson

       1476 1503

Kingdom of Ethiopia

    Eskender

       1478 1494

Mongolia

    Dayan Khan

       1478 1516

Mutapa Empire

    Mavura Maobwe

       1480 1480

Mutapa Empire

    Mukombero Nyahuma

       1480 1490

Kingdom of Benin

    Ozlua

       1480 1504

Aztec Empire

    Tizoc

       1481 1486

Kingdom of Mali

    Mahmud II

       1481 1496

Ottoman Empire

    Bayezid II

       1481 1512

Kingdom of England

    Edward V

       1483 1483

Kingdom of England

    Richard III

       1483 1485

Kingdom of France

    Charles VIII

       1483 1498

Papal States

    Innocent VIII

       1484 1492

Kingdom of England

    Henry VII

       1485 1509

Aztec Empire

    Ahuitzotl I

       1486 1502

Chinese Empire (Ming)

    Jìngdi

       1487 1505

Hafsid Empire

    Abu Zakariya Yahya

       1488 1489

Scotland

    James IV

       1488 1513

Hafsid Empire

    Abd al-Mu'min

       1489 1490

Hafsid Empire

    Abu Yahya Zakariya

       1490 1494

Mutapa Empire

    Changamire

       1490 1494

Oman

    Omar al Sharif

       1490 1500

Songhai Empire

    Sunni Abu-Bakry Baro

       1492 1493

Papal States

    Alexander VI

       1492 1503

Incan Empire

    Huayna Capac

       1493 1527

Songhai Empire

    Muhammed Ture

       1493 1528

Kingdom of Ethiopia

    Amda Seyon II

       1494 1494

Timurid Empire

    Mahmud (II)

       1494 1495

Kingdom of Ethiopia

    Na'od

       1494 1508

Hafsid Empire

    Muhammad IV

       1494 1526

Mutapa Empire

    Kakuyo Komunyaka

       1494 1530

Timurid Empire

    Masud

       1495 1495

Timurid Empire

    Baysunghur

       1495 1497

Timurid Empire

    Ali Mirza

       1495 1500

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    an-Nasir Muhammad

       1496 1498

Kingdom of Mali

    Mahmud III

       1496 1560

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    az-Zahir Qansuh

       1498 1500

Kingdom of France

    Louis XII

       1498 1515

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Ashraf Janbalat

       1500 1501

Oman

    Muhammad ibn Ismail

       1500 1515

Brazilian Empire

    Manuel I

       1500 1521

Japanese Empire

    Go-Kashiwabara

       1500 1526

Buganda

    Kiyimba

       1501 1501

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Adil Sayf-ad-Din Tuman Bay

       1501 1501

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Ashraf Qansuh al-Ghawri

       1501 1516

Persian Empire (Safavid)

    Ismail I

       1501 1524

Aztec Empire

    Moctezuma II

       1502 1520

Papal States

    Pius III

       1503 1503

Order of St. John

    Emery d'Amboise

       1503 1512

Papal States

    Julius II

       1503 1513

Sennar

    Amara Dunqas

       1503 1533

Zayyanid Kingdom

    Abu Abdallah V

       1504 1517

Wattasid Sultanate

    Abu Abd Allah al-Burtuqali

       1504 1526

Kingdom of Benin

    Esigie

       1504 1547

Chinese Empire (Ming)

    Yidi

       1505 1521

Principality of Moscow

    Vasili III

       1505 1533

Timurid Empire

    Badi al-Zaman

       1506 1507

Kingdom of Ethiopia

    Dawit II

       1508 1540

Saadi Sultanate

    Abu Abdallah al-Qaim

       1509 1517

Kingdom of England

    Henry VIII

       1509 1547

Order of St. John

    Guy de Blanchefort

       1512 1513

Ottoman Empire

    Selim I

       1512 1520

Order of St. John

    Fabrizio del Carretto

       1513 1521

Papal States

    Leo X

       1513 1521

Scotland

    James V

       1513 1542

Kingdom of France

    Francis I

       1515 1547

Sultanate of Egypt (Mamluk)

    al-Ashraf Tuman Bay

       1516 1516

Mongolia

    Bodi Khan

       1516 1547

Zayyanid Kingdom

    Abu Hammu III

       1517 1527

Saadi Sultanate

    Ahmad al-Araj

       1517 1544

Aztec Empire

    Cuitlahuac

       1520 1520

Aztec Empire

    Cuauhtemoc

       1520 1525

Ottoman Empire

    Suleyman I

       1520 1566

Order of St. John

    Philippe Villiers

       1521 1522

Papal States

    Adrian VI

       1521 1523

Brazilian Empire

    Joao III

       1521 1557

Chinese Empire (Ming)

    Sudi

       1521 1566

Papal States

    Clement VII

       1523 1534

Persian Empire (Safavid)

    Tahmasp I

       1524 1576

Wattasid Sultanate

    Abu al-Hasan

       1526 1526

Hafsid Empire

    Muhammad V

       1526 1543

Wattasid Sultanate

    Abu al-Abbas

       1526 1545

Japanese Empire

    Go-Nara

       1526 1557

Incan Empire

    Ninan Cuyochi

       1527 1527

Incan Empire

    Huascar

       1527 1532

Zayyanid Kingdom

    Abu Muh II

       1527 1540

Adal

    Ahmad ibn Ibrihim al-Ghazi

       1527 1543

Buganda

    Kayima

       1528 1528

Songhai Empire

    Musa

       1528 1531

Mutapa Empire

    Neshangwe Munembire

       1530 1550

Songhai Empire

    Mohammad Benkan

       1531 1537

Incan Empire

    Atahualpa

       1532 1533

Principality of Moscow

    Elena Glinskaya

       1533 1538

Principality of Moscow

    Ivan IV (Grozny)

       1533 1547

Sennar

    Nayil

       1533 1550

Papal States

    Paul III

       1534 1549

Songhai Empire

    Isma'il

       1537 1539

Songhai Empire

    Ishaq I

       1539 1549

Zayyanid Kingdom

    Abu Abdallah VI

       1540 1540

Zayyanid Kingdom

    Abu Zayyan II

       1540 1550

Kingdom of Ethiopia

    Gelawdewos

       1540 1559

Scotland

    Mary I

       1542 1567

Hafsid Empire

    Ahmad III

       1543 1570

Saadi Sultanate

    Mohammed ash-Sheikh

       1544 1557

Wattasid Sultanate

    Nasir ad-Din

       1545 1547

Wattasid Sultanate

    Abu al-Abbas

       1547 1549

Kingdom of England

    Edward VI

       1547 1553

Mongolia

    Darayisung Khan

       1547 1557

Kingdom of France

    Henry II

       1547 1559

Kingdom of Benin

    Orhogbua

       1547 1580

Russian Empire

    Ivan IV (Grozny)

       1547 1584

Wattasid Sultanate

    Abu al-Hasan

       1549 1554

Songhai Empire

    Daoud

       1549 1582

Zayyanid Kingdom

    Al Hassan

       1550 1550

Papal States

    Julius III

       1550 1555

Sennar

    Abd al-Qadir I

       1550 1557

Mutapa Empire

    Chivere Nyasoro

       1550 1560

Kingdom of England

    Jane

       1553 1553

Kingdom of England

    Mary I

       1553 1558

Papal States

    Marcellus II

       1555 1555

Papal States

    Paul IV

       1555 1559

Buganda

    Nakibinge

       1555 1582

Sennar

    Abu Sakikin

       1557 1568

Saadi Sultanate

    Abdallah al-Ghalib

       1557 1574

Brazilian Empire

    Sebastio I

       1557 1578

Mongolia

    Tumen Khan

       1557 1592

Kingdom of England

    Elizabeth I

       1558 1603

Kingdom of France

    Francis II

       1559 1560

Kingdom of Ethiopia

    Menas

       1559 1563

Papal States

    Pius IV

       1559 1565

Kingdom of France

    Charles IX

       1560 1574

Mutapa Empire

    Chisamharu Negomo Mupuzangutu

       1560 1589

Kingdom of Ethiopia

    Sarsa Dengel

       1563 1597

Papal States

    Pius V

       1565 1572

Chinese Empire (Ming)

    Zhuangdi

       1566 1572

Ottoman Empire

    Selim II

       1566 1574

Kingdom of England, Ireland and Scotland

    James VI

       1567 1625

Sennar

    Dakin

       1568 1585

Papal States

    Gregory XIII

       1572 1585

Chinese Empire (Ming)

    Xiandi

       1572 1620

Hafsid Empire

    Muhammad VI

       1574 1574

Saadi Sultanate

    Abu Abdallah Mohammed II

       1574 1576

Kingdom of France

    Henry III

       1574 1589

Ottoman Empire

    Murad III

       1574 1595

Persian Empire (Safavid)

    Ismail II

       1576 1578

Saadi Sultanate

    Abu Marwan Abd al-Malik I

       1576 1578

Brazilian Empire

    Henrique

       1578 1580

Persian Empire (Safavid)

    Mohammed Khodabanda

       1578 1587

Saadi Sultanate

    Ahmad al-Mansur

       1578 1603

Brazilian Empire

    Antonio

       1580 1580

Brazilian Empire

    Filipe I

       1580 1598

Kingdom of Benin

    Ehengbuda

       1580 1602

Songhai Empire

    Al-Hajj

       1582 1586

Russian Empire

    Feodor I

       1584 1598

Sennar

    Dawra

       1585 1587

Papal States

    Sixtus V

       1585 1590

Songhai Empire

    Mohommed Bana

       1586 1588

Sennar

    Tayyib I

       1587 1591

Persian Empire (Safavid)

    Abbas I

       1587 1629

Songhai Empire

    Ishaq II

       1588 1591

Kingdom of France

    Henry IV

       1589 1610

Mutapa Empire

    Gatsi Rusere

       1589 1623

Papal States

    Urban VII

       1590 1590

Papal States

    Gregory XIV

       1590 1591

Kingdom of Mali

    Mahmud IV

       1590 1610

Papal States

    Innocent IX

       1591 1591

Dendi

    Nuh I

       1591 1598

Sennar

    Unsa I

       1591 1603

Papal States

    Clement VIII

       1591 1605

Mongolia

    Buyan Khan

       1592 1603

Ottoman Empire

    Mehmed III

       1595 1603

Kingdom of Ethiopia

    Yaqob

       1597 1603

Russian Empire

    Boris Godunov

       1598 1605

Brazilian Empire

    Filipe II

       1598 1621

Dahomey

    Do-Aklin

       1600 1625

Kingdom of Benin

    Ohuan

       1602 1656

Kingdom of Ethiopia

    Za Dengel

       1603 1604

Sennar

    Abd al-Qadir II

       1603 1606

Saadi Sultanate

    Abou Fares Abdallah

       1603 1608

Ottoman Empire

    Ahmed I

       1603 1617

Kingdom of England

    James I

       1603 1625

Saadi Sultanate

    Zidan Abu Maali

       1603 1627

Kingdom of Ethiopia

    Yaqob

       1604 1606

Saadi Sultanate

    Mohammed esh Sheikh el Mamun

       1604 1613

Mongolia

    Ligden Khan

       1604 1634

Papal States

    Leo XI

       1605 1605

Russian Empire

    Feodor II

       1605 1605

Russian Empire

    Dmitri I

       1605 1606

Papal States

    Paul V

       1605 1621

Russian Empire

    Vasili IV (Shiyski)

       1606 1610

Sennar

    Adlan I

       1606 1611

Kingdom of Ethiopia

    Susenyos I

       1606 1632

Russian Empire

    Wladislaw IV (Vasa)

       1610 1612

Kingdom of France

    Louis XIII

       1610 1643

Sennar

    Badi I

       1611 1616

Japanese Empire

    Go-Mizunoo

       1611 1629

Saadi Sultanate

    Abdallah II

       1613 1623

Russian Empire

    Michael I

       1613 1645

Chinese Empire (Qing)

    Nurhaci

       1616 1626

Sennar

    Rabat I

       1616 1644

Ottoman Empire

    Mustafa I

       1617 1618

Ottoman Empire

    Osman II

       1618 1622

Chinese Empire (Ming)

    Zhendi

       1620 1620

Chinese Empire (Ming)

    Zhedi

       1620 1627

Papal States

    Gregory XV

       1621 1623

Brazilian Empire

    Filipe III

       1621 1640

Ottoman Empire

    Mustafa I

       1622 1623

Saadi Sultanate

    Abd el Malek

       1623 1627

Mutapa Empire

    Nyambo Kapararidze

       1623 1629

Ottoman Empire

    Murad IV

       1623 1640

Papal States

    Urban VIII

       1623 1644

Dahomey

    Dakodonou

       1625 1645

Kingdom of England, Ireland and Scotland

    Charles I

       1625 1649

Chinese Empire (Qing)

    Hong Taiji

       1626 1643

Saadi Sultanate

    Abu Marwan Abd al-Malik II

       1627 1631

Chinese Empire (Ming)

    Zhuangliemin

       1627 1644

Persian Empire (Safavid)

    Safi

       1629 1642

Japanese Empire

    Meisho

       1629 1643

Morocco

    Muhammad I

       1631 1635

Saadi Sultanate

    Al Walid ben Zidan

       1631 1636

Kingdom of Ethiopia

    Fasilides

       1632 1667

Mongolia

    Ejei

       1634 1636

Morocco

    Muhammad II

       1635 1664

Saadi Sultanate

    Mohammed esh Sheikh es Seghir

       1636 1655

Buganda

    Kateregga

       1636 1663

Ottoman Empire

    Ibrahim I

       1640 1648

Brazilian Empire

    Joao IV

       1640 1656

Persian Empire (Safavid)

    Abbas II

       1642 1666

Japanese Empire

    Go-Komyo

       1643 1654

Chinese Empire (Qing)

    Fulim Phuc Lam

       1643 1661

Kingdom of France

    Louis XIV

       1643 1715

Chinese Empire (Shun)

    Li Zicheng

       1644 1644

Chinese Empire (Ming)

    Zhu Yousong

       1644 1645

Papal States

    Innocent X

       1644 1655

Sennar

    Badi II

       1644 1681

Chinese Empire (Ming)

    Zhu Changfang

       1645 1645

Dahomey

    Gangnihessou

       1645 1645

Chinese Empire (Ming)

    Zhu Yujian

       1645 1646

Chinese Empire (Ming)

    Zhu Yihai

       1645 1653

Russian Empire

    Aleksey I

       1645 1676

Dahomey

    Houegbadja

       1645 1685

Chinese Empire (Ming)

    Zhu Yuyue

       1646 1646

Chinese Empire (Ming)

    Zhu Youlang

       1646 1662

Ottoman Empire

    Mehmed IV

       1648 1687

Scotland

    Charles II

       1649 1651

Commonwealth of England

    Oliver Cromwell

       1653 1658

Saadi Sultanate

    Ahmad el Abbas

       1655 1659

Japanese Empire

    Go-Sai

       1655 1663

Papal States

    Alexander VII

       1655 1667

Kingdom of Benin

    Ohenzae

       1656 1661

Brazilian Empire

    Afonso VI

       1656 1667

Commonwealth of England

    Richard Cromwell

       1658 1659

Kingdom of England, Ireland and Scotland

    Charles II

       1660 1685

Kingdom of Benin

    Akenzae

       1661 1669

Chinese Empire (Qing)

    Xuanye

       1661 1722

Japanese Empire

    Reigen

       1663 1687

Buganda

    Jjuuko

       1663 1690

Buganda

    Kayemba

       1663 1690

Buganda

    Mutebi I

       1663 1690

Morocco

    Al-Rashid

       1666 1672

Persian Empire (Safavid)

    Suleiman I

       1666 1694

Papal States

    Clement IX

       1667 1669

Kingdom of Ethiopia

    Yohannes I

       1667 1682

Brazilian Empire

    Pedro II

       1667 1706

Kingdom of Benin

    Akengboi

       1669 1675

Papal States

    Clement X

       1670 1676

Morocco

    Muhammad III

       1672 1672

Morocco

    Abu'l Abbas Ahmad I

       1672 1684

Morocco

    Al-Harrani

       1672 1684

Morocco

    Ismail

       1672 1684

Kingdom of Benin

    Akenbaye

       1675 1684

Russian Empire

    Feodor III

       1676 1682

Papal States

    Innocent XI

       1676 1689

Kingdom of Burundi

    Ntare III

       1680 1709

Sennar

    Unsa II

       1681 1692

Russian Empire

    Ivan V

       1682 1696

Kingdom of Ethiopia

    Iyasu

       1682 1706

Russian Empire

    Peter I

       1682 1725

Kingdom of Benin

    Akenbedo

       1684 1689

Morocco

    Mawlay Ismail Ibn Sharif

       1684 1727

Kingdom of Ethiopia

    Yeshaq Iyasu

       1685 1685

Kingdom of England, Ireland and Scotland

    James II

       1685 1688

Dahomey

    Akaba

       1685 1708

Dahomey

    Hangbe

       1685 1708

Ottoman Empire

    Suleyman II

       1687 1691

Japanese Empire

    Higashiyama

       1687 1709

Oman

    Bil'amb

       1688 1692

Papal States

    Alexander VIII

       1689 1691

Kingdom of England, Ireland and Scotland

    Mary II

       1689 1694

Kingdom of Benin

    Ore-Oghene

       1689 1701

Kingdom of England, Ireland and Scotland

    William III

       1689 1702

Buganda

    Ndawula

       1690 1717

Buganda

    Tebandeke

       1690 1717

Ottoman Empire

    Ahmed II

       1691 1695

Papal States

    Innocent XII

       1691 1700

Oman

    Sayf I

       1692 1711

Sennar

    Badi III

       1692 1716

Persian Empire (Safavid)

    Hoseyn I

       1694 1722

Ottoman Empire

    Mustafa II

       1695 1703

Nkore

    Ntare IV

       1699 1727

Papal States

    Clement XI

       1700 1721

Kingdom of Benin

    Ewuakpe

       1701 1712

Ashanti Confederation

    Osei Tutu Opemsoo

       1701 1717

Kingdom of England, Ireland and Scotland

    Anne

       1702 1707

Ottoman Empire

    Ahmed III

       1703 1730

Kingdom of Ethiopia

    Tekle Haymanot I

       1706 1708

Kingdom of Ethiopia

    Amda Seyon

       1707 1707

Kingdom of Great Britain and Ireland

    Anne

       1707 1714

Brazilian Empire

    Joao V

       1707 1750

Kingdom of Ethiopia

    Tewoflos

       1708 1711

Dahomey

    Agadja

       1708 1732

Kingdom of Ethiopia

    Nebahne Yohannes

       1709 1710

Japanese Empire

    Nakamikado

       1709 1735

Kingdom of Burundi

    Mwezi III

       1709 1739

Bunyoro

    Olimi III

       1710 1731

Kingdom of Ethiopia

    Yostos

       1711 1716

Oman

    Sultan II

       1711 1719

Kingdom of Benin

    Ozuere

       1712 1713

Kingdom of Benin

    Akenzua I

       1713 1740

Kingdom of Great Britain and Ireland

    George I

       1714 1727

Kingdom of France

    Louis XV

       1715 1774

Kingdom of Ethiopia

    Dawit III

       1716 1721

Ashanti Confederation

    Amaniampon

       1717 1720

Buganda

    Kagulu

       1717 1744

Buganda

    Kikulwe

       1717 1744

Buganda

    Mawanda

       1717 1744

Sennar

    Unsa III

       1719 1720

Oman

    Sayf II

       1719 1724

Sennar

    Nul

       1720 1724

Ashanti Confederation

    Opoku Ware Katayie

       1720 1750

Papal States

    Innocent XIII

       1721 1724

Kingdom of Ethiopia

    Bakaffa

       1721 1730

Persian Empire (Safavid)

    Tahmasp II

       1722 1726

Chinese Empire (Qing)

    Yinzhen

       1722 1735

Oman

    Muhammad ibn Nasir

       1724 1728

Papal States

    Benedict XIII

       1724 1730

Sennar

    Badi IV

       1724 1762

Russian Empire

    Catherine I

       1725 1727

Persian Empire (Safavid)

    Ahmad Marashi

       1726 1728

Morocco

    Abu'l Abbas Ahmad II

       1727 1728

Russian Empire

    Peter II

       1727 1730

Zulu Kingdom

    Mageba kaGumede

       1727 1745

Nkore

    Macwa

       1727 1755

Kingdom of Great Britain and Ireland

    George II

       1727 1760

Morocco

    Abdalmalik

       1728 1728

Morocco

    Abu'l Abbas Ahmad II

       1728 1729

Oyo

    Ojigi

       1728 1730

Persian Empire (Safavid)

    Tahmasp II

       1728 1732

Oman

    Sayf II

       1728 1743

Morocco

    Abdallah

       1729 1736

Papal States

    Clement XII

       1730 1740

Russian Empire

    Anna Ioannovna

       1730 1740

Oyo

    Gberu

       1730 1746

Ottoman Empire

    Mahmud I

       1730 1754

Kingdom of Ethiopia

    Iyasu II

       1730 1755

Bunyoro

    Duhaga I

       1731 1782

Persian Empire (Safavid)

    Abbas III

       1732 1736

Dahomey

    Tegbessou

       1732 1774

Morocco

    Ali

       1735 1736

Japanese Empire

    Sakuramachi

       1735 1747

Chinese Empire (Qing)

    Hongli

       1735 1796

Kingdom of Ethiopia

    Hezqeyas I

       1736 1737

Morocco

    Mohammed

       1736 1738

Persian Empire (Afsharid)

    Nader

       1736 1747

Morocco

    Al-Mostadi

       1738 1740

Kingdom of Burundi

    Mutaga III

       1739 1767

Russian Empire

    Ivan VI

       1740 1741

Morocco

    Abdallah III

       1740 1745

Kingdom of Benin

    Eresoyen

       1740 1750

Papal States

    Benedict XIV

       1740 1758

Russian Empire

    Elizabeth

       1741 1762

Oman

    Bal'arab

       1743 1749

Buganda

    Kyabaggu

       1744 1771

Buganda

    Mwanga I

       1744 1771

Buganda

    Namugala

       1744 1771

Morocco

    Zin al-Abidin

       1745 1745

Morocco

    Abdallah IV

       1745 1757

Zulu Kingdom

    Ndaba kaMageba

       1745 1763

Oyo

    Amuniwaiye

       1746 1746

Oyo

    Onisile

       1746 1754

Persian Empire (Afsharid)

    Adil

       1747 1748

Japanese Empire

    Momozono

       1747 1762

Persian Empire (Afsharid)

    Ebrahim

       1748 1748

Persian Empire (Afsharid)

    Rukh

       1748 1750

Persian Empire (Safavid)

    Suleiman II

       1749 1750

Oman

    Abu Hilah Ahmad

       1749 1783

Persian Empire (Safavid)

    Ismail III

       1750 1750

Persian Empire (Safavid)

    Mohammad Hossain

       1750 1752

Ashanti Confederation

    Kusi Oboadum

       1750 1764

Brazilian Empire

    Jose I

       1750 1777

Persia

    Karim Khan

       1750 1779

Kingdom of Benin

    Akengbuda

       1750 1804

Persian Empire (Safavid)

    Ismail III

       1752 1761

Oyo

    Agboluaje

       1754 1754

Oyo

    Awonbioju

       1754 1754

Oyo

    Labisi

       1754 1754

Ottoman Empire

    Osman III

       1754 1757

Oyo

    Majeogbe

       1754 1770

Kingdom of Ethiopia

    Iyoas I

       1755 1769

Nkore

    Rwabirere

       1755 1783

Ottoman Empire

    Mustafa III

       1757 1774

Morocco

    Mohammed ben Abdallah

       1757 1790

Papal States

    Clement XIII

       1758 1769

Kingdom of Great Britain and Ireland

    George III

       1760 1820

Dendi

    Samsu Beri

       1761 1779

Russian Empire

    Peter III

       1762 1762

Sennar

    Nasir

       1762 1769

Japanese Empire

    Go-Sakuramachi

       1762 1771

Russian Empire

    Catherine II

       1762 1796

Zulu Kingdom

    Jama kaNdaba

       1763 1781

Ashanti Confederation

    Safo Kantanka

       1764 1764

Ashanti Confederation

    Osei Kwadwo Okoawia

       1764 1777

Kingdom of Burundi

    Mwambutsa III

       1767 1796

Sennar

    Isma'il

       1768 1769

Kingdom of Ethiopia

    Yohannes II

       1769 1769

Kingdom of Ethiopia

    Tekle Haymanot II

       1769 1770

Papal States

    Clement XIV

       1769 1774

Sennar

    Abu Likayik

       1769 1775

Kingdom of Ethiopia

    Tekle Haymanot III

       1769 1777

Kingdom of Ethiopia

    Susenyos II

       1770 1770

Oyo

    Abiodun

       1770 1789

Japanese Empire

    Go-Momozono

       1771 1779

Buganda

    Jjunju

       1771 1797

Buganda

    Ssemakokiro

       1771 1814

Dahomey

    Kpengla

       1774 1789

Ottoman Empire

    Abdul Hamid I

       1774 1789

Kingdom of France

    Louis XVI

       1774 1792

Sennar

    Badi walad Rajab

       1775 1780

Papal States

    Pius VI

       1775 1798

Sennar

    Adlan II

       1776 1789

Ashanti Confederation

    Atakora Kwame

       1777 1777

Kingdom of Ethiopia

    Saloman II

       1777 1779

Brazilian Empire

    Pedro III

       1777 1786

Ashanti Confederation

    Osei Kwame

       1777 1803

Ashanti Confederation

    Osei Kwame Panyin

       1777 1803

Persia

    Abol Fath Khan

       1779 1779

Persia

    Ali Murad Khan

       1779 1779

Persia

    Mohammad Ali Khan

       1779 1779

Persia

    Sadiq Khan

       1779 1782

Kingdom of Ethiopia

    Tekle Giyorgis I

       1779 1784

Dendi

    Hargani

       1779 1793

Swaziland

    Ndwandwe

       1780 1780

Sennar

    Rajab

       1780 1786

Swaziland

    Ngvudgunye

       1780 1815

Japanese Empire

    Kokaku

       1780 1817

United States

    Samuel Huntington

       1781 1781

United States

    Thomas McKean

       1781 1781

United States

    John Hanson

       1781 1782

Zulu Kingdom

    Senzangakhona kaJama

       1781 1816

United States

    Elias Boudinot

       1782 1783

Persia

    Ali Murad Khan

       1782 1785

Bunyoro

    Olimi IV

       1782 1786

Oman

    Sa'id I

       1783 1784

United States

    Thomas Mifflin

       1783 1784

United States

    Richard Lee

       1784 1785

Kingdom of Ethiopia

    Iyasu III

       1784 1788

Oman

    Hamad ibn Sa'id

       1784 1792

United States

    John Hancock

       1785 1786

Persia

    Jafar Khan

       1785 1789

Persian Empire (Safavid)

    Mohammad

       1786 1786

United States

    Nathaniel Gorham

       1786 1786

Sennar

    Nasir

       1786 1788

Bunyoro

    Nyamutukura Kyebambe III

       1786 1835

United States

    Arthur St. Clair

       1787 1787

Sennar

    Awkal

       1787 1788

Kingdom of Madagascar

    Andrianampoinimerina

       1787 1810

United States

    Cyrus Griffin

       1788 1788

Kingdom of Ethiopia

    Tekle Giyorgis I

       1788 1789

Sennar

    Tayyib II

       1788 1790

Kingdom of Ethiopia

    Hezqeyas II

       1789 1794

Persia

    Lotf Ali Khan

       1789 1794

Oyo

    Awole Arogangan

       1789 1796

United States

    George Washington

       1789 1797

Ottoman Empire

    Selim III

       1789 1807

Sennar

    Badi V

       1790 1790

Sennar

    Nawwar

       1790 1791

Morocco

    Yazid

       1790 1792

Dahomey

    Agonglo

       1790 1797

Sennar

    Badi VI

       1791 1798

Oman

    Sultan ibn Ahmad

       1792 1804

Morocco

    Slimane

       1792 1822

Dendi

    Fodi Mayrumfa

       1793 1793

Dendi

    Samsu Keyna

       1793 1798

Kingdom of Ethiopia

    Tekle Giyorgis I

       1794 1795

Persia

    Agha Mohammad Khan Qajar

       1794 1797

Kingdom of Ethiopia

    Baeda Maryam II

       1795 1795

Kingdom of Ethiopia

    Tekle Giyorgis I

       1795 1796

Tonga

    Fuanunuiava

       1795 1810

Kingdom of Hawaii

    Kamehameha I

       1795 1819

Kingdom of Ethiopia

    Saloman III

       1796 1797

Oyo

    Adebo

       1796 1797

Russian Empire

    Paul I

       1796 1801

Chinese Empire (Qing)

    Yongyan

       1796 1820

Kingdom of Burundi

    Ntare IV

       1796 1850

Oyo

    Makua

       1797 1797

Kingdom of Ethiopia

    Yonas

       1797 1798

United States

    John Adams (I)

       1797 1801

Dahomey

    Abandozan Madogugu

       1797 1818

Persia

    Fath Ali

       1797 1834

Kingdom of Ethiopia

    Tekle Giyorgis I

       1798 1799

Sennar

    Ranfi

       1798 1804

Dendi

    Fodi Mayrumfa

       1798 1805

Kingdom of Ethiopia

    Saloman III

       1799 1799

Kingdom of Ethiopia

    Demetros

       1799 1800

Kingdom of Ethiopia

    Tekle Giyorgis I

       1800 1800

Kingdom of Ethiopia

    Demetros

       1800 1801

Papal States

    Pius VII

       1800 1823

United States

    Thomas Jefferson

       1801 1809

Kingdom of Ethiopia

    Egwale Seyon

       1801 1818

Russian Empire

    Alexander I

       1801 1825

Oyo

    Majotu

       1802 1830

Ashanti Confederation

    Opoku Fofie

       1803 1804

Karanga

    Cangara II

       1803 1804

Sennar

    Agban

       1804 1805

Karanga

    Mutiwapangome

       1804 1806

Oman

    Salim I

       1804 1806

Ashanti Confederation

    Osei Tutu Kwame Asiba

       1804 1807

French Empire

    Napoleon I

       1804 1814

Kingdom of Benin

    Obanosa

       1804 1816

Oman

    Sa'id II

       1804 1856

Sennar

    Badi VII

       1805 1821

Dendi

    Tomo

       1805 1823

Sultanate of Egypt (Ali)

    Muhammad Ali Pasha

       1805 1848

Karanga

    Mutiwaora

       1806 1806

Karanga

    Cipfumba

       1806 1807

Ottoman Empire

    Mustafa IV

       1807 1808

Ashanti Confederation

    Osei Tutu Kwame Asiba Bonsu

       1807 1824

Karanga

    Nyasoro

       1807 1828

Ottoman Empire

    Mahmud II

       1808 1839

United States

    James Madison

       1809 1817

Kingdom of Madagascar

    Radama I

       1810 1828

Buganda

    Kamaya

       1814 1836

French Empire

    Napoleon I

       1815 1815

French Empire

    Napoleon II

       1815 1815

Swaziland

    Mndzebele

       1815 1815

Brazilian Empire

    Maria I

       1815 1816

Swaziland

    Sobhuza I

       1815 1836

Kingdom of Benin

    Ogbebo

       1816 1816

Brazilian Empire

    Joao VI

       1816 1822

Zulu Kingdom

    Shaka kaSenzangakhona

       1816 1828

Kingdom of Benin

    Osemwende

       1816 1848

United States

    James Monroe

       1817 1825

Japanese Empire

    Ninko

       1817 1846

Kingdom of Ethiopia

    Iyoas II

       1818 1821

Dahomey

    Ghezo Gbalangbe

       1818 1858

Kingdom of Hawaii

    Kamehameha II

       1819 1824

Kingdom of Great Britain and Ireland

    George IV

       1820 1830

Chinese Empire (Qing)

    Minning

       1820 1850

Kingdom of Ethiopia

    Gigar

       1821 1826

Mexican Empire

    Agustin I

       1822 1823

Brazilian Empire

    Pedro I

       1822 1831

Morocco

    Abderrahmane

       1822 1859

Papal States

    Leo XII

       1823 1829

Dendi

    Bassaru Missi Ize

       1823 1842

Republic of Mexico

    Guadalupe Victoria

       1824 1829

Ashanti Confederation

    Osei Yaw Akoto

       1824 1834

Russian Empire

    Constantine I

       1825 1825

United States

    John Adams (II)

       1825 1829

Kingdom of Hawaii

    Kamehameha III

       1825 1854

Russian Empire

    Nicholas I

       1825 1855

Kingdom of Ethiopia

    Baeda Maryam III

       1826 1826

Kingdom of Ethiopia

    Gigar

       1826 1830

Tonga

    Laufilitonga

       1827 1865

Karanga

    Cimininyambo

       1828 1830

Zulu Kingdom

    Dingane kaSenzangakhona

       1828 1840

Kingdom of Madagascar

    Ranavalona I

       1828 1861

Republic of Mexico

    Jose Maria Bocanegra

       1829 1829

Republic of Mexico

    Lucas Alaman

       1829 1829

Republic of Mexico

    Luis de Quintanar

       1829 1829

Republic of Mexico

    Pedro Velez

       1829 1829

Republic of Mexico

    Vicente Guerrero

       1829 1829

Papal States

    Pius VIII

       1829 1830

United States

    Andrew Jackson

       1829 1837

Kingdom of Ethiopia

    Iyasu IV

       1830 1832

Republic of Mexico

    Anastasio Bustamante

       1830 1832

Oyo

    Amodo

       1830 1833

Kingdom of Great Britain and Ireland

    William IV

       1830 1837

Papal States

    Gregory XVI

       1830 1846

Karanga

    Dzeka

       1830 1849

Brazilian Empire

    Pedro II

       1831 1889

Tonga

    George I

       1831 1893

Kingdom of Ethiopia

    Gebre Krestos

       1832 1832

Kingdom of Ethiopia

    Sahla Dengel

       1832 1832

Republic of Mexico

    Melchor Muzquiz

       1832 1832

Republic of Mexico

    Manuel Gomez Pedraza

       1832 1833

Kingdom of Ethiopia

    Sahla Dengel

       1832 1840

Republic of Mexico

    Valentin Gomez Farias

       1833 1834

Oyo

    Oluewu

       1833 1835

Republic of Mexico

    Antonio Lopez de Santa Anna

       1833 1835

Persia

    Ali Mirza

       1834 1834

Persia

    Mohammad Qajar

       1834 1848

Ashanti Confederation

    Kwaku Dua I

       1834 1867

Republic of Mexico

    Miguel Barragan

       1835 1836

Bunyoro

    Nyabongo II

       1835 1848

Republic of Mexico

    Jose Justo Corro

       1836 1837

Swaziland

    Lojiba Simelane

       1836 1840

Buganda

    Ssuuna II

       1836 1856

Republic of Mexico

    Anastasio Bustamante

       1837 1839

United States

    Martin van Buren

       1837 1841

Kingdom of Great Britain and Ireland

    Victoria

       1837 1901

Republic of Mexico

    Antonio Lopez de Santa Anna

       1839 1839

Republic of Mexico

    Nicolas Bravo

       1839 1839

Republic of Mexico

    Anastasio Bustamante

       1839 1841

Ottoman Empire

    Abdulmecid I

       1839 1861

Nkore

    Mutambuka

       1839 1873

Kingdom of Ethiopia

    Yohannes III

       1840 1841

New Zealand

    William Hobson

       1840 1842

Swaziland

    Mswati II

       1840 1868

Zulu Kingdom

    Mpande kaSenzangakhona

       1840 1872

Republic of Mexico

    Franciso Javier Echeverria

       1841 1841

United States

    William Harrison

       1841 1841

Republic of Mexico

    Antonio Lopez de Santa Anna

       1841 1844

Kingdom of Ethiopia

    Sahle Dengel

       1841 1845

United States

    John Tyler

       1841 1845

New Zealand

    Willoughby Shortland

       1842 1843

Republic of Mexico

    Nicolas Bravo

       1842 1843

Dendi

    Bumi

       1842 1845

Republic of Mexico

    Valentin Canalizo

       1843 1844

New Zealand

    Robert FitzRoy

       1843 1848

Republic of Mexico

    Jose Joaquin de Herrera

       1844 1847

Kingdom of Ethiopia

    Yohannes III

       1845 1845

Republic of Mexico

    Gabriel Valencia

       1845 1846

United States

    James Polk

       1845 1849

Kingdom of Ethiopia

    Sahle Dengel

       1845 1850

Dendi

    Koyze Baba

       1845 1864

Republic of Mexico

    Jose Mariano Salas

       1846 1846

Republic of Mexico

    Mariano Paredes

       1846 1846

Japanese Empire

    Komei

       1846 1867

Papal States

    Pius IX

       1846 1870

Republic of Mexico

    Antonio Lopez de Santa Anna

       1847 1847

Republic of Mexico

    Manuel de la Pena y Pena

       1847 1848

Republic of Mexico

    Pedro Maria de Anaya

       1847 1848

Sultanate of Egypt (Ali)

    Ibrahim Pasha

       1848 1848

Republic of Mexico

    Jose Joaquin de Herrera

       1848 1851

Bunyoro

    Olimi V

       1848 1852

French Republic

    Louis-Napoleon Bonaparte

       1848 1852

New Zealand

    George Grey

       1848 1854

Liberia

    Joseph Roberts

       1848 1856

Kingdom of Benin

    Adolo

       1848 1888

Persia

    Nasser-al-Din

       1848 1896

United States

    Zachary Taylor

       1849 1850

Sultanate of Egypt (Ali)

    Abbas I

       1849 1854

Karanga

    Kataruza

       1849 1868

Kingdom of Ethiopia

    Yohannes III

       1850 1851

United States

    Millard Fillmore

       1850 1853

Chinese Empire (Qing)

    Yizhu

       1850 1861

Kingdom of Burundi

    Mwezi IV

       1850 1884

Republic of Mexico

    Mariano Arista

       1851 1853

Kingdom of Ethiopia

    Sahle Dengel

       1851 1855

Chinese Empire (Taiping)

    Hong Xiuquan

       1851 1864

Bunyoro

    Kyebambe IV

       1852 1869

French Empire

    Napoleon III

       1852 1870

Republic of Mexico

    Juan Bautista Ceballos

       1853 1853

Republic of Mexico

    Manuel Maria Lombardini

       1853 1853

Republic of Mexico

    Antonio Lopez de Santa Anna

       1853 1855

United States

    Franklin Pierce

       1853 1857

New Zealand

    Robert Wynyard

       1854 1855

Orange Free State

    Josias Hoffman

       1854 1855

Kingdom of Hawaii

    Kamehameha IV

       1854 1863

Sultanate of Egypt (Ali)

    Said I

       1854 1863

Republic of Mexico

    Juan Alvarez

       1855 1855

Republic of Mexico

    Martin Carrera

       1855 1855

Republic of Mexico

    Romulo Diaz de la Vega

       1855 1855

Republic of Mexico

    Ignacio Comonfort

       1855 1858

Orange Free State

    Jacobus Nicolaas Boshoff

       1855 1859

New Zealand

    Thomas Gore Browne

       1855 1861

Kingdom of Ethiopia

    Tewodros II

       1855 1868

Russian Empire

    Alexander II

       1855 1881

Liberia

    Stephen Benson

       1856 1864

Oman

    Thuwayni

       1856 1866

Buganda

    Mutesa I

       1856 1884

United States

    James Buchanan

       1857 1861

South African Republic

    Marthinus Wessek Pretorius

       1857 1871

Republic of Mexico

    Manuel Robles Pezuela

       1858 1859

Republic of Mexico

    Felix Zuloaga

       1858 1862

Republic of Mexico

    Benito Juarez

       1858 1867

Dahomey

    Glele Kinikini

       1858 1889

Republic of Mexico

    Jose Mariano Salas

       1859 1859

Republic of Mexico

    Miguel Miramon

       1859 1860

Morocco

    Mohammed IV

       1859 1873

Republic of Mexico

    Jose Ignacio Pavon

       1860 1860

Orange Free State

    Marthinus Wessek Pretorius

       1860 1863

New Zealand

    Robert Wynyard

       1861 1861

Kingdom of Madagascar

    Radama II

       1861 1863

United States

    Abraham Lincoln

       1861 1865

New Zealand

    George Grey

       1861 1868

Chinese Empire (Qing)

    Zaichun

       1861 1875

Ottoman Empire

    Abdulaziz

       1861 1876

Mexican Empire

    Pelagio Antonio de Labastida y Davalos

       1863 1863

Mexican Empire

    Jose Mariano Salas

       1863 1864

Mexican Empire

    Juan Nepomuceno Almonte

       1863 1864

South African Republic

    Willem Cornelis Janse van Rensburg

       1863 1864

Kingdom of Madagascar

    Rasoherina

       1863 1868

Kingdom of Hawaii

    Kamehameha V

       1863 1872

Sultanate of Egypt (Ali)

    Ismail I

       1863 1879

Chinese Empire (Taiping)

    Hong Tianguifu

       1864 1864

Dendi

    Koyze Baba Baki

       1864 1865

Mexican Empire

    Maximillian I

       1864 1867

Liberia

    Daniel Warner

       1864 1868

Orange Free State

    Jan Brand

       1864 1888

Dendi

    Wankoy

       1865 1868

United States

    Andrew Johnson

       1865 1869

Oman

    Salim II

       1866 1868

Republic of Mexico

    Benito Juarez

       1867 1872

Canada

    John Macdonald

       1867 1873

Ashanti Confederation

    Kofi Karikari

       1867 1874

Karanga

    Kandeya III

       1868 1870

Liberia

    James Spriggs-Payne

       1868 1870

Kingdom of Ethiopia

    Tekle Giyorgis II

       1868 1871

Oman

    Azzan

       1868 1871

New Zealand

    George Ferguson Bowen

       1868 1873

Swaziland

    Tsandzile Ndwandwe

       1868 1875

Dendi

    Bigo Farma

       1868 1882

Kingdom of Madagascar

    Ranavalona II

       1868 1883

United States

    Ulysses Grant

       1869 1877

Bunyoro

    Kabarega

       1869 1894

French Republic

    Louis Jules Trochu

       1870 1871

Liberia

    Edward Roye

       1870 1871

Karanga

    Dzuda

       1870 1887

Liberia

    James Smith

       1871 1872

French Republic

    Adolphe Thiers

       1871 1873

South African Republic

    Thomas Francois Burgers

       1871 1877

Oman

    Turki

       1871 1888

Kingdom of Ethiopia

    Yohannes IV

       1871 1889

Liberia

    Joseph Roberts

       1872 1876

Republic of Mexico

    Sebastian Lerdo de Tejada

       1872 1876

Zulu Kingdom

    Cetshwayo kaMpande

       1872 1879

New Zealand

    George Arney

       1873 1873

Kingdom of Hawaii

    William Lunalilo

       1873 1874

New Zealand

    James Fergusson

       1873 1874

Canada

    Alexander Mackenzie

       1873 1878

French Republic

    Marshal Patrice de Mac-Mahon

       1873 1879

Morocco

    Hassan I

       1873 1894

Nkore

    Ntare V

       1873 1894

Ashanti Confederation

    Kwabena Dwomo

       1874 1874

New Zealand

    George Phipps

       1874 1879

Ashanti Confederation

    Mensa Bonsu

       1874 1883

Kingdom of Hawaii

    Kalakaua I

       1874 1891

Swaziland

    Mbandzeni

       1875 1889

Chinese Empire (Qing)

    Zaitian

       1875 1908

Ottoman Empire

    Murad V

       1876 1876

Republic of Mexico

    Porfirio Diaz

       1876 1876

Republic of Mexico

    Jose Maria Iglesias

       1876 1877

Republic of Mexico

    Juan N. Mendez

       1876 1877

Liberia

    James Spriggs-Payne

       1876 1878

Ottoman Empire

    Abdul Hamid II

       1876 1909

Republic of Mexico

    Porfirio Diaz

       1877 1880

United States

    Rutherford Hayes

       1877 1881

Liberia

    Anthony Gardiner

       1878 1883

Canada

    John Macdonald

       1878 1891

New Zealand

    Hercules Robinson

       1879 1880

New Zealand

    James Prendergast

       1879 1880

French Republic

    Jules Grevy

       1879 1887

Sultanate of Egypt (Ali)

    Tawfiq I

       1879 1892

New Zealand

    Arthur Hamilton-Gordon

       1880 1882

Republic of Mexico

    Manuel Gonzalez

       1880 1884

United States

    James Garfield

       1881 1881

South African Republic

    Marthinus Wessek Pretorius

       1881 1883

South African Republic

    Piet Joubert

       1881 1883

United States

    Chester Arthur

       1881 1885

Russian Empire

    Alexander III

       1881 1894

South African Republic

    Stephanus Johannes Paulus Kruger

       1881 1902

New Zealand

    James Prendergast

       1882 1883

Dendi

    Dauda

       1882 1887

Liberia

    Alfred Russell

       1883 1884

New Zealand

    William Jervois

       1883 1889

Kingdom of Madagascar

    Ranavalona III

       1883 1897

Ashanti Confederation

    Kwaku Dua II

       1884 1884

Ashanti Confederation

    Owusu Kofi

       1884 1884

Ashanti Confederation

    Akyampon Panyin

       1884 1887

Liberia

    Hilary Johnson

       1884 1892

Buganda

    Mwanga II

       1884 1894

Republic of Mexico

    Porfirio Diaz

       1884 1911

Japanese Empire

    Hirobumi Ito

       1885 1888

United States

    Grover Cleveland

       1885 1889

Colombia

    Jose Maria Campo Serrano

       1886 1886

Colombia

    Eliseo Payan

       1886 1887

Ashanti Confederation

    Owusu Sekyere II

       1887 1888

Colombia

    Rafael Nunez

       1887 1892

French Republic

    Marie Francois Sadi Carnot

       1887 1894

Dendi

    Malla

       1887 1901

Karanga

    Cioko Dambamupute

       1887 1902

Japanese Empire

    Kiyotaka Kuroda

       1888 1889

Oman

    Faysal

       1888 1891

Ashanti Confederation

    Prempeh I

       1888 1896

Kingdom of Benin

    Ovonramwen Nogbaisi

       1888 1897

Japanese Empire

    Sanetomi Sanjo

       1889 1889

New Zealand

    James Prendergast

       1889 1889

Japanese Empire

    Aritomo Yamagata

       1889 1891

Republic of Brazil

    Deodoro da Fonseca

       1889 1891

New Zealand

    William Onslow

       1889 1892

United States

    Benjamin Harrison

       1889 1893

Dahomey

    Behanzin Chadakogundo

       1889 1894

Swaziland

    Tibati Nkambule

       1889 1894

Orange Free State

    Francis William Reitz

       1889 1895

Kingdom of Ethiopia

    Menelik II

       1889 1913

Canada

    John Abbott

       1891 1892

Japanese Empire

    Masayoshi Matsukata

       1891 1892

Kingdom of Hawaii

    Lili'uokalani

       1891 1893

Republic of Brazil

    Floriano Peixoto

       1891 1894

Toro

    Kyebambe IV

       1891 1894

Colombia

    Miguel Antonio Caro

       1892 1892

New Zealand

    James Prendergast

       1892 1892

Canada

    John Thompson

       1892 1894

Colombia

    Rafael Nunez

       1892 1894

Japanese Empire

    Hirobumi Ito

       1892 1896

Liberia

    Joseph Cheeseman

       1892 1896

New Zealand

    David Boyle

       1892 1897

Sultanate of Egypt (Ali)

    Abbas II

       1892 1914

United States

    Grover Cleveland

       1893 1897

Tonga

    George II

       1893 1900

French Republic

    Jean Casimir-Perier

       1894 1895

Canada

    Mackenzie Bowell

       1894 1896

Colombia

    Miguel Antonio Caro

       1894 1898

Republic of Brazil

    Prudente de Morais

       1894 1898

Republic of Hawaii

    Sanford Dole

       1894 1898

Morocco

    Abdelaziz

       1894 1908

Russian Empire

    Nicholas II

       1894 1917

French Republic

    Felix Faure

       1895 1899

Swaziland

    Ngwane V

       1895 1899

Orange Free State

    Marthinus Theunis Steyn

       1895 1902

Canada

    Charles Tupper

       1896 1896

Japanese Empire

    Masayoshi Matsukata

       1896 1898

Liberia

    William Coleman

       1896 1900

Persia

    Mozzafar-al-Din

       1896 1907

Canada

    Wilfred Laurier

       1896 1911

New Zealand

    James Prendergast

       1897 1897

United States

    William McKinley

       1897 1901

New Zealand

    Uchter Knox

       1897 1904

Japanese Empire

    Hirobumi Ito

       1898 1898

Japanese Empire

    Shigenobu Okuma

       1898 1898

Japanese Empire

    Aritomo Yamagata

       1898 1900

Colombia

    Manuel Antonio Sanclemente

       1898 1902

Republic of Brazil

    Campos Sales

       1898 1902

French Republic

    Emile Loubet

       1899 1906

Japanese Empire

    Hirobumi Ito

       1900 1901

South African Republic

    Schalk Willem Burger

       1900 1902

Colombia

    Jose Manuel Marroquin

       1900 1904

Liberia

    Garretson Gibson

       1900 1904

Australia

    John Adrian Louis Hope

       1901 1903

Japanese Empire

    Taro Katsura

       1901 1906

United States

    Theodore Roosevelt

       1901 1909

Kingdom of Great Britain and Ireland

    Edward VII

       1901 1910

Republic of Brazil

    Rodrigues Alves

       1902 1906

Australia

    Hallam Tennyson

       1903 1904

Australia

    Henry Horthcote

       1904 1908

Colombia

    Rafael Reyes

       1904 1909

New Zealand

    William Plunket

       1904 1910

Liberia

    Arthur Barclay

       1904 1912

Japanese Empire

    Kinmochi Saionji

       1906 1908

Republic of Brazil

    Afonso Pena

       1906 1909

French Republic

    Armand Fallieres

       1906 1913

Persia

    Mohammad Ali

       1907 1909

Australia

    William Ward

       1908 1911

Japanese Empire

    Taro Katsura

       1908 1911

Morocco

    Abdelhafid

       1908 1912

Chinese Empire (Qing)

    Puyi

       1908 1924

Colombia

    Jorge Holguin

       1909 1909

Colombia

    Ramon Gonzalez Valencia

       1909 1910

Republic of Brazil

    Nilo Pecanha

       1909 1910

United States

    William Taft

       1909 1913

Ottoman Empire

    Mehmed V

       1909 1918

Persia

    Ahmad Qajar

       1909 1925

New Zealand

    Robert Stout

       1910 1910

New Zealand

    John Poynder Dickson

       1910 1912

Colombia

    Carlos E. Restrepo

       1910 1914

Republic of Brazil

    Hermes de Fonseca

       1910 1914

Kingdom of Great Britain and Ireland

    George V

       1910 1927

Republic of Mexico

    Francisco Leon de la Barra

       1911 1911

Japanese Empire

    Kinmochi Saionji

       1911 1912

Republic of Mexico

    Francisco I. Madero

       1911 1913

Australia

    Thomas Denman

       1911 1914

Canada

    Robert Borden

       1911 1920

New Zealand

    Robert Stout

       1912 1912

Republic of China

    Sun Yat-sen

       1912 1912

Japanese Empire

    Taro Katsura

       1912 1913

Republic of China

    Yuan Shikai

       1912 1916

Liberia

    Daniel Howard

       1912 1920

New Zealand

    Arthur Foljambe

       1912 1920

Republic of Mexico

    Pedro Lascurain

       1913 1913

Japanese Empire

    Gonbee Yamamoto

       1913 1914

Republic of Mexico

    Victoriano Huerta

       1913 1914

Kingdom of Ethiopia

    Iyasu V

       1913 1916

French Republic

    Raymond Poincare

       1913 1920

United States

    Woodrow Wilson

       1913 1921

Republic of Mexico

    Francisco S. Carvajal

       1914 1914

Republic of Mexico

    Eulalio Gutierrez

       1914 1915

Japanese Empire

    Shigenobu Okuma

       1914 1916

Sultanate of Egypt (Ali)

    Husayn I

       1914 1917

Colombia

    Jose Vicente Concha

       1914 1918

Republic of Brazil

    Venceslau Bras

       1914 1918

Australia

    Ronald Munro-Ferguson

       1914 1920

Republic of Mexico

    Venustiano Carranza

       1914 1920

Republic of Mexico

    Franscisco Lagos Chazaro

       1915 1915

Republic of Mexico

    Roque Gonzalez Garza

       1915 1915

Republic of China

    Li Yuanhong

       1916 1917

Japanese Empire

    Masatake Terauchi

       1916 1918

Hejaz

    Husain ibn Ali

       1916 1924

Kingdom of Ethiopia

    Zauditu

       1916 1930

Russian Empire

    Michael II

       1917 1917

Republic of China

    Feng Guozhang

       1917 1918

Sultanate of Egypt (Ali)

    Fuad I

       1917 1936

Republic of Armenia

    Avetis Aharonyan

       1918 1918

Republic of Azerbaijan

    Memmed Emin Aga

       1918 1918

Syria

    Ali Rida Basha al-Rikabi

       1918 1918

Republic of Armenia

    Avetik Sahakyan

       1918 1919

Republic of Brazil

    Delfim Moreira

       1918 1919

Republic of Georgia

    Noe Nikolozis

       1918 1919

Republic of Azerbaijan

    Alimardanbey Topchubashov

       1918 1920

Syria

    Faisal

       1918 1920

Japanese Empire

    Takashi Hara

       1918 1921

Colombia

    Marco Fidel Suarez

       1918 1922

Ottoman Empire

    Mehmed VI

       1918 1922

Republic of China

    Xu Shichang

       1918 1922

Republic of Ireland

    Cathal Brugha

       1919 1919

Republic of Armenia

    Avetis Aharonyan

       1919 1920

Republic of Georgia

    Nikolay Chkheidze

       1919 1921

Republic of Brazil

    Epitacio Pessoa

       1919 1922

Republic of Ireland

    Eamon de Valera

       1919 1922

French Republic

    Paul Deschanel

       1920 1920

New Zealand

    Robert Stout

       1920 1920

Republic of Mexico

    Adolfo de la Huerta

       1920 1920

Canada

    Arthur Meighen

       1920 1921

French Republic

    Alexandre Millerand

       1920 1924

New Zealand

    John Jellicoe

       1920 1924

Republic of Mexico

    Alvaro Obregon

       1920 1924

Australia

    Henry Forster

       1920 1925

Liberia

    Charles King

       1920 1930

Colombia

    Jorge Holguin

       1921 1922

Japanese Empire

    Korekiyo Takahashi

       1921 1922

United States

    Warren Harding

       1921 1923

Soviet Union

    Vladimir Lenin

       1921 1924

Canada

    Mackenzie King

       1921 1926

Republic of China

    Zhou Ziqi

       1922 1922

Republic of Ireland

    Arthur Griffith

       1922 1922

Republic of Ireland

    Michael Collins

       1922 1922

Japanese Empire

    Tomosaburo Kato

       1922 1923

Republic of China

    Li Yuanhong

       1922 1923

United Kingdom

    Andrew Bonar Law

       1922 1923

Syria

    Subhi Bay Barakat al-Khalidi

       1922 1925

Colombia

    Pedro Nel Ospina

       1922 1926

Republic of Brazil

    Artur Bernardes

       1922 1926

Republic of Ireland

    William Cosgrave

       1922 1932

Kingdom of Egypt

    Fuad I

       1922 1936

Republic of China

    Gao Lingwei

       1923 1923

Japanese Empire

    Gonbee Yamamoto

       1923 1924

Republic of China

    Cao Kun

       1923 1924

United Kingdom

    Stanley Baldwin

       1923 1924

United States

    Calvin Coolidge

       1923 1929

Turkey

    Mustafa Ataturk

       1923 1938

Japanese Empire

    Keigo Kiyoura

       1924 1924

Republic of China

    Huang Fu

       1924 1924

Republic of Mongolia

    Balingiin Tserendorj

       1924 1924

Republic of Mongolia

    Navaandorjiin Jadambaa

       1924 1924

United Kingdom

    Ramsay MacDonald

       1924 1924

Hejaz

    Ali bin Hussein

       1924 1925

Republic of China

    Sun Yat-sen

       1924 1925

Japanese Empire

    Takaaki Kato

       1924 1926

Republic of Mongolia

    Peljidiin Genden

       1924 1927

Republic of Mexico

    Plutarco Elias Calles

       1924 1928

United Kingdom

    Stanley Baldwin

       1924 1929

New Zealand

    Charles Fergusson

       1924 1930

French Republic

    Gaston Doumergue

       1924 1931

Soviet Union

    Joseph Stalin

       1924 1953

Australia

    John Baird

       1925 1931

Republic of China

    Chiang Kai-shek

       1925 1931

Iran

    Reza Pahlavi

       1925 1941

Canada

    Arthur Meighen

       1926 1926

Republic of China

    Du Xigui

       1926 1926

Republic of China

    Hu Weide

       1926 1926

Republic of China

    Yan Huiqing

       1926 1926

Syria

    Francois Pierre-Alype

       1926 1926

Japanese Empire

    Reijiro Wakatsuki

       1926 1927

Republic of China

    Gu Weijun

       1926 1927

Syria

    Damad-i Shariyari Ahmad Nami Bay

       1926 1928

Canada

    Mackenzie King

       1926 1930

Colombia

    Miguel Abadia Mendez

       1926 1930

Republic of Brazil

    Washington Luis

       1926 1930

Hejaz

    Ibn Saud

       1926 1932

Japanese Empire

    Giichi Tanaka

       1927 1929

Republic of Mongolia

    Jamtsangiin Damdinsuren

       1927 1929

Republic of Mexico

    Emilio Portes Gil

       1928 1930

Syria

    Taj al-Din al-Hasani

       1928 1931

Republic of Mongolia

    Khorloogiin Choibalsan

       1929 1930

Japanese Empire

    Osachi Hamaguchi

       1929 1931

United States

    Herbert Hoover

       1929 1933

United Kingdom

    Ramsay MacDonald

       1929 1935

Vatican City

    Pius XI

       1929 1939

New Zealand

    Michael Myers

       1930 1930

Republic of Brazil

    Augusto Fragoso

       1930 1930

Republic of Brazil

    Isaisas de Noronha

       1930 1930

Republic of Brazil

    Mena Barreto

       1930 1930

Republic of Mexico

    Pascual Ortiz Rubio

       1930 1932

Republic of Mongolia

    Losolyn Laagan

       1930 1932

Colombia

    Enrique Olaya Herrera

       1930 1934

Canada

    Richard Bennett

       1930 1935

New Zealand

    Charles Bathurst

       1930 1935

Kingdom of Ethiopia

    Haile Selassie

       1930 1936

Liberia

    Edwin Barclay

       1930 1944

Republic of Brazil

    Getulio Vargas

       1930 1945

Japanese Empire

    Reijiro Wakatsuki

       1931 1931

French Republic

    Paul Doumer

       1931 1932

Japanese Empire

    Inukai Tsuyoshi

       1931 1932

Australia

    Isaac Alfred Isaacs

       1931 1936

Republic of China

    Lin Sen

       1931 1943

Japanese Empire

    Makoto Saito

       1932 1934

Republic of Mexico

    Abelardo L. Rodriguez

       1932 1934

Republic of Mongolia

    Anandyn Amar

       1932 1936

Syria

    Muhammad Ali Bay al-Abid

       1932 1936

French Republic

    Albert Lebrun

       1932 1940

Republic of Ireland

    Eamon de Valera

       1932 1948

Saudi Arabia

    Abdul Aziz

       1932 1953

United States

    Franklin Roosevelt

       1933 1945

Japanese Empire

    Keisuke Okada

       1934 1936

Colombia

    Alfonso Lopez Pumajero

       1934 1938

Republic of Mexico

    Lazaro Cardenas

       1934 1940

New Zealand

    Michael Myers

       1935 1935

United Kingdom

    Stanley Baldwin

       1935 1937

New Zealand

    George Monckton-Arundell

       1935 1941

Canada

    Mackenzie King

       1935 1948

Japanese Empire

    Koki Hirota

       1936 1937

Republic of Mongolia

    Dansrabilegiin Dogsom

       1936 1939

Syria

    Hashim al-Atassi

       1936 1939

Australia

    Alexander Hore-Ruthven

       1936 1945

Kingdom of Egypt

    Farouk

       1936 1952

Sultanate of Egypt (Ali)

    Farouk I

       1936 1952

Japanese Empire

    Senjuro Hayashi

       1937 1937

Japanese Empire

    Fumimaro Konoe

       1937 1939

United Kingdom

    Neville Chamberlain

       1937 1940

Colombia

    Eduardo Santos Montejo

       1938 1942

Turkey

    Mustafa Inonu

       1938 1950

Japanese Empire

    Kiichiro Hiranuma

       1939 1939

Japanese Empire

    Nobuyuki Abe

       1939 1940

Syria

    Bahij al-Khatib

       1939 1941

Vatican City

    Pius XII

       1939 1958

Japanese Empire

    Mitsumasa Yonai

       1940 1940

Japanese Empire

    Fumimaro Konoe

       1940 1941

French State

    Marshal Philippe Petain

       1940 1944

United Kingdom

    Winston Churchill

       1940 1945

Republic of Mexico

    Manuel Avila Camacho

       1940 1946

Republic of Mongolia

    Gonchigiin Bumtsend

       1940 1953

New Zealand

    Michael Myers

       1941 1941

Syria

    Khalid al-Azm

       1941 1941

Syria

    Taj al-Din al-Hasani

       1941 1943

Japanese Empire

    Hideki Tojo

       1941 1944

New Zealand

    Cyril Newall

       1941 1946

Kingdom of Ethiopia

    Haile Selassie

       1941 1974

Iran

    Mohammad Reza Pahlavi

       1941 1979

Colombia

    Alfonso Lopez Pumajero

       1942 1945

Lebanon

    Bechara El Khoury

       1943 1943

Lebanon

    Emile Edde

       1943 1943

Syria

    Ata Bay al-Ayyubi

       1943 1943

Syria

    Jamil al-Ulshi

       1943 1943

Lebanon

    Riad el-Solh

       1943 1945

Republic of China

    Chiang Kai-shek

       1943 1949

Syria

    Shukri al-Kuwatli

       1943 1949

Lebanon

    Bechara El Khoury

       1943 1952

Japanese Empire

    Kuniaki Koiso

       1944 1945

French State

    Charles de Gaulle

       1944 1946

Liberia

    William Tubman

       1944 1971

Japanese Empire

    Higashikuni Naruhiko

       1945 1945

Japanese Empire

    Kantaro Suzuki

       1945 1945

Lebanon

    Abdul Hamid Karami

       1945 1945

Colombia

    Alberto Lleras Camargo

       1945 1946

Japanese Empire

    Kijuro Shidehara

       1945 1946

Lebanon

    Sami el-Solh

       1945 1946

Republic of Brazil

    Jose Linhares

       1945 1946

Australia

    Henry William Frederick Albert

       1945 1947

United Kingdom

    Clement Attlee

       1945 1951

United States

    Harry Truman

       1945 1953

French State

    Felix Gouin

       1946 1946

French State

    Georges Bidault

       1946 1946

Lebanon

    Saadi al-Munla

       1946 1946

New Zealand

    Michael Myers

       1946 1946

French State

    Leon Blum

       1946 1947

Japanese Empire

    Shigeru Yoshida

       1946 1947

Colombia

    Mariano Ospina Perez

       1946 1950

Lebanon

    Riad el-Solh

       1946 1951

Republic of Brazil

    Gaspar Dutra

       1946 1951

New Zealand

    Bernard Freyberg

       1946 1952

Republic of Mexico

    Miguel Aleman Valdes

       1946 1952

Japan

    Tetsu Katayama

       1947 1948

Australia

    William John McKell

       1947 1953

French Republic

    Vincent Auriol

       1947 1954

Japan

    Hitoshi Ashida

       1948 1948

Republic of Ireland

    John Costello

       1948 1951

Republic of Israel

    David Ben-Gurion

       1948 1953

Japan

    Shigeru Yoshida

       1948 1954

Canada

    Louis St. Laurent

       1948 1957

South Korea

    Syngman Rhee

       1948 1960

North Korea

    Kim Il-sung

       1948 1994

Syria

    Husni al-Za'im

       1949 1949

Republic of China

    Li Zongren

       1949 1950

Jordan

    Abdullah I

       1949 1951

Syria

    Hashim al-Atassi

       1949 1951

People's Republic of China

    Mao Zedong

       1949 1959

Colombia

    Laureano Gomez Castro

       1950 1953

Turkey

    Mahmut Bayar

       1950 1960

Republic of China

    Chiang Kai-shek

       1950 1975

Lebanon

    Hussein al-Oweini

       1951 1951

Jordan

    Talal I

       1951 1952

Lebanon

    Abdallah el-Yafi

       1951 1952

Colombia

    Roberto Urdaneta Arbelaez

       1951 1953

Syria

    Fawzi Selu

       1951 1953

Republic of Brazil

    Getulio Vargas

       1951 1954

Republic of Ireland

    Eamon de Valera

       1951 1954

United Kingdom

    Winston Churchill

       1951 1955

Kingdom of Libya

    Idris

       1951 1969

Lebanon

    Abdallah el-Yafi

       1952 1952

Lebanon

    Fuad Chehab

       1952 1952

Lebanon

    Nazim al-Akkari

       1952 1952

Lebanon

    Saeb Salam

       1952 1952

Lebanon

    Sami el-Solh

       1952 1952

New Zealand

    Humphrey O'Leary

       1952 1952

Kingdom of Egypt

    Fuad II

       1952 1953

Lebanon

    Khaled Chehab

       1952 1953

Sultanate of Egypt (Ali)

    Fuad II

       1952 1953

New Zealand

    Charles Norrie

       1952 1957

Lebanon

    Camille Chamoun

       1952 1958

Republic of Mexico

    Adolfo Ruiz Cortines

       1952 1958

Jordan

    Hussein I

       1952 1999

Lebanon

    Saeb Salam

       1953 1953

Lebanon

    Abdallah el-Yafi

       1953 1954

Republic of Egypt

    Muhammad Naguib

       1953 1954

Republic of Mongolia

    Sukhbaataryn Yanjmaa

       1953 1954

Syria

    Adib al-Shishakli

       1953 1954

Republic of Israel

    Moshe Sharett

       1953 1955

Colombia

    Gustavo Rojas Pinilla

       1953 1957

Australia

    William Joseph Slim

       1953 1960

United States

    Dwight Eisenhower

       1953 1961

Saudi Arabia

    Saud

       1953 1964

Soviet Union

    Nikita Khrushchev

       1953 1964

Lebanon

    Sami el-Solh

       1954 1955

Republic of Brazil

    Café Filho

       1954 1955

Syria

    Hashim al-Atassi

       1954 1955

Japan

    Ichiro Hatoyama

       1954 1956

Republic of Ireland

    John Costello

       1954 1957

French Republic

    Rene Coty

       1954 1959

Republic of Egypt

    Gamal Nasser

       1954 1970

Republic of Mongolia

    Jamtsarangiin Sambuu

       1954 1972

Republic of Brazil

    Carlos Luz

       1955 1955

Lebanon

    Rashid Karami

       1955 1956

Republic of Brazil

    Nereu Ramos

       1955 1956

United Kingdom

    Anthony Eden

       1955 1957

Syria

    Shukri al-Kuwatli

       1955 1958

Morocco

    Mohammed V

       1955 1961

Republic of Israel

    David Ben-Gurion

       1955 1963

South Vietnam

    Ngo Dinh Diem

       1955 1963

Lebanon

    Abdallah el-Yafi

       1956 1956

Japan

    Tanzan Ishibashi

       1956 1957

Lebanon

    Sami el-Solh

       1956 1958

Republic of Brazil

    Juscelino Kubitschek

       1956 1961

New Zealand

    Harold Barrowclough

       1957 1957

Colombia

    Gabriel Paris Gordillo

       1957 1958

Republic of Ireland

    Eamon de Valera

       1957 1959

Japan

    Nobusuke Kishi

       1957 1960

New Zealand

    Charles Lyttelton

       1957 1962

Canada

    John Diefenbaker

       1957 1963

United Kingdom

    Harold Macmillan

       1957 1963

Tunisia

    Habib Bourguiba

       1957 1987

Lebanon

    Khalil al-Hibri

       1958 1958

Lebanon

    Rashid Karami

       1958 1960

Colombia

    Alberto Lleras Camargo

       1958 1962

Iraq

    Abd al-Karim Qasim

       1958 1963

Vatican City

    John XXIII

       1958 1963

Lebanon

    Fuad Chehab

       1958 1964

Republic of Mexico

    Adolfo Lopez Mateos

       1958 1964

Sudan

    Ibrahim Abboud

       1958 1964

Guinea

    Ahmed Sekou Toure

       1958 1984

Republic of Ireland

    Sean Lemass

       1959 1966

Upper Volta

    Maurice Yameogo

       1959 1966

People's Republic of China

    Liu Shaoqi

       1959 1968

French Republic

    General Charles de Gaulle

       1959 1969

Republic of Madagascar

    Philibert Tsiranana

       1959 1972

Central African Republic

    Paul Camille Bordier

       1960 1960

Lebanon

    Saeb Salam

       1960 1960

Australia

    William Morrison

       1960 1961

Lebanon

    Ahmed Daouk

       1960 1961

South Korea

    Yun Po-sun

       1960 1962

Congo

    Fulbert Youlou

       1960 1963

Republic of Benin

    Coutoucou Hubert Maga

       1960 1963

Togo

    Sylvanus Olympio

       1960 1963

Japan

    Hayato Ikeda

       1960 1964

Central African Republic

    David Dacko

       1960 1965

Democratic Republic of the Congo

    Joseph Kasavubu

       1960 1965

Republic of Ghana

    Kwame Nkrumah

       1960 1966

Gabon

    Leon M'ba

       1960 1967

Somalia

    Aden Abdullah Osman Daar

       1960 1967

Republic of Mali

    Modibo Keita

       1960 1968

Chad

    Francois Tombalbaye

       1960 1973

Niger

    Hamani Dori

       1960 1974

Republic of Cyprus

    Makarios

       1960 1977

Mauritania

    Moktar Ould Daddah

       1960 1979

Senegal

    Leopold Sedar Senghor

       1960 1980

Cameroon

    Ahmadou Anidjo

       1960 1982

Côte d'Ivoire

    Felix Houphouet-Boigny

       1960 1993

Democratic Republic of the Congo

    Antoine Gizenga

       1961 1961

Republic of Brazil

    Janio Quadros

       1961 1961

Republic of Brazil

    Ranieri Mazzilli

       1961 1961

Rwanda

    Dominique Mbonyumutwa

       1961 1961

Syria

    Izzat an-Nuss

       1961 1961

Syria

    Maamun al-Kuzbari

       1961 1961

Syria

    Nazim al-Kudsi

       1961 1963

United States

    John Kennedy

       1961 1963

Lebanon

    Hussein al-Oweini

       1961 1964

Republic of Brazil

    Joao Goulart

       1961 1964

Sierra Leone

    Milton Margai

       1961 1964

Australia

    William Sidney

       1961 1965

Kuwait

    Abdullah III

       1961 1965

Republic of South Africa

    Hendrik Frensch Verwoerd

       1961 1966

Turkey

    Cemal Gursel

       1961 1966

Rwanda

    Gregoire Kayibanda

       1961 1973

Morocco

    Hassan II

       1961 1999

New Zealand

    Harold Barrowclough

       1962 1962

Uganda

    Benedicto Kiwanuka

       1962 1962

Samoa

    Tupua Tamasese Mea'ole

       1962 1963

Tanganyika

    Julius Nyerere

       1962 1964

Toro

    Rukidi III

       1962 1965

Colombia

    Guillermo Leon Valencia

       1962 1966

Kingdom of Burundi

    Mwambutsa IV

       1962 1966

Uganda

    Frederick Edward Muteesa II

       1962 1966

Bunyoro

    Winyi IV

       1962 1967

New Zealand

    Bernard Fergusson

       1962 1967

Nkore

    Gasyonga

       1962 1967

North Yemen

    Abdullah as-Sallal

       1962 1967

Buganda

    Mutesa II

       1962 1969

Uganda

    Milton Obote

       1962 1971

South Korea

    Park Chung-hee

       1962 1979

Samoa

    Malietoa Tanumafili

       1962 2007

Congo

    David Moussaka

       1963 1963

Congo

    Felix Mouzabakani

       1963 1963

Iraq

    Ahmad Hasan al-Bakr

       1963 1963

Syria

    Luai al-Atassi

       1963 1963

Togo

    Emmanuel Bodjolle

       1963 1963

South Vietnam

    Duong Van Minh

       1963 1964

Sultanate of Zanzibar

    Jamshid ibn Abd Allah

       1963 1964

United Kingdom

    Alec Douglas-Home

       1963 1964

Algeria

    Ahmed Ben Bella

       1963 1965

Iraq

    Tahir Yayha

       1963 1965

Nigeria

    Nnamdi Azikiwe

       1963 1966

Syria

    Amin al-Hafez

       1963 1966

Republic of Benin

    Christophe Soglo

       1963 1967

Togo

    Nicolas Grunitzky

       1963 1967

Canada

    Lester Pearson

       1963 1968

Congo

    Alphonse Massemba-Debat

       1963 1968

Republic of Israel

    Levi Eshkol

       1963 1969

United States

    Lyndon Johnson

       1963 1969

Vatican City

    Paul VI

       1963 1978

Gabon

    Jean-Hilaire Aubame

       1964 1964

Republic of Brazil

    Ranieri Mazzilli

       1964 1964

Republic of Zanzibar

    Abeid Amani Karume

       1964 1964

South Vietnam

    Nguyen Khanh

       1964 1964

Sudan

    Sirr al-Khatim al-Khalifa

       1964 1964

Lebanon

    Rashid Karami

       1964 1965

Republic of Benin

    Sourou-Migan Apithy

       1964 1965

South Vietnam

    Phan Khac Suu

       1964 1965

Republic of Brazil

    Castelo Branco

       1964 1967

Sierra Leone

    Albert Margai

       1964 1967

Lebanon

    Charles Helou

       1964 1970

Republic of Mexico

    Gustavo Diaz Ordaz

       1964 1970

United Kingdom

    Harold Wilson

       1964 1970

Japan

    Eisaku Sato

       1964 1972

Saudi Arabia

    Faisal

       1964 1975

Kenya

    Mzee Jomo Kenyatta

       1964 1978

Soviet Union

    Leonid Brezhnev

       1964 1982

Tanzania

    Julius Nyerere

       1964 1985

Zambia

    Kenneth Kaunda

       1964 1991

Iraq

    Arif Abd ar-Razzaq

       1965 1965

Republic of Benin

    Justin Ahomadegbe-Tometin

       1965 1965

Republic of Benin

    Tahirou Congacou

       1965 1965

Iraq

    Abd ar-Rahman al-Bazzaz

       1965 1966

Lebanon

    Abdallah el-Yafi

       1965 1966

Toro

    Olimi III

       1965 1967

Australia

    Richard Gardiner Casey

       1965 1969

Sudan

    Ismail al-Azhari

       1965 1969

Democratic Republic of the Congo

    Joseph-Desire Mobutu

       1965 1972

South Vietnam

    Nguyen Van Thieu

       1965 1975

Kuwait

    Sabah III

       1965 1977

Algeria

    Houari Boumedienne

       1965 1978

Lesotho

    Moshoeshoe II

       1965 1990

Kingdom of Burundi

    Ntare V

       1966 1966

Nigeria

    Johnsin Aguiyi-Ironsi

       1966 1966

Iraq

    Naji Talib

       1966 1967

Lebanon

    Rashid Karami

       1966 1968

Republic of Ghana

    Joseph Ankrah

       1966 1969

Colombia

    Carlos Lleras Restrepo

       1966 1970

Syria

    Nureddin al-Atassi

       1966 1970

Republic of Ireland

    Jack Lynch

       1966 1973

Turkey

    Cevdet Sunay

       1966 1973

Nigeria

    Yakubu Gowon

       1966 1975

Central African Republic

    Jean-Bedel Bokassa

       1966 1976

Republic of Burundi

    Michel Micombero

       1966 1976

Republic of South Africa

    Balthasar Johannes Vorster

       1966 1978

Botswana

    Seretse Khama

       1966 1980

Upper Volta

    Sangoule Lamizana

       1966 1980

Malawi

    Hastings Kamuzu Banda

       1966 1994

Iraq

    Abd ar-Rahman Arif

       1967 1967

New Zealand

    Richard Wild

       1967 1967

Republic of Benin

    Iropa Maurice Kouandete

       1967 1967

Republic of Benin

    Jean-Baptiste Hacheme

       1967 1967

Sierra Leone

    Ambrose Patrick Genda

       1967 1967

Sierra Leone

    David Lansana

       1967 1967

Togo

    Kleber Dadjo

       1967 1967

Iraq

    Tahir Yayha

       1967 1968

Republic of Benin

    Alphonse Amadou Alley

       1967 1968

Sierra Leone

    Andrew Juxon-Smith

       1967 1968

Republic of Brazil

    Costa e Silva

       1967 1969

Somalia

    Abdirashid Ali Shermarke

       1967 1969

South Yemen

    Qahtan Mohammed al-Shaabi

       1967 1969

New Zealand

    Arthur Porritt

       1967 1972

Gabon

    Albert-Bernard Bongo

       1967 1973

North Yemen

    Abdul Rahman al-Iryani

       1967 1974

Sierra Leone

    Siaka Stevens

       1967 1985

Togo

    Etienne Eyadema

       1967 2005

Congo

    Augustin Poignet

       1968 1968

Iraq

    Abd ar-Razzaq an-Naif

       1968 1968

Sierra Leone

    Patrick Conteh

       1968 1968

Congo

    Alfred Raoul

       1968 1969

Lebanon

    Abdallah el-Yafi

       1968 1969

Republic of Benin

    Emile Derlin Henri Zinsou

       1968 1969

People's Republic of China

    Soong Ching-ling

       1968 1972

People's Republic of China

    Dong Biwu

       1968 1975

Nauru

    Hammer DeRoburt

       1968 1976

Congo

    Marien Ngouabi

       1968 1977

Canada

    Pierre Trudeau

       1968 1979

Equatorial Guinea

    Francisco Macias Nguema

       1968 1979

Iraq

    Ahmad Hasan al-Bakr

       1968 1979

Swaziland

    Sobhuza II

       1968 1982

Republic of Mali

    Moussa Traore

       1968 1991

Republic of Brazil

    Augusto Rademaker

       1969 1969

Republic of Brazil

    Aurelio de Lira

       1969 1969

Republic of Brazil

    Marcio Melo

       1969 1969

Republic of Israel

    Yigal Allon

       1969 1969

Somalia

    Mukhtar Mohamed Hussein

       1969 1969

Lebanon

    Rashid Karami

       1969 1970

Republic of Benin

    Paul-Emile de Souza

       1969 1970

Republic of Ghana

    Akwasi Afrifa

       1969 1970

Australia

    Paul Meemaa Caedwalla Hasluck

       1969 1974

French Republic

    Georges Pompidou

       1969 1974

Republic of Brazil

    Emilio Medici

       1969 1974

Republic of Israel

    Golda Meir

       1969 1974

United States

    Richard Nixon

       1969 1974

South Yemen

    Salim Ali Rubai

       1969 1978

Libya

    Muammar al-Gaddafi

       1969 1979

Sudan

    Gaafar Nimeiry

       1969 1985

Somalia

    Muhammad Siad Barre

       1969 1991

Lesotho

    Leabua Jonathan

       1970 1970

Lesotho

    Mamohato

       1970 1970

Republic of Ghana

    Nii Amaa Ollennu

       1970 1970

Syria

    Ahmad al-Khatib

       1970 1971

Republic of Benin

    Coutoucou Hubert Maga

       1970 1972

Republic of Ghana

    Edward Akufo-Addo

       1970 1972

Lebanon

    Saeb Salam

       1970 1973

Colombia

    Misael Pastrana Borrero

       1970 1974

United Kingdom

    Edward Heath

       1970 1974

Lebanon

    Suleiman Frangieh

       1970 1976

Republic of Mexico

    Luis Echeverria

       1970 1976

Republic of Egypt

    Anwar Sadat

       1970 1981

The Gambia

    Dawda Jawara

       1970 1994

Tonga

    Taufa'ahau

       1970 2006

Sierra Leone

    Christopher Cole

       1971 1971

Uganda

    Idi Amin Dada

       1971 1979

Liberia

    William Tolbert

       1971 1980

Bahrain

    Isa ibn Sulman Al Khalifah

       1971 1999

Syria

    Hafez al-Assad

       1971 2000

Oman

    Qaboos

       1971 2008

New Zealand

    Richard Wild

       1972 1972

Republic of Benin

    Justin Ahomadegbe-Tometin

       1972 1972

Republic of Mongolia

    Tsagaanlamyn Dugersuren

       1972 1972

Japan

    Kakuei Tanaka

       1972 1974

Republic of Mongolia

    Sonomyn Luvsan

       1972 1974

Republic of Madagascar

    Gabriel Ramanantsoa

       1972 1975

New Zealand

    Denis Blundell

       1972 1977

Republic of Ghana

    Ignatius Acheamphong

       1972 1978

Republic of Benin

    Mathieu Kerekou

       1972 1991

Democratic Republic of the Congo

    Mobutu Sese Seko

       1972 1997

Lebanon

    Amin al-Hafez

       1973 1973

Lebanon

    Takieddin el-Solh

       1973 1974

Chad

    N'Garta Tombalbaye

       1973 1975

Republic of Ireland

    Liam Cosgrave

       1973 1977

Republic of Afghanistan

    Sardar Mohammad Daud Khan

       1973 1978

Guinea-Bissau

    Luis de Almeida Cabral

       1973 1980

Turkey

    Fahri Koruturk

       1973 1980

Rwanda

    Juvenal Habyarimana

       1973 1994

Gabon

    Omar Bongo

       1973 2008

Republic of Cyprus

    Glafkos Klerides

       1974 1974

Republic of Cyprus

    Nikos Sampson

       1974 1974

Republic of Ethiopia

    Aman Mikael Andom

       1974 1974

Republic of Ethiopia

    Mengistu Haile Mariam

       1974 1974

Lebanon

    Rashid el-Solh

       1974 1975

Japan

    Takeo Miki

       1974 1976

United Kingdom

    Harold Wilson

       1974 1976

Australia

    John Robert Kerr

       1974 1977

North Yemen

    Ibrahim al-Hamdi

       1974 1977

Republic of Ethiopia

    Tafari Benti

       1974 1977

Republic of Israel

    Yitzhak Rabin

       1974 1977

United States

    Gerald Ford

       1974 1977

Colombia

    Alfonso Lopez Michelsen

       1974 1978

Republic of Brazil

    Ernesto Geisel

       1974 1979

French Republic

    Valery Giscard

       1974 1981

Republic of Mongolia

    Yumjaagiin Tsedenbal

       1974 1984

Niger

    Seyni Kountche

       1974 1987

Chad

    Noel Milarew Odingar

       1975 1975

Comoros

    Ahmed Abdallah

       1975 1975

Lebanon

    Nureddin Rifai

       1975 1975

Republic of Madagascar

    Gilles Andriamahazo

       1975 1975

Republic of Madagascar

    Richard Ratsimandrava

       1975 1975

South Vietnam

    Duong Van Minh

       1975 1975

South Vietnam

    Tran Van Huong

       1975 1975

Comoros

    Said Mohamed Jaffar

       1975 1976

Lebanon

    Rashid Karami

       1975 1976

Nigeria

    Murtala Mohammed

       1975 1976

People's Republic of China

    Zhu De

       1975 1976

Papua New Guinea

    John Guise

       1975 1977

Republic of China

    Yen Chia-kan

       1975 1978

Angola

    Agostinho Neto

       1975 1979

Chad

    Felix Malloum N'Gakoutou

       1975 1979

Suriname

    Johan Henri Eliza Ferrier

       1975 1980

Saudi Arabia

    Khalid

       1975 1982

Mozambique

    Samora Moises Machel

       1975 1986

Cape Verde

    Aristides Pereira

       1975 1991

São Tomé and Príncipe

    Manuel Pinto da Costa

       1975 1991

Republic of Madagascar

    Didier Ratsiraka

       1975 1993

Seychelles

    James Mancham

       1976 1977

Comoros

    Ali Solih

       1976 1978

Japan

    Takeo Fukuda

       1976 1978

Nauru

    Bernard Dowiyogo

       1976 1978

Central African Empire

    Bokassa I

       1976 1979

Nigeria

    Olusegun Obasanjo

       1976 1979

United Kingdom

    James Callaghan

       1976 1979

Lebanon

    Selim al-Hoss

       1976 1980

Lebanon

    Elias Sarkis

       1976 1982

Republic of Mexico

    Jose Lopez Portillo

       1976 1982

Republic of Burundi

    Jean-Baptiste Bagaza

       1976 1987

New Zealand

    Richard Wild

       1977 1977

Republic of Israel

    Shimon Peres

       1977 1977

North Yemen

    Ahmed al-Ghashmi

       1977 1978

Congo

    Jacques Yhombi-Opango

       1977 1979

Republic of Ireland

    Jack Lynch

       1977 1979

New Zealand

    Keith Holyoake

       1977 1980

United States

    James Carter

       1977 1981

Australia

    Zelman Cowen

       1977 1982

Papua New Guinea

    Tore Lokoloko

       1977 1983

Republic of Israel

    Menachem Begin

       1977 1983

Republic of Cyprus

    Spyros Kyprianou

       1977 1988

Republic of Ethiopia

    Mengistu Haile Mariam

       1977 1991

Djibouti

    Hassan Gouled Aptidon

       1977 1999

Seychelles

    France-Albert Rene

       1977 2004

Kuwait

    Jaber III

       1977 2006

Comoros

    Mohamed Ahmed

       1978 1978

Comoros

    Said Atthoumani

       1978 1978

Nauru

    Lagumot Harris

       1978 1978

North Yemen

    Abdul Karim Abdullah al-Arashi

       1978 1978

South Yemen

    Ali Nasir Mohammed

       1978 1978

Vatican City

    John Paul I

       1978 1978

Algeria

    Rabah Bitat

       1978 1979

Republic of Afghanistan

    Nur Mohammad Taraki

       1978 1979

Republic of Ghana

    Frederick Akuffo

       1978 1979

Japan

    Masayoshi Ohira

       1978 1980

South Yemen

    Abdul Fattah Ismail

       1978 1980

Colombia

    Julio Cesar Turbay Ayala

       1978 1982

People's Republic of China

    Ye Jianying

       1978 1983

Tuvalu

    Fiatau Penitala Teo

       1978 1986

Republic of China

    Chiang Ching-kuo

       1978 1988

Solomon Islands

    Baddeley Devesi

       1978 1988

Comoros

    Ahmed Abdallah

       1978 1989

Nauru

    Hammer DeRoburt

       1978 1989

Republic of South Africa

    Pieter Willem Botha

       1978 1989

North Yemen

    Ali Abdullah Saleh

       1978 1990

Kenya

    Daniel Toroitich Arap Moi

       1978 2002

Vatican City

    John Paul II

       1978 2005

Chad

    Lol Mahamat Choua

       1979 1979

Congo

    Jean-Pierre Thystere Tchicaya

       1979 1979

Mauritania

    Mustafa Ould Salek

       1979 1979

Republic of Afghanistan

    Hafizullah Amin

       1979 1979

Republic of Ghana

    Jerry Rawlings

       1979 1979

Uganda

    Yusuf Kironde Lule

       1979 1979

Canada

    Charles Clark

       1979 1980

Mauritania

    Mohamed Mahmoud Ould Loully

       1979 1980

South Korea

    Choi Kyu-hah

       1979 1980

Uganda

    Godfrey Lukongwa Binaisa

       1979 1980

Central African Republic

    David Dacko

       1979 1981

Libya

    Abdul Ati al-Obeidi

       1979 1981

Republic of Ghana

    Hilla Limann

       1979 1981

Republic of Ireland

    Charles Haughey

       1979 1981

Chad

    Goukouni Oueddei

       1979 1982

Nigeria

    Shehu Shagari

       1979 1983

Republic of Brazil

    Joao Figueiredo

       1979 1985

Republic of Afghanistan

    Babrak Karmal

       1979 1986

Micronesia

    Tosiwo Nakayama

       1979 1987

United Kingdom

    Margaret Thatcher

       1979 1990

Iraq

    Saddam Hussein

       1979 1991

Kiribati

    Ieremia Tabai

       1979 1991

Algeria

    Chadli Bendjedid

       1979 1992

Congo

    Denis Sassou-Nguesso

       1979 1992

Marshall Islands

    Amata Kabua

       1979 1996

Angola

    Jose Eduardo dos Santos

       1979 2008

Equatorial Guinea

    Teodoro Obiang Nguema

       1979 2008

Lebanon

    Takeiddin el-Solh

       1980 1980

New Zealand

    Ronald Davison

       1980 1980

Republic of Egypt

    Sofy Taleb

       1980 1980

Uganda

    Paulo Muwanga

       1980 1980

Iran

    Abolhassan Banisadr

       1980 1981

Japan

    Zenko Suzuki

       1980 1982

Suriname

    Hendrick Rudolf Chin A Sen

       1980 1982

Upper Volta

    Saye Zerbo

       1980 1982

Canada

    Pierre Trudeau

       1980 1984

Lebanon

    Shafik Wazzan

       1980 1984

Mauritania

    Mohamed Khouna Ould Haidala

       1980 1984

New Zealand

    David Beattie

       1980 1985

Uganda

    Milton Obote

       1980 1985

South Yemen

    Ali Nasir Mohammed

       1980 1986

Zimbabwe

    Canaan Banana

       1980 1987

South Korea

    Chun Doo-hwan

       1980 1988

Vanuatu

    George Kalkoa

       1980 1989

Liberia

    Samuel Doe

       1980 1990

Botswana

    Quett Ketumile Joni Masire

       1980 1998

Guinea-Bissau

    Joao Bernardo Vieira

       1980 1999

Senegal

    Abdou Diouf

       1980 2000

Iran

    Mohammad Ali Rajai

       1981 1981

The Gambia

    Kukoi Samba Sanyang

       1981 1981

Republic of Ireland

    Garret FitzGerald

       1981 1982

Libya

    Muhammad az-Zaruq Rajab

       1981 1984

Palau

    Haruo Remeliik

       1981 1985

Iran

    Ali Khamenei

       1981 1989

United States

    Ronald Reagan

       1981 1989

Central African Republic

    Andre Kolingba

       1981 1993

French Republic

    Francois Mitterrand

       1981 1995

Republic of Ghana

    Jerry Rawlings

       1981 2001

Republic of Egypt

    Hosni Mubarak

       1981 2008

Republic of Ireland

    Charles Haughey

       1982 1982

Kiribati

    Rota Onorio

       1982 1983

Swaziland

    Dzeliwe

       1982 1983

Upper Volta

    Jean-Baptiste Oudraogo

       1982 1983

Chad

    Hissene Habre

       1982 1984

Soviet Union

    Yuri Andropov

       1982 1984

Colombia

    Belisario Betancur Cuartas

       1982 1986

Japan

    Yasuhiro Nakasone

       1982 1987

Republic of Ireland

    Garret FitzGerald

       1982 1987

Lebanon

    Amine Gemayel

       1982 1988

Republic of Mexico

    Miguel de la Madrid

       1982 1988

Suriname

    Lachmipersad Frederick Ramdat Misier

       1982 1988

Australia

    Ninian Stephen

       1982 1989

Turkey

    Kenan Evren

       1982 1989

Saudi Arabia

    Fahd

       1982 2005

Cameroon

    Paul Biya

       1982 2008

Swaziland

    Sozisa Dlamini

       1983 1983

Republic of Israel

    Yitzhak Shamir

       1983 1984

Upper Volta

    Thomas Sankara

       1983 1984

Nigeria

    Muhammadu Buhari

       1983 1985

Swaziland

    Ntombi

       1983 1986

People's Republic of China

    Li Xiannian

       1983 1988

Papua New Guinea

    Kingsford Dibela

       1983 1989

Canada

    John Turner

       1984 1984

Guinea

    Louis Lansana Beavogui

       1984 1984

Guinea-Bissau

    Carmen Pereira

       1984 1984

Republic of Mongolia

    Nyamyn Jagvaral

       1984 1984

Vanuatu

    Frederick Karlomuana Timakata

       1984 1984

Soviet Union

    Konstantin Chernenko

       1984 1985

Republic of Israel

    Shimon Peres

       1984 1986

Burkina Faso

    Thomas Sankara

       1984 1987

Lebanon

    Rashid Karami

       1984 1987

Libya

    Mifta al-Usta Umar

       1984 1990

Republic of Mongolia

    Jambyn Batmonkh

       1984 1990

Canada

    Brian Mulroney

       1984 1993

Mauritania

    Maaouya Ould Sid'Ahmed Taya

       1984 2005

Guinea

    Lansana Conte

       1984 2008

Palau

    Alfonso Oiterong

       1985 1985

Palau

    Thomas Remengesau

       1985 1985

Uganda

    Bazilio Olara Okello

       1985 1985

Sudan

    Abdel Rahman Swar al-Dahab

       1985 1986

Uganda

    Tito Okello

       1985 1986

Palau

    Lazarus Salii

       1985 1988

New Zealand

    Paul Reeves

       1985 1990

Republic of Brazil

    Jose Sarney

       1985 1990

Soviet Union

    Mikhail Gorbachev

       1985 1991

Sierra Leone

    Joseph Saidu Momoh

       1985 1992

Nigeria

    Ibrahim Babangida

       1985 1993

Tanzania

    Ali Hassan Mwinyi

       1985 1995

Nauru

    Kennan Adeang

       1986 1986

Republic of Afghanistan

    Haji Mohammad Chamkani

       1986 1987

Sudan

    Almad al-Mirghani

       1986 1989

Colombia

    Virgilio Barco Vargas

       1986 1990

South Yemen

    Haidar Abu Bakr al-Attas

       1986 1990

Tuvalu

    Tupua Leupena

       1986 1990

Republic of Israel

    Yitzhak Shamir

       1986 1992

Mozambique

    Joaquim Chissano

       1986 2005

Swaziland

    Mswati III

       1986 2008

Uganda

    Yoweri Kaguta Museveni

       1986 2008

Fiji

    Sitiveni Rabuka

       1987 1987

Japan

    Noboru Takeshita

       1987 1989

Lebanon

    Selim al-Hoss

       1987 1990

Micronesia

    John Haglelgam

       1987 1991

Republic of Afghanistan

    Mohammad Najibullah

       1987 1992

Republic of Ireland

    Charles Haughey

       1987 1992

Fiji

    Penaia Ganilau

       1987 1993

Niger

    Ali Saibou

       1987 1993

Republic of Burundi

    Pierre Buyoya

       1987 1993

Burkina Faso

    Blaise Compaore

       1987 2008

Tunisia

    Zine El Abidine Ben Ali

       1987 2008

Zimbabwe

    Robert Mugabe

       1987 2008

Palau

    Thomas Remengesau

       1988 1989

Lebanon

    Michel Aoun

       1988 1990

Suriname

    Ramesewak Shankar

       1988 1990

People's Republic of China

    Yang Shangkun

       1988 1993

Republic of Cyprus

    George Vasiliou

       1988 1993

South Korea

    Roh Tae-woo

       1988 1993

Republic of Mexico

    Carlos Salinas de Gortari

       1988 1994

Solomon Islands

    George Lepping

       1988 1994

Republic of China

    Lee Teng-hui

       1988 2000

Comoros

    Haribon Chebani

       1989 1989

Japan

    Sosuke Uno

       1989 1989

Lebanon

    Rene Moawad

       1989 1989

Nauru

    Kenos Aroi

       1989 1989

Papua New Guinea

    Ignatius Kilage

       1989 1989

Republic of South Africa

    Chris Heunis

       1989 1989

Vanuatu

    Onneyn Tahi

       1989 1989

Japan

    Toshiki Kaifu

       1989 1991

Palau

    Ngiratkel Etpison

       1989 1993

Turkey

    Turgut Ozal

       1989 1993

United States

    George Bush (I)

       1989 1993

Republic of South Africa

    Frederik Willem de Klerk

       1989 1994

Vanuatu

    Frederick Karlomuana Timakata

       1989 1994

Australia

    William George Hayden

       1989 1996

Comoros

    Said Mohamed Djohar

       1989 1996

Nauru

    Bernard Dowiyogo

       1989 1996

Iran

    Akbar Hashemi Rafsanjani

       1989 1997

Lebanon

    Elias Hrawi

       1989 1998

Sudan

    Omar al-Bashir

       1989 2008

Lebanon

    Michel Aoun

       1990 1990

Lebanon

    Selim al-Hoss

       1990 1990

Lesotho

    Mamohato

       1990 1990

Papua New Guinea

    Serei Eri

       1990 1991

Suriname

    Johannes Samuel Petrus Kraag

       1990 1991

Lebanon

    Omar Karami

       1990 1992

Libya

    Abdul Razzaq as-Sawsa

       1990 1992

Republic of Brazil

    Fernando Collor

       1990 1992

Tuvalu

    Toaripi Lauti

       1990 1993

Colombia

    Cesar Gaviria Trujillo

       1990 1994

Liberia

    Amos Sawyer

       1990 1994

New Zealand

    Catherine Tizard

       1990 1996

Republic of Mongolia

    Punsalmaagin Ochirbat

       1990 1997

United Kingdom

    John Major

       1990 1997

Namibia

    Sam Nujoma

       1990 2005

Chad

    Idriss Deby

       1990 2008

Lesotho

    Letsie III

       1990 2008

Yemen

    Ali Abdullah Saleh

       1990 2008

Iraq

    Sa'dun Hammadi

       1991 1991

Papua New Guinea

    Dennis Young

       1991 1991

Republic of Ethiopia

    Tesfaye Gebre Kidan

       1991 1991

Somalia

    Ali Mahdi Mohamed

       1991 1991

Tajikistan

    Akbarsho Iskandarov

       1991 1991

Tajikistan

    Kadreddin Aslonov

       1991 1991

Tajikistan

    Rakhmon Nabiyev

       1991 1991

Republic of Azerbaijan

    Ayaz Niyasi

       1991 1992

Republic of Georgia

    Zviad Konstantines

       1991 1992

Republic of Mali

    Amadou Toumani Toure

       1991 1992

Tajikistan

    Rakhmon Nabiyev

       1991 1992

Iraq

    Muhammad Hamzah az-Zubaydi

       1991 1993

Japan

    Kiichi Miyazawa

       1991 1993

Kiribati

    Teatao Teannaki

       1991 1994

Republic of Ethiopia

    Meles Zenawi

       1991 1995

Republic of Benin

    Nicephore Dieudonne Soglo

       1991 1996

Suriname

    Runaldo Ronald Ventiaan

       1991 1996

Micronesia

    Bailey Olter

       1991 1997

Papua New Guinea

    Wiwa Korowi

       1991 1997

Republic of Armenia

    Levon Ter-Petrossian

       1991 1998

Russian Federation

    Boris Yeltsin

       1991 1999

Cape Verde

    Antonio Monteiro

       1991 2001

São Tomé and Príncipe

    Miguel Trovoada

       1991 2001

Zambia

    Frederick Chiluba

       1991 2002

Kyrgyzstan

    Askar Akayev

       1991 2005

Turkmenistan

    Saparmurat Niyazov

       1991 2006

Kazakhstan

    Nursultan Nazarbayev

       1991 2008

Uzbekistan

    Islom Karimov

       1991 2008

Algeria

    Muhammad Boudiaf

       1992 1992

Lebanon

    Rashid el-Solh

       1992 1992

Mauritius

    Veerasamy Ringadoo

       1992 1992

Republic of Afghanistan

    Abdul Rahim Hatef

       1992 1992

Republic of Afghanistan

    Sibghatullah Mojaddedi

       1992 1992

Republic of Azerbaijan

    Isa Yunis

       1992 1992

Republic of Azerbaijan

    Yagub Kavad

       1992 1992

Republic of Georgia

    Dzhaba Aleksandres

       1992 1992

Republic of Georgia

    Tengiz Kalistratis

       1992 1992

Sierra Leone

    Yahya Kanu

       1992 1992

Tajikistan

    Akbarsho Iskandarov

       1992 1992

Republic of Azerbaijan

    Abulfez Kadyrgula

       1992 1993

Algeria

    Ali Kafi

       1992 1994

Republic of Ireland

    Albert Reynolds

       1992 1994

Republic of Brazil

    Itamar Franco

       1992 1995

Republic of Georgia

    Eduard Amvrosis

       1992 1995

Republic of Israel

    Yitzhak Rabin

       1992 1995

Republic of Afghanistan

    Buranuddin Rabbani

       1992 1996

Sierra Leone

    Valentine Strasser

       1992 1996

Congo

    Pascal Lissouba

       1992 1997

Lebanon

    Rafiq al-Hariri

       1992 1998

Mauritius

    Cassam Uteem

       1992 2002

Libya

    Muhammad al-Zanati

       1992 2008

Republic of Mali

    Alpha Oumar Konare

       1992 2008

Tajikistan

    Imomali Rakhmonov

       1992 2008

Canada

    Kim Campbell

       1993 1993

Nigeria

    Ernest Shonekan

       1993 1993

Republic of Burundi

    Francois Ngeze

       1993 1993

Republic of Burundi

    Melchior Ndadaye

       1993 1993

Iraq

    Ahmad Husayn Khudayir as-Samarrai

       1993 1994

Japan

    Morihiro Hosokawa

       1993 1994

Republic of Burundi

    Sylvie Kinigi

       1993 1994

Tuvalu

    Tomu Sione

       1993 1994

Niger

    Mahamane Ousmane

       1993 1996

Republic of Madagascar

    Albert Zafy

       1993 1996

Nigeria

    Sani Abacha

       1993 1998

South Korea

    Kim Young-sam

       1993 1998

Côte d'Ivoire

    Aime Henri Konan Bedie

       1993 1999

Fiji

    Kamisese Mara

       1993 2000

Turkey

    Suleyman Demirel

       1993 2000

Palau

    Kuniwo Nakamura

       1993 2001

United States

    William Clinton

       1993 2001

Canada

    John Chrétien

       1993 2003

Central African Republic

    Ange-Felix Patasse

       1993 2003

People's Republic of China

    Jiang Zemin

       1993 2003

Republic of Azerbaijan

    Heydar Alirza

       1993 2003

Republic of Cyprus

    Glafkos Klerides

       1993 2003

Japan

    Tsutomu Hata

       1994 1994

Kiribati

    Ata Teaotai

       1994 1994

Kiribati

    Tekiree Tamuera

       1994 1994

Republic of Burundi

    Cyprien Ntaryamira

       1994 1994

Rwanda

    Theodore Sindikubwabo

       1994 1994

South Yemen

    Ali Salim al-Baidh

       1994 1994

Vanuatu

    Alfred Maseng

       1994 1994

Liberia

    David Kpormakpor

       1994 1995

Japan

    Tomiichi Murayama

       1994 1996

Republic of Burundi

    Sylvestre Ntibantunganya

       1994 1996

Republic of Ireland

    John Bruton

       1994 1997

Colombia

    Ernesto Samper Pizano

       1994 1998

Tuvalu

    Tulaga Manuella

       1994 1998

Algeria

    Liamine Zeroual

       1994 1999

Republic of South Africa

    Nelson Mandela

       1994 1999

Solomon Islands

    Moses Pitakaka

       1994 1999

Vanuatu

    Jean Marie Leye Lenelgau

       1994 1999

Republic of Mexico

    Ernesto Zedillo

       1994 2000

Rwanda

    Pasteur Bizimungu

       1994 2000

Iraq

    Saddam Hussein

       1994 2003

Kiribati

    Teburoro Tito

       1994 2003

Malawi

    Bakili Muluzi

       1994 2004

North Korea

    Kim Jong-il

       1994 2008

The Gambia

    Yahya Jammeh

       1994 2008

Comoros

    Ayouba Combo

       1995 1995

Comoros

    Mohamed Taki Abdoulkarim

       1995 1995

Comoros

    Said Ali Kemal

       1995 1995

São Tomé and Príncipe

    Manuel Quintas de Almeida

       1995 1995

Comoros

    Caabi El-Yachroutu Mohamed

       1995 1996

Lesotho

    Moshoeshoe II

       1995 1996

Liberia

    Wilton Sankawulo

       1995 1996

Nauru

    Lagumot Harris

       1995 1996

Republic of Israel

    Shimon Peres

       1995 1996

Somalia

    Mohamed Farrah Aidid

       1995 1996

Republic of Ethiopia

    Negasso Gidada

       1995 2001

Republic of Brazil

    Fernando Henrique Cardoso

       1995 2003

Republic of Georgia

    Eduard Shevardnadze

       1995 2003

Tanzania

    Benjamin Mkapa

       1995 2005

French Republic

    Jacques Chirac

       1995 2007

Lesotho

    Mamohato

       1996 1996

Nauru

    Kennan Adeang

       1996 1996

Sierra Leone

    Julius Maada Bio

       1996 1996

Liberia

    Ruth Perry

       1996 1997

Marshall Islands

    Kunio Lemari

       1996 1997

Nauru

    Rueben Kun

       1996 1997

Republic of Madagascar

    Norbert Ratsirahonana

       1996 1997

Somalia

    Hussein Mohamed Farrah Aidid

       1996 1997

Comoros

    Mohamed Taki Abdoulkarim

       1996 1998

Japan

    Ryutaro Hashimoto

       1996 1998

Niger

    Ibrahim Bare Mainassara

       1996 1999

Republic of Israel

    Benjamin Netanyahu

       1996 1999

Suriname

    Jules Albert Wijdenbosch

       1996 2000

Australia

    William Patrick Deane

       1996 2001

Emirate of Afghanistan

    Mohammed Omar

       1996 2001

New Zealand

    Michael Hardie

       1996 2001

Republic of Burundi

    Pierre Buyoya

       1996 2003

Republic of Benin

    Mathieu Kerekou

       1996 2006

Sierra Leone

    Ahmad Tejan Kabbah

       1996 2007

Nauru

    Kinza Clodumar

       1997 1998

Sierra Leone

    Johnny Paul Koroma

       1997 1998

Micronesia

    Jacob Nena

       1997 1999

Marshall Islands

    Imata Kabua

       1997 2000

Democratic Republic of the Congo

    Laurent-Desire Kabila

       1997 2001

Republic of Madagascar

    Didier Ratsiraka

       1997 2002

Liberia

    Charles Taylor

       1997 2003

Papua New Guinea

    Silas Atopare

       1997 2003

Iran

    Mohammad Khatami

       1997 2005

Republic of Mongolia

    Natsagiin Bagabandi

       1997 2005

United Kingdom

    Tony Blair

       1997 2007

Congo

    Denis Sassou-Nguesso

       1997 2008

Republic of Ireland

    Bertie Ahern

       1997 2008

Comoros

    Tadjidine Ben Said Massounde

       1998 1999

Nigeria

    Abdulsalami Abubakar

       1998 1999

Japan

    Keizo Obuchi

       1998 2000

Lebanon

    Selim al-Hoss

       1998 2000

Nauru

    Bernard Dowiyogo

       1998 2001

Colombia

    Andres Pastrana Arango

       1998 2002

South Korea

    Kim Dae-jung

       1998 2003

Tuvalu

    Tomasi Puapua

       1998 2003

Lebanon

    Emile Lahoud

       1998 2007

Botswana

    Festus Gontebanye Mogae

       1998 2008

Republic of Armenia

    Robert Kocharyan

       1998 2008

Guinea-Bissau

    Ansumane Mane

       1999 1999

Niger

    Daouda Malam Wanke

       1999 1999

Vanuatu

    Edward Natapei

       1999 1999

Côte d'Ivoire

    Robert Guei

       1999 2000

Guinea-Bissau

    Malam Bacai Sanha

       1999 2000

Republic of Israel

    Ehud Barak

       1999 2001

Micronesia

    Leo Falcam

       1999 2003

Nauru

    Rene Harris

       1999 2004

Solomon Islands

    John Lapli

       1999 2004

Vanuatu

    John Bani

       1999 2004

Comoros

    Azali Assoumani

       1999 2006

Nigeria

    Olusegun Obasanjo

       1999 2007

Algeria

    Abdelaziz Bouteflika

       1999 2008

Bahrain

    Hamad ibn Isa Al Khalifah

       1999 2008

Djibouti

    Ismail Omar Guelleh

       1999 2008

Jordan

    Abdullah II

       1999 2008

Morocco

    Mohammed VI

       1999 2008

Niger

    Mamadou Tandja

       1999 2008

Republic of South Africa

    Thabo Mbeki

       1999 2008

Russian Federation

    Vladimir Putin

       1999 2008

Fiji

    Frank Bainimarama

       2000 2000

Syria

    Abdul Halim Khaddam

       2000 2000

Japan

    Yoshiro Mori

       2000 2001

Guinea-Bissau

    Kumba Iala

       2000 2003

Lebanon

    Rafiq al-Hariri

       2000 2004

Somalia

    Abdiqasim Salad Hassan

       2000 2004

Republic of Mexico

    Vicente Fox

       2000 2006

Turkey

    Ahmet Sezer

       2000 2007

Côte d'Ivoire

    Laurent Gbagbo

       2000 2008

Fiji

    Josefa Iloilo

       2000 2008

Marshall Islands

    Kessai Note

       2000 2008

Republic of China

    Chen Shui-bian

       2000 2008

Rwanda

    Paul Kagame

       2000 2008

Senegal

    Abdoulaye Wade

       2000 2008

Suriname

    Runaldo Ronald Ventiaan

       2000 2008

Syria

    Bashar al-Assad

       2000 2008

New Zealand

    Sian Elias

       2001 2001

Australia

    Peter Hollingworth

       2001 2003

Japan

    Junichiro Koizumi

       2001 2006

New Zealand

    Silvia Cartwright

       2001 2006

Republic of Israel

    Ariel Sharon

       2001 2006

Cape Verde

    Pedro Pires

       2001 2008

Democratic Republic of the Congo

    Joseph Kabila

       2001 2008

Palau

    Thomas Remengesau

       2001 2008

Republic of Ethiopia

    Girma Wolde-Giyorgis Lucha

       2001 2008

Republic of Ghana

    John Kufuor

       2001 2008

São Tomé and Príncipe

    Fradique de Menezes

       2001 2008

United States

    George Bush (II)

       2001 2008

Comoros

    Hamada Madi Bolero

       2002 2002

Mauritius

    Angidi Chettiar

       2002 2002

Mauritius

    Arianga Pillay

       2002 2002

Mauritius

    Karl Offmann

       2002 2003

East Timor

    Xanana Gusmao

       2002 2007

Colombia

    Alvaro Uribe Velez

       2002 2008

Kenya

    Emilio Mwai Kibaki

       2002 2008

Republic of Madagascar

    Marc Ravalomanana

       2002 2008

Zambia

    Levy Mwanawasa

       2002 2008

Guinea-Bissau

    Verissimo Correia Seabra

       2003 2003

Kiribati

    Tion Otang

       2003 2003

Liberia

    Moses Blah

       2003 2003

Nauru

    Bernard Dowiyogo

       2003 2003

Nauru

    Derog Gioura

       2003 2003

São Tomé and Príncipe

    Fernando Pereira

       2003 2003

Papua New Guinea

    Bill Skate

       2003 2004

Republic of Georgia

    Nino Burjanadze

       2003 2004

Guinea-Bissau

    Henrique Rosa

       2003 2005

Republic of Burundi

    Domitien Ndayizeye

       2003 2005

Tuvalu

    Faimalaga Luka

       2003 2005

Canada

    Paul Martin

       2003 2006

Liberia

    Gyude Bryant

       2003 2006

Micronesia

    Joseph Urusemal

       2003 2007

Nauru

    Ludwig Scotty

       2003 2007

Australia

    Michael Jeffery

       2003 2008

Central African Republic

    Francois Bozize

       2003 2008

Kiribati

    Anote Tong

       2003 2008

Mauritius

    Anerood Jugnauth

       2003 2008

People's Republic of China

    Hu Jintao

       2003 2008

Republic of Azerbaijan

    Ilham Heydar

       2003 2008

Republic of Brazil

    Luiz Inacio Lula da Silva

       2003 2008

Republic of Cyprus

    Tassos Papadopaulos

       2003 2008

South Korea

    Roh Moo-hyun

       2003 2008

Papua New Guinea

    Jeffrey Nape

       2004 2004

Vanuatu

    Alfred Maseng

       2004 2004

Vanuatu

    Josias Moli

       2004 2004

Vanuatu

    Roger Abiut

       2004 2004

Iraq

    Iyad Allawi

       2004 2005

Lebanon

    Omar Karami

       2004 2005

Republic of Georgia

    Mikheil Saakashvili

       2004 2007

Malawi

    Bingu wa Mutharika

       2004 2008

Papua New Guinea

    Paulias Matane

       2004 2008

Republic of Afghanistan

    Hamid Karzai

       2004 2008

Seychelles

    James Michel

       2004 2008

Solomon Islands

    Nathaniel Waena

       2004 2008

Somalia

    Abdullahi Yusuf Ahmed

       2004 2008

Vanuatu

    Kalkot Mataskelekele

       2004 2008

Kyrgyzstan

    Ishenbay Kadyrbekov

       2005 2005

Lebanon

    Najib Mikati

       2005 2005

Togo

    Bonfoh Abbass

       2005 2005

Iraq

    Ibrahim al-Jaafari

       2005 2006

Lebanon

    Fouad Siniora

       2005 2007

Mauritania

    Ely Ould Mohamed Vall

       2005 2007

Guinea-Bissau

    Joao Bernardo Vieira

       2005 2008

Iran

    Mahmoud Ahmadinejad

       2005 2008

Kyrgyzstan

    Kurmanbek Bakiyev

       2005 2008

Mozambique

    Armando Guebuza

       2005 2008

Namibia

    Hifikepunye Pohamba

       2005 2008

Republic of Burundi

    Pierre Nkurunziza

       2005 2008

Republic of Mongolia

    Nambaryn Enkhbayar

       2005 2008

Saudi Arabia

    Abdullah

       2005 2008

Tanzania

    Jakaya Kikwete

       2005 2008

Togo

    Faure Gnassingbe

       2005 2008

Tuvalu

    Filoimea Telito

       2005 2008

Vatican City

    Benedict XVI

       2005 2008

Kuwait

    Saad I

       2006 2006

New Zealand

    Sian Elias

       2006 2006

Fiji

    Frank Bainimarama

       2006 2007

Japan

    Shinzo Abe

       2006 2007

Canada

    Stephen Harper

       2006 2008

Comoros

    Ahmed Abdallah Mohamed Sambi

       2006 2008

Iraq

    Nouri al-Maliki

       2006 2008

Kuwait

    Sabah IV

       2006 2008

Liberia

    Ellen Johnson-Sirleaf

       2006 2008

New Zealand

    Anand Satyanand

       2006 2008

Republic of Benin

    Yayi Boni

       2006 2008

Republic of Israel

    Ehud Olmert

       2006 2008

Republic of Mexico

    Felipe Calderon

       2006 2008

Tonga

    George III

       2006 2008

Turkmenistan

    Gurbanguly Berdimuhammedov

       2006 2008

East Timor

    Jose Ramos Horta

       2007 2008

French Republic

    Nicolas Sarkozy

       2007 2008

Japan

    Yasuo Fukuda

       2007 2008

Mauritania

    Sidi Ould Cheikh Abdallahi

       2007 2008

Micronesia

    Manny Mori

       2007 2008

Nauru

    Marcus Stephen

       2007 2008

Nigeria

    Umaru Yar'Adua

       2007 2008

Republic of Georgia

    Nino Burjanadze

       2007 2008

Samoa

    Tupua Tamasese Tupuola Tufuga

       2007 2008

Sierra Leone

    Ernest Bai Koroma

       2007 2008

Turkey

    Abdullah Gul

       2007 2008

United Kingdom

    Gordon Brown

       2007 2008

East Timor

    Fernando de Araujo

       2008 2008

Kosovo

    Fatmir Sejdiu

       2008 2008

Marshall Islands

    Litokwa Tomeing

       2008 2008

Republic of Cyprus

    Dimitris Christofias

       2008 2008

Republic of Georgia

    Mikheil Saakashvili

       2008 2008

South Korea

    Lee Myung-bak

       2008 2008

See also

Around Wikia's network

Random Wiki