Tournament details | |
---|---|
Host country | Quebec |
Dates | 17 February - 25 February |
Teams | 16 |
Venue(s) | 7 (in 7 host cities) |
Final positions | |
Champions | |
Runners-up | |
Third place | |
Fourth place |
Host Selection[]
Selection[]
The following countries placed a bid:
- UAS
- Quebec
- Yugoslavia
On the Second Ballot, Quebec was chosen as the host.
Host Cities[]
- Quebec City
- Montreal
- Toronto
- Chicago
- New York
- Boston
- Philadelphia
Qualifications[]
Draw[]
Seeding[]
The following teams qualified, and were placed into different pods to be grouped.
Pot A | Pot B | Pot C | Pot D |
---|---|---|---|
Quebec Russia Canada Scandinavia |
Hungary Germany Yugoslavia UAS |
California Italy France Romania |
Iberia England Japan Alaska |
Groups[]
Group A | Group B | Group C | Group D |
---|---|---|---|
Quebec Yugoslavia California England |
Russia Hungary Italy Japan |
Canada UAS Romania Iberia |
Scandinavia Germany France Alaska |
Group Stage[]
Goal scorers are after each game.
Group A[]
- Quebec defeats Yugoslavia, 3-1.
- Patrick Kane (Quebec)
- Borna Rendulic (Yugoslavia)
- Dustin Brown (Quebec)
- Corey Perry (Quebec)
- California defeats England, 2-1.
- Brooks Orpik (California)
- T.J. Oshie (California)
- Chris Blight (England)
- Quebec defeats England, 2-0.
- Phil Kessel (Quebec)
- Patrice Bergeron (Quebec)
- California defeats Yugoslavia, 1-0.
- Emerson Etem (California)
- Quebec defeats California, 5-0.
- Eric Staal (Quebec)
- Sidney Crosby (Quebec)
- Sidney Crosby (Quebec)
- Drew Doughty (Quebec)
- Sidney Crosby (Quebec)
- Yugoslavia defeats England, 2-1.
- Ziga Jeglic (Yugoslavia)
- Mark Thomas (England)
- Ziga Jeglic (Yugoslavia)
Group B[]
- Russia defeats Hungary, 2-1.
- Marton Vas (Hungary)
- Pavel Datsyuk (Russia)
- Ilya Kovalchuk (Russia)
- Italy defeats Japan, 1-0.
- Luca Sbisa (Italy)
- Russia defeats Italy, 2-0.
- Evgeni Malkin (Russia)
- Evgeni Malkin (Russia)
- Hungary defeats Japan, 2-0.
- Csaba Kovacs (Hhungary)
- Marton Vas (Hungary)
- Russia defeats Japan, 3-0.
- Ilya Kovalchuk (Russia)
- Alexander Ovechkin (Russia)
- Alexander Ovechkin (Russia)
- Italy defeats Hungary, 2-1.
- Janos Vas (Hungary)
- Luca Sbisa (Italy)
- Alex Trivellato (Italy)
Group C[]
- Canada defeats UAS, 3-1.
- Duncan Keith (Canada)
- Nick Shore (UAS)
- Ryan Getzlaf (Canada)
- Zach Parise (Canada)
- Romania defeats Iberia, 2-0.
- Botond Flinta (Romania)
- Zsolt Mastaleriu (Romania)
- Canada defeats Iberia, 5-0.
- Phil Kessel (Canada)
- Duncan Keith (Canada)
- Phil Kessel (Canada)
- Joe Pavelski (Canada)
- Jonathn Toews (Canada)
- UAS defeats Romania, 1-0 (OT).
- Drew Shore (UAS)
- Canada defeats Romania, 3-0.
- Jarome Iginla (Canada)
- Jonathn Toews (Canada)
- Ryan Getzlaf (Canada)
- UAS defeats Iberia, 2-0.
- Drew Shore (UAS)
- Mat Clark (UAS)
Group D[]
- Scandinavia defeats Germany, 3-2.
- Olli Jokinen (Scandinavia)
- Dennis Seidenberg (Germany)
- Christian Erhoff (Germany)
- Henrik Zetterberg (Scandinavia)
- Jussi Jokinen (Sandinavia)
- Alaska defeats France, 1-0.
- Matt Carle (Alaska)
- Scandinavia defeats Alaska, 5-1.
- Henrik Sedin (Scandinavia)
- Henrik Sedin (Scandinavia)
- Henrik Sedin (Scandinavia)
- Lars Eller (Scandinavia)
- Scott Gomez (Alaska)
- Daniel Sedin (Scandinavia)
- Germany defeats France, 2-0.
- Mikhail Grabovsky (Germany)
- Alexander Sulzer (Germany)
- Scandinavia defeats France, 1-0.
- Mikko Koivu (Scandinavia)
- Germany defeats Alaska, 5-0.
- Mark Streit (Germany)
- Christian Erhoff (Germany)
- Christian Erhoff (Germany)
- Sven Bartschi (Germany)
- Dennis Seidenberg (Germany)